I am the 1000 professions of living culture.
But I am also the public, the spectator, the reader, the lover of art and culture.
Each signature counts, each signature gives us more weight.

#YourCultureOurFuture
Follow us on social networks to be kept up to date on our actions and the political fallout from them.

Photo credit : Claire Allard

The Manifesto for Culture is already supported by Typh Barrow, Kody, Vincent Taloche, Angèle, Roméo Elvis, Zazie, Joachim Lafosse, Alice on the Roof, Charlie Dupont, BJ Scott, Michèle Anne De Mey, Dani Klein, Alexandre Bouglione, Sandra Kim, Thomas Gunzig, Pablo Andrès, An Pierlé, Bernard Yerlès, Saule, Alain Soreil, Girls in Hawaii, Alain Leempoel, Puggy, Jaco Van Dormael, Carlos Vaquera, Plastic Bertrand,Sandra Zidani, Marie Warnant, Philippe Résimont, Mustii, Pierre Theunis, Grandgeorge, Veronique Gallo, Mousta Largo, Karin Clercq, Montevideo, Philippe Soreil, Alex Germys, Fanny Ruwet… as well as by 13.761 signatories (11.598 signatories in their own name and 1.868 signatories on behalf of their company)

A FEDERAL CULTURAL FUND? “NOT URGENT”?
WE WON’T SEE THE END OF THE CRISIS; WE’LL BE DEAD BEFORE THEN!

I have the honor of being an anonymous worker, a person you have never heard of and who must exist only for you to feel the joy of attending an event: a concert, a one-man/woman show, a music festival, a literary festival, a car show or a holiday fair, a company party, an award ceremony, a conference, an inauguration, a film in a cinema, a wedding, a communion, a sports event, a TV show, ...

I embody all the professions that gravitate around the artistic, cultural and technical landscape of this sector of activity that we call the event industry, the one that works in the shadows and has no known face.

I am the promoter, the artist’s agent, the booker, the record company, the press agent, the venue manager, the security guard, the concert or festival ticket seller, the On and Off-line communication agency, the radio host, the sponsor, the stage manager, the technician, the filmmaker, the showman, the festival organizer, the audio-visual - stage - toilet - energy - container - lifting gear - internet access – barrier supplier, the tent operator, the caterer, the foodtrucker, the rigger, the backliner, the dresser, the hostess, the barman, the poster boy, the cleaner, the hotel-keeper, the tourbus driver, the transporter, ...

I am also all the visible facets of it, the one that everyone knows and who enters into the light, I am the performer. I am the singer, the DJ, the musician, the songwriter, the street artist, the circus artist, the dancer, ...

We are all actors in the Belgium’s cultural life, through its concerts, shows and festivals, its private and public events. We are the actors of a sector with 1000 professions, mostly non-subsidized, without a precise NACE code or a determining joint commission. We are the ones who we don’t talked about.

Soon, our professions will have disappeared. Because all the actors who, from the idea to the invoice, work in the shadows or in the light to make an event, whatever it may be, possible and real, will have disappeared. The economic consequences of the crisis on the players in the sector are already dramatic. In the future, the impact and the social and economic influence of our disappearance will be enormous for the image of the Brussels, Flemish, Walloon and Belgian landscape.

Our reality today is as follows: we hear the words "deconfinement", "upturn", of activity, of the economy, of life. However, the crisis is not over for us and every day brings new cancellations and postpones the date of the first concert or the first public event not by a few weeks but by several months.

For us too to be able to talk about re-launch, the health situation must, of course, allow it. But it's not just a matter of authorization or prohibition. It is also, above all, a matter of the economic operators in the sector still being on their feet and of the spectators responding once again present.

Today, events and festivals are cancelled, theatres are deserted, dates are sometimes postponed and most often cancelled. Organizers, promoters and bookers no longer take the slightest risk and no longer program anything.

Tomorrow, spectators won’t be able to afford to go out and get cultured, whether for fear of illness or for financial reasons. No tickets will be sold or will be sold as long as spectators cannot believe in this upturn, as long as they have not regained confidence in the power of life. If our professions are alive, it is also, above all, thanks to the public.

We, the 1.000 event industry professionals, have been at a complete standstill since March 10th and we don't see the slightest reliable and realistic date for a resumption of activity on the horizon. There is still a long way to go before theatres fill up again, many days before we will be able to proclaim opening the doors of a public or private event for more than 250 people, without any restrictions that would ruin the public experience.

We are scared. For ourselves. For our professions. For our partners. For our subcontractors. For our light and shadow workers.

We are scared. For the cultural identity of our country. For the aura of Brussels, Flanders, Wallonia and Belgium in the international music and event landscape. For the image of our cities, nationally and internationally.

We are not giving up and are aware and convinced that defeating COVID-19 also means thinking about a whole economically heavy sector of activity so that the disease doesn’t really get the better of us. Because, when the spectators will have the means to reconnect to a cultural life, in a year’s time, according to the most realistic prognosis, we won’t have survived it.

And when we will be gone, who will keep your cities alive? Who will liven up your gala evenings? Who will light up your streets? Who will make you sing and dance? Who will make you dream? Who?

In order to avoid this shipwreck, we ask you to consider the following points of economic support.

For workers in the sector, all professions combined:

1/ Revaluation of the economic gateway and its extension throughout the period of cessation of activity for self-employed persons in the sector.
2/ Cancellation of social contributions in 2020 and not their deferral to 2021 for the self-employed in the sector. Paying double the social contributions in 2021 is not a realistic measure to support the self-employed and therefore SMEs.
3/ Revaluation of temporary unemployment scales for force majeure or economic reasons.
4/ Support measures for temporary workers in the so-called “intermittent entertainment sector”. Their situation was precarious yesterday. It’s catastrophic today.
     4.a/ Payment by the NEO of temporary contracts cancelled due to the crises, even for contracts only covered by a period of temporary unemployment,
     4.b/ Freezing of reference periods for entitlement to full unemployment benefits and for the granting of artist status and freezing of the unemployment benefits degressive principles throughout the period of cessation of activity.
     4.c/ A basic lump-sum compensation for those who have never been entitled to unemployment benefits in the past.
5/ An individualized mortgage repayment freeze.

The goal for workers in the sector is to survive financially in this crisis with an acceptable minimum income.

For companies in the sector:

1/ Scanning of operators in the sector, not only on the basis of NACE codes or the Joint Committee but also on the basis of the operator’s past references.
2/ The use of temporary unemployment for force majeure extension, at least until March 2021, for employees or companies in the sector and the assumption by the government of holiday allowance and paid vacations for employees and temporary workers.
3/ Assistance for the payment of costs incurred by the health crisis:
     3.a/ Coverage of ticketing costs linked to the ticket’s reimbursement,
     3.b/ Taking charge of lost ticketing revenue related to the reimbursement of tickets to spectators, in the case of cancelled or postponed events,
     3.c/ Deferral costs,
     3.d/ Reduction via a subsidy of the theater’s rental prices and reimbursement via a subsidy also of the deposit in case of cancellation of a show.
4/ A help for the payment of the companies’ fixed costs:
     4.a/ Coverage of the company’s fixed costs by a subsidy
     4.b/ Cancellation of VAT for the year 2020
     4.c/ Freeze on leasing, financing insurance of vehicles and equipment not used during the entire period of cessation of activity
5/ A review of the support premiums grants according to the duration of the crises and its impact on the company concerned and an individualization of premiums according to individuals, companies, structures, etc. A premium of a unique value cannot be the universal answer for all professionals of the sector.
6/ Extension of carry back measures applicable in the agricultural sector to companies in the cultural sector.
7/ Creation of a special compensation fund for the cultural/event sector, financed by the tax deductibility of donations from individuals or companies or by mechanisms such as the tax shelter.
8/ A precise agenda agreement for the reopening of theatres, venues and the authorization of events with precise gauges, with an extension of the above-mentioned measures if this agenda were to be postponed in time due to new health measures. This agenda will have to be set several months in advance so that the organizational and promotional events mechanics can get back on track in line with the national and international artists’ agendas.

The goal for companies is to freeze expenditure until unrestricted resumption of activity is possible.

Finally, we are calling for a General Assembly for Culture and Events Sectors which will bring together around the table political decision-makers and all the stakeholders in the sector. We call for the opening of a reflection on a long-term, unified, coherent policy, to survive this crisis but also for the future of our sector of activity. We ask to be invited to your table to begin discussions in this direction.



   When we're gone, here's some of what we're going to take with us...

Sign the Manifesto

I am a professional in the sector


I support the movement

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

13761
Signatories *

I am a professional in the sector, I am signing on my own behalf
I am a professional in the sector, I am signing on behalf of my company
I support the movement, I am signing on my own behalf

I am a professional in the sector, I am signing on my own behalf (11598 Signatories)
celine de raedemaeker (Directeur et professeur de danse) Sophie Holemans (formatrice) chris van tongelen (zanger acteur) William Libioulle (Animateur de film d'animation 2D) Tanguy Dimanche (Club Manager) Sofie De Schryver (Actrice) Pedro Cabanas (Acteur) Noémie Stokart (Etudiante) Bénédicte Nicolay (Professeur) David Van Walleghem (Musicien) Estelle Denisty (Spectatrice) Chille Deman (Gepensionneerd) Aminata Abdoulaye Hama (Comédienne) JF Breuer (Comédien) Aleksandra Fivé (Ergothérapeute) Bérénice Winderickx (enseignante) Fred De Loof (Realisateur) Salomé Richard (Réalisatrice) Vy Phan (Back office dans l’horeca) Isaline Hanon de Louvet (Enseignante) François Mc. Rosoux (.) Amaury Gratoir (Opérateur light) Leone Celia (étudiante) Pascale Snorck (Ingénieur du son / musicien) Danielle preumont (guide culturel) Lode Van de Velde (Administration) Catherine Seba (Musicienne) Gwen Germeau (Coordinatrice SAI) Sébastien Vandevyver (Associate) Emilie Holemans (Paysagiste) Nathan Foucray (Technicien son) Nicoline Hummel (Actrice, zangeres) Patrick Hendrix (Culture) Anthony Zollo (Opérateur/Monteur) Lina Derventlis (Polyvalente) Yves Gobart (Artiste Peintre) Fanny Smarrito (Gérante starter salon de tatouage/galerie d'exposition) Alexandra Bierlaire (Étudiante dans le secteur de la danse et du théâtre) Eric Abraham (Indépendant) Catherine Lefèvre (animatrice) Christophe Hermans (Réalisateur) Sebastien Boucherit (Décorateur) Claire Ringlet (Chargée de Production pour le groupe Kheops) Caroline Bertolini (Community Manager) Alain VANDER STAPPEN (Professeur de français) Sébastien Del Sonno (Régisseur) Mohamed El hourairi (Chanteur) Marina Lopez (Artiste plasticienne, animatrice) morris De Meyer (chauffeur) Olivier Lefèvre (Violoncellist) Cilou Valter (Patron) Béatrice BURLION (Administrateur cabaret spectacle) Pauline Mabille (Enseignante) Maud Dallemagne (Salarié) leïla Zitouni (auteurs compositeure interprète) Alexia Depicker (Actrice) Delphine DUJARDIN (Animatrice) Marie Simonet (Comédienne) Justine Duchesne (Co-directrice de Compagnie Jeune Public) Sébastien Chartier (Polytechnicien) Anne Borlée (Artiste conteuse musicienne) Marguerite Mambour (Pushingball) Bruno Coussée (Muzikant) Simon Lambert (Attaché culturel) Pierre-André ITIN (Culture & Event Project Manager) Marine Gabaut (Styliste photo) Joseph Herrent (CS) Marc-Alexandre Delacharlerie (Coordinateur technique et ingénieur du son) Bruno Verstraete (Eclairagist) véronique COLLIGNON (assistante sociale) Alain Trellu (Auteur-réalisateur -photographe plasticien) Michov Gillet (Musicien monteur son) Marie Braam (Comédienne) Fabienne VANESSE (Employé) Mehdi Mahassine (Artiste) Basile DUQUENNE (Chef machiniste) jean coulon (mon propre chef) Emilienne Flagothier (Artiste) Joanne VAN NEER (Assistant Administratif) Kris Auman (Muzikante/Bassiste) Maud Flawinne (Employée administrative) Gaëlle Pannier (Technical Service & Development Engineer) christelle francois (Aide à la Jeunesse) Muriel Sarlette (Musicienne) Val Macé (plasticien) Serge Plume (Musicien) Stéphane Devillers (Clavieriste) Bay Aurélie (Artiste) Hassiba Halabi (Comédienne, metteuse en scène) Nathalie Cimino (Muséographe) Victor Foulon-Grignard (Musicien) Nicolas De Spiegeleer (Médecin) Aay Liparoto (Artist) Lapo Bettarini (Directeur) Christine Chasse (responsable) Stéphanie Kerckaert (Chargée de projets) Marie-Jeanne Maldague (Comédienne) Thomas Jacxsens (freelance technieker) Zoé Vital (Étudiante) Marc Kusters (zelfstandig zaakvoerder) Maud Lefebvre (Comédienne) Nima Postanchi (Ontwikkelaar) Nathalie Bourdouxhe (Enseignante) Benoit Malevé (Echevin) Louise Labib (Productrice) rRenelde dupont (Production documentaire) Gilles Bissot (Fonctionnaire) Alex Ism (ARTISTE Photographe) Samuel Romainville (Gestionnaire réseaux) Niki Vranken (Bedrijfsleider) Vincent Lécuyer (comédien) Muriel De Crayencour (Journaliste culture et artiste) Amandine Raths (n/a) Brice TELLIER (Régisseur et musicien) Julie Jacobs (Chargée de projets culturels) Nicolas De Smedt (Architecte-Paysagiste) Theo Georges-serisier (/) Jose Yague-sanz (lumière) Chloé Valkenberg (Éclairagiste) Alice Benoit (Booking & Management) Manon De Visch (Etudiante) Pieter-Jan De Smet (Musicien-Compositeur-Comedien) Caroline Leriche (Employée du secteur privé) Gabriel de Halleux (Étudiant) Paul Guiot (Gérant) francois hubaux (ingénieur du son) Cyril Buttignol (Maquilleur) Kevone Detrembleur (Le chief) Alice Borgers (Comédienne) Didier Van Sichelen (Adm délégué) Martin Goossens (Comédien, metteur en scène, auteur) Emmanuelm Orban de Xivry (Professeur) Nicolas Missart (Runner tech video) Bart Depreitere (Sales & project manager) Ludovic Branders (DJ) Patrick Everaert (Plasticien) Anne-Sophie Vanhalle (Costumière) Michel Leroux (Formateur) Rausin Olivier (Producteur) sarah pestana (responsable général d'activité) Samuel Vanden Heede (Programmateur musical) Cyril Mossé (Ingénieur du son, créateur et réalisateur sonore) claire lechien (violoniste) Coline Caussade (Comédienne et Plasticienne) Guerin van de Vorst (Realisateur) Aurore Van Liefferinge (Enseignante) Herman Schmit (dirigeant) Violette De gyns (Comédienne) arnaud doffagne (Electro/Eclairagiste) Morgane B (Enseignante en art) edwin Lahousse (stagehand) Sylvère HEUZE (Spectateur !) Charline Remy (cinéaste) Selim Khemissi (Animateur radio) ANDRIEUX Leny (ingénieur du son) Lionel Crustin (Régisseur) Olivier Thiry (Ingénieur civil) Vincent Strebelle (intermitant) Aurore Lambert (RH groupe knokke out et People first) Myriam Amouri (Assistante Camera) Pascal Winberg (Chansonnier) Stephane Darris (Producteur) Olivier Waterkeyn (Musicien - Professeur) Jérôme Hannick (Barman) Aurore Bureau (Chanteuse lyrique) Piette Maude (Scenographe) Mocke Depret (Musicien) Almamy Barry (Comédien) Cedric Godyn (Éducateur) Nathalie Vanlippevelde (professeur de sculpture) maxime rahier (Eclairagiste) Audrey Labonte (Doctorante) michel Gouilliard (Regisseur) Samuel Rafalowicz (Musicien) Muriel Charbonnier (Journaliste) Marie Delacroix (Gestionnaire de site) Eric VERHEYDEN (Décorateur cinema) Véronique Willemaers (Comédienne et chanteuse) Jean Marie Druart (traducteur) Mathieu Magain (Technicien son lumière) Michael JAREMCZUK (Percussioniste) Federico D'Ambrosio (chef opérateur) Salomé Elbaz (Gallery coordinator) Jasmien Hoffmann (X) Laurent Geneau (Dj) Gunter Van Damme (IT) Christophe Vanheuverzwijn (Cinéaste) Jean-Paul Kasprzyk (Musicien) Marianne Poncin (Office Manager) Houben Renaud (Ingé son studio et live) Martine Draps (Coordinatrice) Genevieve Sevrin (Chef d’entreprise) rik van elzen (Podiumbouwer) Sacha Hanssens (Rippeur) Juliette Martin (Musicienne) Thomas Hanon (Décorateur/ accessoiriste/ ripper / encadreur d’art) Anne fidalgo (Auteure,compositrice, bassiste, clavieriste, chanteuse) Caroline Kempeneers (comedienne et auteure) Johanne Verbockhaven (Phd) Olivier De Soignies (Forklift driver manitou driver technicien polyvalent régisseur road) Koen Buyse (Muzikant / auteur / producer) Igor Adamskiy (Artiste) Alain Schmitz (Retraité) Alexandre Janssens (Rigger) Erwin Vanslembrouck (Musicien) Sofie Verheven (Regisseur/Redacteur) François Makanga (Guide de musee, acteur) Fabien Mouton (Musicien) Delphine Humblet (Artisan) joyce hardy (étudiant) Valerie Bare (étudiante artiste) Boris Dewolf (Projectcoördinator) Mathias Pirrera (Tour manager/ responsable presse) Antoine Bucieck (Tour manager) Sybille Henry de Frahan (Assistante de production) Aude Gribomont (gérant) Albert Bernath (Travailleur Socio Culturel) Christophe Musiaux (Musicien) Brigitte Stolk (Creatrice de mode) Sam Wtn (Bediende) Gauthier Danniau (Acteur) Lorenzo Chiandotto (Fondateur et co-directeur de l'ATPS) Simon Delecosse (Auteur / interprète) Rebecca Smit (Violoniste) Timothée Philippe (Chanteur Batteur) VITO PAGANO (EMPLOYÉ) Caroline Cornélis (Chorégraphe) Axel De Ridder (Régisseur) Joëlle Conrotte (Psychologue) Daniele Du Bosch (Musicienne) Véronique MASSON (Médecin) Agathe Mortelecq (Improvisatrice) Elodie Bertholomé (Enseignante) Danielle Bajomee (Professeur émérite de l'Université) Saida El Majjaoui (Xxx) Leila Alev (Musicienne et architecte) Kate Ross (Comédienne,humoriste,improvisatrice) Nicolas Fourré (Musicien didgeridoo) Natalia Weinger (Acrobate/danseuse/comedienne) Marc Claeys (demandeur d'emploi) Catherine Wielant (Travailleuse de la culture) Dominique Lecomte (Chef d'orchestre-adjoint, Musique Royale de la Force Aérienne) Drita Kotaji (Artiste. Professeur en écoles d'art.) Roman Bournonville (Graphiste) Nina Arslan (consultant en développement logiciel) EDOUARD THISE (Altiste) Audry Lambert (Roadie) Florent Kirkpatrick (Location de moyen techniques pour le cinéma) Marie-Laure Degand (artiste peintre calligraphe) Sébastien Sterckx (Stagehand / Forklift Driver / Nacelliste) Simon Galloy (Enseignant) Camille BazBaz (Chanteur / Auteur / Compositeur) Eric FAGNY (gérant de la SRL Le Scalde éditions) diegi amaral coutinho (violoncellista) Virgile Van Essche (Pianiste) margaux descamps (Étudiante et professeur de musique) Fernand Janssens (réalisation vidéo événementielle) Ingrid de Ribaucourt (Assistante déco) Astre B- (Leader de projet musical) Jérémie Tholomé (Auteur performeur) Alec Mansion (auteur compositeur interprète) Elias Vercruysse (Inspeciënt) Catherine Van de Winckel (Plasticienne) Robin de Carvalho Coomans (Ingénieur du son) Michèle Masil (Enseignante) Jean-Paul Hostyn (animateur improvisateur) Maxime Tellier (Étalonneur) Marianne Grimont (photographe) Olivier Biron (Attaché de presse musique - This Side Up) Vincent Werbrouck (Cellist) Bernard Coyette (Assistant Décorateur) Christelle M'Pia (Office Admnistrator) Matthieu Safatly (Musicien) Paola Stévenne (Autrice, réalisatrice) Antoine Georges (Cameraman) Nicolas Achten (Musicien) Alexandre Pinchart (Agent / Promoteur) Alain Tanghe (Gérant de société Indie MusicShop (vente d'Instruments de musique).) Sara Branco de Assis Manuel (Assistante administrative - Culture) Barbara Stenmans (Régisseuse son) Joseph Rouschop (Producteur) Carinne Mahy (Enseignante) Aurélie Lambert (Communication) Sébastien Godfroid (Guitariste) Youri Cocquyt (Booker) Alexandre Spilette (Musicien) Caroline ZIANE (enseignante à l'ULiège) Cecile LEQUEUX (Organisation d’événements socio-culturels) Damien Chemin (réalisateur, scénariste) Amaury Geens (Musicien) Nore sanders (Productieassistente) Vinciane Van Den Driessche (Mélomane) Nicola Testa (Artiste) Emilie Chenoy (Professeur de piano et accompagnatrice) Axel Guigon (Etudiant) Martine CODEMUS (Historienne de l'art/ guide-conférencière/animatrice socio-culturelle) Céline Lecocq (Programmatrice) Raphaël Loiseau (Batteur, pianiste, guitariste) Delphine Duez (Repéreuse) Gerry Rooms (Schilder, monteur) Berten D’HOLLANDER (Artiste-Professeur) amélie lemonnier (comedienne) Annaïk Lou Pitteloud (Artiste) Florent Thirion (Étudiant) Julien Besure (Comédien) Frédéric FOURNES (Directeur de Centre Culturel) Pascal helman (gestion entrepôt) Julie Kargas (Étudiante) Carole Nemerlin (Professeur) Dirk Blanchart (singer - songwriter - producer) Cassandre GRAINDORGE (Assistante sociale) Camille Bertrand (responsable marketing) Benoit Glaux Delporto (1er assistant caméra) Carine Poucet (Gérante) Giovanni Rizzuto (Guitariste) Sibel DINCER (comédienne, musicienne) Thierry Devos (Vivre ma vie) Yolande Fraipont (Retraitee) Justine Baudot (Animatrice - Adjointe à la direction CC) Peggy Lee Cooper (Entertainer) Catherine Preumont (Psychologue) Quentin Vande Velde (Militaire) John Moetwil (Indépendant) Loïc Faure (Jongleur) Sandrine Bettens (Head of Events) Nathalie De Hen (Maquillage/coiffure) Jo Masset (Post synchronisation et doublage) Enrique Castillo (Enseignant musique) Michael Labiouse (Régisseur centre culturel) Cécile Balate (Scénographe) Juliette Bibasse (Commissaire indépendante) Olivier Bonjour (Acteur) Félix Matagne (Musicien) Frederique Van zuylen (Agricultrice) Pierre GABLE (Auteur-Photographe) Terence Edison (Comédien) Maud Gerard (chef peintre cinéma) Ewout Pierreux (muzikant) Pierre-Philippe Hofmann (réalisateur audiovisuel) Ghiath NASRA (Technicien du spectacle) Pierre VERMEIRE (Journaliste) François-Xavier Duchêne (Vidéaste / Musicien) Marion englert (chercheuse) Patricia Duterne (Auteure) Tristan Galand (Directeur de la photographie) Luc Devreese (enseignant) Mathilde Van Hoof (Makeup artiest) Cedric Soree (Technicien polyvalent) MANON SCHURMANS (Enseignante) Martine Cohen (Chanteuse) Nathalie Dekoninck (Bioingenieur) Fanny Descamps (Animatrice en maison de jeunes) Laurent Claude (Publique) Véronique Gallez (Mediaplanner) Radja Gios (Zaakvoerder Hands 4 Events) Sébastien Schmit (Chargé de Communication / Comédien) Jean Pierre BORBOUX (Musicien) Luc Pilartz (Musicien) Hannah Kalaora (Artiste) Samuelle Dupuis (Psychologue) Isabelle Paternotte (Comédienne) Lisa Schonker (Maquilleuse) Philippe Eliaers (musicien amateur) Tommy Tielemans (Chauffeur) Jonathan Wannyn (Cameraman) Juliette Colmant (Danseuse) Myriam Essène (Auteure) Julien Rauis (Ingénieur du son, producteur, musicien et dj) Garance Van rossum (Maquilleuse) Geyzen Thomas (Cadre) Luc BAEYENS (pensionné) Frédéric RESSEGUIER (Sculpteur) Aurélien Caeyman (Acteur) François David (DJ) Walid Khalifé (Pianiste) Nathalie Trigaux (Formatrice) jean luc millot (musicien) Imane Guemssy (guemssyimane@gmail.com) Frederique de Montblanc (Autrice) Alexandra Gelhay (Chargée de projets et de communication) Valérie Lossignol (Responsable administrative et RH) Géraldine Cambron (Coordination festival A Travers Champs) Fabrice Gardin (Metteur en scène) Denis Can Cauteren (Visual Maker) Léo Monvoisin (Régisseur général/éclairagiste) Amandine Elsen (Comédienne) Benjamin Martin (Coordinateur communication) Graziella CANNATA (Gestionnaire de salle) Jean-François Rasschaert (animateur en éducation permanente) Cécilia Kankonda (Comédienne et professeur) Gauthier Millecamps (Event mangement) Gilles Millet (Artiste violoniste) Erwan Marjo (comédien et auteur) Vincent Delbushaye (Animateur radio) Alexia De Letter (HR Assistant) Xavier Garcia Bardon (Programmateur) Elli Taylor (serveuse) Antoine Delagoutte (Ingénieur du son) Léa Le Fell (intermittente du spectacle) Cécile De Brauwer (Professeur) jean de Wilde d'Estmael (Assistant de production) Nadine Genesse (artiste peintre et photographe) Frédéric Williaume (Musicien) Pauline Albert (Éducatrice) dorothée dujeu (animatrice socio culturel) Jean-Luc Van Praet (Musicien et enseignant sans statut) martine rifaut (retraitée) Sabrina De Clercq (Polyvalent bediende) Frankie Rose (Musicien) Alexandre Tissot (Comédien, danseur) Cédric Roland (Gérant) gilles ledure (directeur) Morgan Laloux (Event planner) Julie Devlamincq (Comédienne) Jessica Giovannetti (Illustratrice) Luis Trinques (Ingénieur du Son) Sarah Lardinois (Juriste) Denis Cruysmans (Enseignant) Marcel chabanski (informaticien) Antoine Dawans (Musicien indépendant) Daphné HUYNH (Actrice danseuse) Frédérique Laniel (Coordonnatrice et régisseure) Moïra Hendrickx (Danseuse) Amandine Pitance (Chargée de communication ET prof de chant) Stephan Van Puyvelde (artiste créateur) Julien SCHEPERS (Gérant) Van Keer Yvan (Directeur) Caroline Taillet (Comédienne, Metteuse en scène, Auteure) CORNU Melissa (Actrice) Pauline Hatzigeorgiou (curatrice & enseignante) Michel Saintrain (Public) MICHA Wald (Réalisateur et scénariste) Marianne Lambert (Directrice de production-réalisatrice) Matthieu Reynaert (Scénariste, réalisateur) Samuel Nicolaï (Directeur du Centre culturel de Remicourt) Diane Rosendor (Récolte de fonds) Charlotte Pion (artiste) Nathalie BOURGUIGNON (Animateur) Juliette Manneback (Comédienne) HELENE BOUILLET (ACCOUNT MANAGER EVENT AND TRAVEL) Lionel Aquilina (Batteur) Philippe Cormann (Contrebassiste) Marc Galo (Artiste) Emmanuel Angeli (Directeur Artistiquz) Annabel Heyse (Projectcoördinator residentieplatform) Hans Bossuyt (Muzikant) Pignatelli Frederic (Geluidstechnicus) Sébastien Kempenaers (Comédien - Marionnettiste - Au four et au moulin) Aniss El Hamouri (Auteur de bande dessinée) Jodie Devos (Artiste lyrique) Katty Masciarelli (Formatrice en éducation permanente) Robin Lebrun (Chercheur) Jean Troubat (Chef peintre) Dominique Gerin (Musicien chanteur producteur arrangeur) Caroline Lemaire (Plasticienne) Vincent Tempels (CEO ARTO sa) Mirela Barbut (Traiteur) catherine vanesse (journalist) Michael Hasson (Musicien) Martine van Coevorden (Enseignante/formatrice et bénévole chez Les Compagnons dépanneurs) Nadia Pissoet (Employée) Manon Romain (Comédienne) José BEDEUR (retraité) Émeline Péron (Attachée de production) bruno petit (professeur) Delphine Binard (Employée) Lucile Duval (Employée de Musée) Emmy BEAUMEZ (conception - vente) Jawhar Basti (Auteur compositeur chanteur) Angelo Pitzus (Trésorier) De Mey Eugénie (Musicienne) François Denuit (Conseiller politique au Parlement européen) Maxime Lambert (Ingénieur du son) Gaëtane Fontaine (Assistante sociale) Catherine Bomboir (enseignante) clémentine Delahaut (aucune) Flor-jan Pauwels (Saxophonist) Marc De Maeseneer (muzikant) Sylvain Clercq (Technicien) Charly Magonza (Comédien) Albert Bui (Ingénieur du son) Véronique Gillet (musicienne compositrice) Paul GONZE (Anartiste papowète) Mona Patrice Murray (Chanteuse) Claire Willot (Chargée d'administration) Noëlle Koning (artiste plasticienne) Louis Carré (Enseignant-chercheur) Michael Jost (Ingénieur du son) Domenico Renga (Secteur public) Jacques Jouan (Administrateur) Brigitte de Callataÿ (Indépendante) Virginie Berland (Perruquière) Jérémie Holemans (Ouvrier) Fiorentino Rufo (Employé) Kenneth Vanbrabant (Juriste) Ayrton Desimpelaere (Chef d'orchestre et pianiste) emmanuel brasseur (employé) Achille Ridolfi (Comédien) Mathilda Stock (Étudiante) Elaine Voglaire (Enseignante) Thierry Rombaux (Musicien) Catherine Baes (leerkracht) Jean Paul Géal (Retraité) Laurent... CARPENTIER (Independent) Benjamin Bertrand (Musicien - compositeur) Maria-Krisztina Nagy (artiste) daniel van de mierop (video/powerpoint) Adrien Boulanger (technicien vidéo) Gene Bervoets (Acteur) Gelay Vic (Trompettiste) Maïlys Crabbé (chant jazz) Dimitri Van Boterdael (Ressource Manager) Luc Siccard (Medical Application Specialist) Colin Jolet (Danseur) Robert Coheur (Programmateur) Carlos Palazzo (artiste) Laurence Katina (Metteure en scène) Cécile De Bruyn (Employée) Didier GRÉGOIRE (Neant) pierre-Antoine Jacquemin (Scenographe) Leemans Nathalie (Maquilleuse) keteleer suzette (danse classique) Alicia Frochisse (Artiste) Luc D’Haegeleer (Plasticien) Gus Goossens (Président directeur général et responsable des poubelles) Charlotte Dutilleux (Maquilleuse) Caroline Van Linthout (Auteur - enseignante - conseillère communale) Eliot Ratinaud (Ingénieur son) Isis Devalez (RH) Benoît Joveneau (Artiste) Dianka Kouamé (Auteure-interprète-comedienne-danseuse) Celine Demuynck (Aide familiale) Pasquale Caruana (Technicien de son) Sylvianne Goka (Coiffeuse) Darius Lecharlier (Musicien, danseur, comédien, animateur, coordinateur technique et logisitque, technicien, monteur,.....) Pieter Kinoli (Licht/geluidstechnicus) Gregory Lenon (Musicien) Alice Lemaire (Productrice) Rivir David (Régisseur général - directeur technique - designer lumière) Bénédicte Kusendila (Lichtoperator, Stagehand, geluidsassistent) Sarah Parkinson (Travailleuse sociale) Emmanuel Zamora (Gestion) Colline Etienne (Chorégaphe et pedagogue) Aline Baudet (Designer, illustratrice) Alain Onckelinx (Fonctionnaire) Abdelwahab Hakem (Comédien/muscien-chanteur) Sarah Aguzzi (Enseignante) Reinaldo Monteiro (Artiste de cirque) Daniel Harris (Comédien) Elisabeth Bruyns (Private Funding Coordinator) Kelly Seghers (Bediende) Luc Schreyen (zelfstandige) Dorothée Dassy (Chargée de production et administration) Chloe Adam (Comédienne) Sebastien Guedj (Musicien) Doris Brasseur (Chanteuse lyrique) Muriel Denis (Auteure dramatique) Julien Baudouin (Régisseur cinema) Tine Verhoeven (Hoboïste) Mohammed Benamar (Vendeur) Arthur Massart (Etudiant) Michel De Grave (-) Roland de Wergifosse (Sans) Mireia Alonso (Chargée des événements) Jean-Luc Pappi (pianiste) Charlie Cantraine (Accessoiriste) Marie Jennes (Chanteuse) Bernard Van Nuffel (Echevin) KEVIN LENNE (Account Manager) Emmanuel Kervyn (Indépendant) Charlotte Verbeke (Administratie en uitzend) Fabrice Henry (Cameraman) natascha hardy (indépendante) Gerard Corbion (responsable de cie) Vincent Delforce (Ingenieur et Comédien amateur) Julie Gelon (Illustratrice) Julien Farinella (Agent / Project Manager) Julien Elleouet (Clarinettiste) Virginie Goossens (Comédienne/Pédagogue) Adrien Huvelle (Éducateur) Jean-Yves Laffineur (Directeur festival Esperanzah!) Younès Boukili (Musicien) Francois Schlesser (Réalisateur-producteur) Göran VANDERPUT (Gérant) Tin Thach NGUYEN (Ouvrier) Jean Daye (Étudiant) Florian Gilles (Scénographe chez Waoo) Maria Kozinska (Gids journaliste) Bernard Yerlès (Padam films productions) Samuel Bosmans (Chanteur) Laurent Sprimont (Musicien) Maïte ALVAREZ (artiste visuelle et chorégraphe) Pierre-renaud Darguste (actif dans la culture du pays) Guilhem Donzel (Ingénieur du son) Floriane Laine (Assistante sociale) Samir Bendimered (Directeur artistique) Cécile Walot (Directrice d'ASBL) Eric Van Cutsem (Journaliste) Jean-Noël Hovinne (DJ, booker indépendant pour artistes,Palladium productions) Jean Mootooveeren (Technicien de spectacle) Yves Bemelmans (Ingenieur du son) Anthony De Baere (Musicien) Christian Merten (J'fais mon possible) Thierry Monteyne (Délégué commercial) Fabienne Seveillac (Chanteuse lyrique) Thomas Gustin (Corniste) Fabien Bogaert (musicien et professeur de musique) Jonathan Vandevandel (Permanent syndical) MARC NOEL (Membre du CA du Conseil Culturel de Ciney) Joffrey Monnier (Coordo équipe créative) Shu Bosseaux (employee) Peter-Jan Heylenbosch (sociaal consulent) Michiel Bosman (Light Technician) Nicolas Verspecht (Wekelijks bar medewerker Ancienne Belgique) Audrey Petit (Chef de projet) Isabelle Anckaert (Adaptatrice théâtrale, Chanteuse intervenante) Anne-lise Combeaud (Autrice de bandes dessinées) Fargo Productions Peter Fargo (Directeur artistique, illusionniste, chanteur, DJ, Studio d'enregistrement.) Anne DEJAIE (coordinatrice sociale) Pierre Le Clef (Danseur/Chorégraphe/Vidéaste) berenice de clercq (comédienne) Maxime Dodemont (DJ-Régisseur lumières-Photographe) Katherine FELIX (Chef de bureau GRH) Grégory Lannoy (Ingénieur du son) Xavier Percy (Comédien) Alain Janclaes (Musicien) Claude Vanhollebeke (Professeur) danielle de wilde (directrice BAOElanVital) Augusto Machado Rêgo neto (Artiste, prof) Sébastien Paz Ceroni (Musicien) Julie Van Raefelgem (Étudiante) Eric Thomas (Rendre heureux) Elisa Pirondeau (indépendante) Patrick Glotz (Réalisateur) Axelle D'Acquet (Étudiante) Csilla Felfoldi (Directrice de l’école de danse) Didier De Decker (Employé) Marielle Lecomte (Animatrice Culturelle) Brigitte Pairon (Retraitée) Kavin Dufrane (Ingénieur du son) Mike Ianosi Mike & Tenzen (Musicien) Eléonore Moyen (Monteuse audiovisuel) Céline Van Rode (Secrétaire médicale) Geoffrey Bau (Juriste) Yoann Zimmer (Acteur) Alix Warnant (Educatrice) Pascale Charlier (Enseiignant) Camille Dejean (Artiste) Sarah Minutillo (Artiste) Stanislas Cotton (Ecrivain) Arnaud Trejbiez (Producteur) Thomas Sohet (Compositeur arrangeur) Marie Magnée (Soutien actif asbl danse) Christophe Schirvel (technicien audio visuel) Benjamin Vincent (Assistant caméra) Nancy Vander Weyden (Prof de langues) Élisabeth Deletaille (Violoniste) Maria Peredo (Performer) Bram Smeyerd (Zaakvoerder) Jesse Van Winden (Coördinator) Jean-Jacques Struyven (Assistant social) Xavier Wilkin (Bookeur / promoteur) Roland Marchal (Directeur d'un bureau d'études) esther aflalo (comédienne) Yves Snyders (Ex-road manager) Ingrid Gossiaux (Secrétaire de Direction) Célia Archimbaud (Année de césure) Bruno Ermans (Architecte) Claire Vailler (Musicienne) Christiane Renaux (Cuisinière) Robert Jaspard (responsable) Florence Laloy (Comédienne, chanteuse, auteure) Pablo Mahiant (Dj / compositeur) Fabienne Dubreucq (Responsable de salle) Victoria Barracato (chef opératrice) Vanessa Clesse (Infirmière) Kristof Desodt (Sound Engineer) David Crisci (promoteur événements + scénographe) Odile Bartholome (Doctorante) Blaise Ludik (Acteur) Cathy Marlair (Doctorante) Geoffrey Leontiev (Musicien) ADRIEN LAMBINET (Enseignant, Musicien de scène) Judith Van Parys (Costumière) Martin Botkine (Étudiant) Charlotte Adam (Marketing officer) Yves Lecomte (Artiste) Alexandre Ogden (Chargé de projets) Benoit Dehon (Auteur, Metteur en scène, Acteur.) Maryse Bodelet (Employée administrative) Lorette Moreau (Metteure en scène) Vincent Lesceux (Passion) Felicitas Montecino (Guide) Noellie Denomerenge (Employée) Marylin Pletinckx (Technicienne de spectacle) Marie Spirlet (Ingénieur du son) Lydie Remels (Documentaliste, poète et amoureuse de l'Art) Pierre Somville (Interprète) MARLEEN DE WAELE (GIDS / REISLEIDER) Nathalie Carlier (sympathisant) Hatzfeld Bethsabée (Musicienne) Jenny Donnay (Employé animatrice socio culturel et artiste peintre) ISABELLE CHUFFART (Professeur en académie de musique) Aline Roger (performeuse / professeur de pole dance) Valérie DEFECHE (Spectatrice) Caroline Crespin (Designer Lumière) Gil Mortio (propre compte) Philippe Deflandre (employé) François Joseph Schulz (Artiste pluridisciplinaire) Reginald DESY (Chef machiniste cinema) Stéphanie Piérart (Chargé de diffusion et gestion administrative) Jeroen Robbrecht (violist/altviolist) Dario Amalfi (Dj) Théophile De Giraud (Ecrivain) Genevieve DOTREMONT (assistante) Dragan Raptis (Electricien, stage hand,tec) Shelby Collignon (Stagehand) Céline Kerpelt (Graphiste) Fabienne Aucant (Production) Thomas Detry (Charge de mission tourisme et event) Michel Jacobs (Musicien) Juliette Bossé (Musicienne) Caroline D'haeyere (Enseignante) Lisa Hallou (Monteuse) Pauline Ponsolle (Barmaid) David-Pierre Marquet (Communication) Denis Delforge (CEO - Brussels Expo - Palais 12 - La Madeleine) Delphine Mathy (Photographe) Cédric Coomans (Comédien) Louis-Philippe Fourez (Ingénieur du son) Bertrand Hamaide (USAB, Ronquières Festival) Jérémy BODIN (Stagehand) Adrien Berlandi (Etudiant) Laura Pieters (Technicienne camera) Daphné D'Heur (Artiste/pédagogue) Chantal Dejardin (Conteuse) Brigitte Lahaye (Solidaire) Isaline Leloup (Musicienne et professeur en académies de musique) Lucie De Ley (musicienne) François Devaux (Comédien, metteur en scène) Arnaud Ghesquière (Scaphandrier) Gilles Maes (Artiste peintre, photographe, DJ, chanteur de salle de bain.) Olivier Dirksen (Chef-Electro) Magali Pingaut (Comédienne - illustratrice) Alexandre Pirson (Comédien, metteur en scène, organisateur) Marion Geoffroy (Comédienne) Raphaëlle de Menten (psychologue, chanteuse et musicienne par passion) Hervé Noirot (Pianiste) Pecoraro Federico (Musicien) lara Vandenplas (Étudiante) Dirk Van Rampelbergh (chef-belichter) Giovanni Pistis (Hautboïste) Delphine Noel (Coordinatrice socioculturel) Renard Jacques (Organisateur) Marine Yvergniaux (Chargée de communication et d'événements) Marc Buchet (Manager) Florence Laboureur (Infirmière) Mélanie Saussez (Gérante de société d organisation culturelles et événementielles) Antoine Goudeseune (Musicien) anne pollet (secrétaire de direction) Nedjma Hadj Benchelabi (Curator & Dramaturge) Jean philippe Defoin (Eclusier) Annick Cornette (Comédienne) Christine VEDRIN (Actrice) Anzhela Hovhannisyan (Musicien) Alain Caron (Pédiatre) Lauren Lekeux (Enseignante) Sandrine Mossiat (Directrice artistique) Anne Paulicevich (scénariste) Esther Tamsma (gestion de projets La Monnaie/De Munt) Virginie Urbain (Assistante sociale) AGNES LARCIN (SPW) Helene Sauliere (aucun) Catherine Raison (Éducatrice spécialisée) Sumeya Kokten (Réalisation) Carlos Vaquera (Auteur, formateur et conférencier) Laura de Arriba y Escolá (Regieassistent) Roberto Salvador (Gérant) Noemie de Patoul (Enseignante) Sarah Altenloh (Attachée de presse) Thibault Loozen (Technicien audiovisuel/ingénieur du son) Bruno HERZET (saxophoniste, interprète, pédagogue) Loïc Vanwielendaele (Vendeur) Jean pierre Trousson (Communication) Joël Parmentier (promoteur et DJ) Didier Poskin (Professeur conservatoire) Virginie Gardin (Comedienne) Nicolas Michaux (Architecte) Georges Lini (Metteur en scène/ comédien/directeur artistique de la compagnie Belle de Nuit) Jacques Docquiert (Journaliste) Sylvain Rassart (Ambulancier) Jean-marc Janssens (Régisseur général) Léo Robeet (Machiniste cinéma / stagehand) mieke De Cat (Podiumbouw) GAETAN VANNESTE (GERANT DE SOCIETES) Jean-François Geubel (comédien, plasticien, musicien) Coralie Pastor (Comm & Change) Delphine Bibet (Comédienne metteuse en scène) Allison Trésor (Enseignant/ organisation de concerts) Marine Visart (Graphiste) luc Jumelle (Guide touristique et photographe) gougeau elsa (Danse) Colette Verstraeten (Chargée de projet en économie sociale) Alexandre Aflalo (Comédien) Michel Mazzoni (Artiste / Enseignant) Eloy Christine (Directrice générale) Siegfried Truyens (Podium technieker - operator) Fabrice Van Impe (Régisseur/Technicien/Roadie) Cyrill Vanderbeek (Technicien son) Fanny Vadjaraganian (Musicienne) Françoise Jullien (Psychologue) Marija Kritchevski (Assistante de production (cinéma & tv)) Chloé Despax (Réalisatrice radio) francois parascan (2eme assistant réalisateur) Kevin Conroy (Manager) Vega Dj (Dj) Augustin DETHIER (Musicien (batteur)) Bernard Degavre (Auteur, compositeur, interprète) Sam Seraille (Régisseur) Karyne Wattiaux (Conseillère pedagogique) Christophe Evrard (Monteur image) Amber Kemp (Comédienne) Manuel Efren Morales Pacheco (Régisseur / Tour Manager / Stage Manager / Musicien / Compositeur) Farrah Flament (Artiste) Alexia Vandenbroucke (médecin généraliste) Eric Van Til (Photographe) Charline Riga (Animatrice et programmatrice jeunesse) Jérémie Gasparutto (Auteur de bande-dessinée) Elsa Vandecnocke (Animatrice-programmatrice en audiovisuel) Jarne Bossaerts (Architectuur/scenografie) Pierre Norga (Guitariste de passion) Jeanne Henrion (chargée de production) Thierry Walschaerts (Manager) Barbara Firquet (Programmation et gestion financière) Juliette El Khouri (Architecte) Bruno Gérard (Consultant) Carl Dendal (Solidaire) geertrui serneels (directie) Antoine Meessen (designer graphique - musicien - menuisier) Anna Touvron (Art director) Ludovic Barth (Comédien/Metteur en scène) Christa JEROME (Compositrice Chanteuse Auteure Comédienne de doublage) Claire RUWET (conteuse, animatrice d'ateliers d'écriture) anne guilleray (Scénographe costumière) As Collard (Formatrice) Ségolène De Plaen (Étudiante) Benjamin d'Ieteren (Project Manager) Karel Coninx (muzikant) Marc Ridley (Directeur Photo cameraman) Elise Bihain (economiste) timmy Ieroianni (Chef-kok AB cafe/resto) Emmanuelle Ghilain (Citoyenne) Sylvain a Daï (Comédien, metteur en scène, auteur) Anne Falys (Juriste) Pierre Pregardien (Gérant) Francoise Grisay (Graphiste) Giovanni Guarini (Artiste) Svetoslav Dimitriev (Musicien ONB) bertille Gibourdel (costumière) Jonathan Verriest (Enseignant) Jean-Frederic Molard (Musicien) Aline Gampert (Directrice de théâtre) Mélina Van Hoof (comédienne) Taylor Lecocq (Danseur) Nicolas Denison (Compositeur digital) Antoine Croissant (Régisseur/Technicien) David HORN (Médecin) Joy Keymeulen (Organisatrice d’événements culturels) Annabelle Marcin (Employee (et artiste)) Céline Le Provost (Chargée de Prod, Régisseuse) thierry Boivin (comédien, clown) Mathieu De Middeleer (Ingénieur du son) ALBERT LABYE (CADRE BANQUE) Thierry Guerin (Directeur) Anna Van Bree (Chef costmiere) Tasset Virginie (Compositrice) Baptiste Deleuze (Road/freelance) Pierre Mercier (dessinateur - graphiste - scénographe - régisseur plateau - Cie Ersatz) brigitte Romain (animatrice theatre) Ingried Lempereur (Psychologue) Julie Delbart (Pianiste) Anne Hermant (Consultant musique classique) David Baatzsch (créateur visuel) Clara Scheffer (Élève) Griet Van Landeghem (Styliste) Seb Dubois (Artiste) Stéphanie Vandervost (Professeure) Hadrien Égéa (Régisseur plateau) OLIVIER DUERINCKX (Head of music) Barbara GEVERS (Maman d’artistes) Didier DEROISSART (fonctionnaire et chroniqueur musical) Nicolas Pedoux (Personnel) Christophe Rault (Réalisateur radiophonique, créateur sonore, musicien) Irving S. T. Garp (Photographe) Patricia Ide (Directrice théâtre comédienne) Elisabeth Mercatoris (Assistante administrative et artiste pluridisciplinaire) Stéphane Parmentier (compositeur de musique à l'image) Romain Materne (Etudiant) Charlotte Istasse (Danseuse) Gary Masson (Régisseur de spectacle) Sophie Casse (Directrice de production de films et séries) Virginie Muller (Guide conférencière) Claire Hilgers (Graphiste) Bernard Flament (Musicien) Samuel Evrard (Ingénieur du son) Dave Pretchel (Employé culturel, multidisciplinaire) Maïa Descamps (Réalisatrice et scénariste) Florent Bodart (Responsable av d’événements) Davy Palumbo (Batteur percussionniste) Claire Beunckens (Etalonneuse) Marie Cabanac (Toutes) Valérie Crémer (Recherche de fonds) Fabien Arpin-Pont (Gérant de société d'Evénementiel) Marie Gaber (Retraité) Mauro Desogus (Caterer for film shooting) Marion Hermet (Etudiante en arts du spectacle à l'ULB) Louison Renault (Professeur , musicien) Justine Francois (Programmatrice artistique, Anthropologue) Quentin Verriest (Préparateur physique) Déborah Capelle (Technicienne en montage) DOS SANTOS Claudio (Comédien, enseignant) Flora Houdart (Auteure) Guillaume Malempré (Musicien) Janet Cowie (Enjoying the arts) Jacky ADAM (Chercheur- écrivain) Rudy De keyser (Conseiller) Wendy Parthoens (Logopède) Angèle Broeders (Nihil) Alexis Vandist (Comédien) Olivier Bodson (Musicien - enseignant) Elodie Collin (Educatrice de rue) Mehdi Ayari (Ingénieur du son) Dimitri Parée (Employé) Clement Dechambre (Musicien) Lou Chavanis (Comédienne et technicienne Vivre en fol Cie) Olivier Henrion (Photographe) Emilie Jonckheere (Employée) Justine Thonnard (Institutrice maternelle) josephine van laeken (autrice compositrice interprete) Francoise Lutgen (Directrice artistique) Alain Servranckx (Régisseur général) Virginie Demilier (Directrice administrative) Philippe Carly (Photographe) Jerome Guilmot (Statutaire) Eno Krojanker (comédien) Bénédicte Legrand (musicienne, violoncelliste) Heremans Isabelle (Musicalactrice) Eric Zuyten (Educateur) Hugues Rosoux (Cadre) Sabine Minniti (UE) Gaëtan Mestag (Indépendant) Nicolas Mormaque (Chargé de projets culturels) Laila Assouli (Manager) Stephane Quinet (Producteur exécutif) Emily Balzat (Secrétaire juridique) Denis Lepage (Technicien sin) Etienne OLDENHOVE (Médecin) Eric Goffinet (Technicien) Sandrine Lambiotte (Monteuse video) Anne Grauwels (prof) Sung-A Yoon (Réalisatrice) Etienne Carpentier (Ingénieur) Fabienne Syenave (NA) Coline Fievet (Juriste) Laurence D'amelio (Comédienne) Pierre Gordower (Enseignant) Thierry Vandevelde (Réalisateur) Alain Marcoen (directeur photo) Marie-Danielle Turner (Violoniste d'orchestre) Jeremy boosten (Comédien, professeur) Cédric Dewaide (Operateur Régie Vidéo) Reynald Sac (Enseignant - Chef de Choeur - Responsable pédagogique de stages - Accompagnateur) Sabrina Groulard (Employée) Cécile Wienders (Aide ménagère) Pierre Chevalier (Musicien) Pierre Pevée (Directeur) Sara Dziri (Musicienne) Stéphanie Coppé (Comédienne) Shalini Kayumbi (Etudiante) Clémence Grutering (tapissier) Arnaud LORENT (Indépendant) Julie Waseige (Directrice scientifique - Commissaire d’expos) Julien Gugel (Guitariste) Marie-Pierre Hérion (Programmation jeune public) Anne Guinot (poètesse) Floriane Medale (Assistant.e opérateur/caméra) Georges Van Dongen (Directeur technique) Marc François (musicien) Yassin El achouchi (Comédien) Sylvain Saint-Jean (Milieu artistique) Marie Limet (Auteur, commédienne) sophie GODTS (Guide conférencière) Marco Moro (Étudiant) Amaury Loicq (Dj) Patrick Beeken (Organisateur) carlos Bustamante (Comédien) Stephanie Gillard (Attachée de presse culturelle) Michel Lary (Educateur) Gaël Turine (Photographe) Caroline Derselle (Photographe) laurent stelleman (Musicien) Luc Jouniaux (Régisseur) Louis Nam Le Van Ho (Danseur) serge lemaitre (conservateur de musée) Nathalie Jacques (Enseignante) elisabeth tichon (agente de guidance) Lisa Carletta (Photographe) Béatrice Henricot (Animatrice) Diego Di Vito (Guitariste) Marc Decallonne (Chef de projet) Christine Rigaux (Directrice) valentin Stofkooper (technicien rigger operateur) nadine verhaegen (amateur) Toorop Zori (Artiste) Françoise Denis (indépendante) Marcellin Petitfrere (Chanteur) Jean Pierre Muller (Professeur responsable d'option, La cambre) Mathias Andrianne (DJ) Cédric BRYS (Technicien son et lumière) Renaud Lesage (Administrateur ASBL Bucolique) Orlando Kintero (Peintre) Sébastien Liénard (Chargé de Com') David Mennessier (Médiateur culturel à PointCulture) Karin Bali (Responsable Marketing) Antonin Morel (Régisseur général) Christian Noefnet (Chanteur) Hugo Vandendriessche (Mixeur - Arrangeur - Musicien) Fabienne Jaumotte (Secrétaire) Henri Snyers (regisseur cinema) Thibaut Darscotte (Ingénieur du son & musicien) Jean Van Luyt (Régisseur) Émilie Gäbele (Responsable de communication) LAure Champagne (emlpoyee) Mireille Hoetelmans (Make up artist/hairstylist) Lucas Vermeire (Techniek) Anne Humblet (Ensembliere) Thierry Steffens (Enseignant) Martine Savary (secrétaire) Bruno Tummers (Chroniqueur/animateur/éditeur radio/télé) Emily Allison (Chanteuse) Vincent Van Gelder (directeur de la photo) François Moens (Administrateur) Claire Limet (Ortho-prothésiste) hugo Larisch (Réalisateur) Adrien Vwrhoeven (Na) MATHIEU HEBETTE (MUSICIEN) Damien Leclaire (Scénographe / Comédien) Michel kozuch (Musicien peintre) Myriam Toussaint (Prof de danse) Dida Robbert (Chanteuse) Georges MARIETTE (Pensionné) Anicée Henin (Communication / Événementiel) Carl Delbart (tuba solo orchestre philharmonique de liège) Anouchka Bouglione (Artiste de cirque) Sylvie Poulaert (Prof) Grrggi Boon (Comédien, chanteur) Nys Kristof (Video operator) Anne Theunis (Chanteuse) Alyssa Lambot (Musicienne) Gerome Mariette (Animateur de personnages (2D/3D)) Nicolas Swennen (Ingénieur lumière) Ludovic Vandegoor (Ingénieur du son) EVELYNE RADART (PENSIONNEE) Jean-Marc Gourguet (Coordinateur technique) Vincent Lemaire (Scénographie) Jean-Marie LESOINNE (Programmateur cinéma - Opérateur-projectionniste) Rémy VENANT (Artiste / programmateur culturel) Chloe CHIGNELL (Artist) Peter de Caluwe (Directeur Général et Artistique La Monnaie / De Munt) Matthieu Meunier (Chanteur musicien comédien) Yvan Tasiaux (Animateur) Nathalie Deneyer (Enseignante) Malko Van den Borre (Freelance regisseur) Tiphanie Lefrançois (Comédienne) Jacques Van Wyser (toutes) Lina Licciardi (Accueil du public/billetterie) Florence Brialmont (Styliste) Serge Cayron (public) Jean-Philippe Jacob (Animateur socioculturel) Jamila Bachlouch (Retraitée) Bart De Smet (Tradeshow Director) Coline Ugeux (Chargée de projets) Baert Aïsha (Curator (jazz) & fotograaf) Anne-Sophie Bruyndonckx (Journaliste) Christopher Arimont (employé) Viviane WANSART (Metteuse en scène, directrice CEC) Laetitia Rasschaert (Directrice technique) Loïc Castel (Ingénieur du son) Laurent Piron (Magicien) Jean-Jacques Jespers (enseignant) Jonathan Vincke (Régisseur de tournée) Emilie Capelle (Coordinatrice) Sylviane Cavirot (Accueil) Juliette Parchliniak (Psychologue) Françoise Fauconnier (Comédienne, enseignante) Callens Sten (stagehand scaffer showcrew vervoer van roadruner nv) Marilyne Grimmer (Scénographe) Nicolas Sauvenier (Stagehands / Bassiste) Bernard BOUDRU (comédien) Adrien FRANCOIS (Délégué général du Festival International du Film de Comédie de Liège) Romain Fourrey (Coordinateur) Odile Ryckmans (Costumière/habilleuse) Barbara Schoen (Brand Manager) Lukas Szerzyna (élève) Pierre Rodriguez (Peintre) Nadine Monteyne (Philosophe) Desta Haile (Songwriter) emmanuel baily (compositeur arrangeur et interprète) Annik Pirlot (Conteuse) xavier Lauwers (éclairagiste) Alain Renard (smart projet 682) Bénédicte Alié (Journaliste) Evelyne Cuylits (Sculptrice) Denis Chavée (Employe) Constance Paris (Animation / programmation) Justine Démas (Designeuse) joppe Antonissen (stagehand) Michael Van de Velde (Dj producteur) Florent Fourmentin (Light/video designer) Lydie Thonnard (Musicien) Magali David (Prof de musique en secondaire) Salah Tijani (Ouvrier) Willy Welter (Artiste plasticien) Jean-Pol Schroeder (Conservateur Animateur) Hugo Franquin (ingénieur du son) Vincent MEULEMANS (Guide-conférencier) Jesus Moreno Miras (Musician) jerome de paepe (danseur) Tom Eeckhout (Songwriter) Alessandro Bevilacqua (Comédien voix, professeur de théâtre) Aurélie Leuridan (animatrice) Miriam Mendiola (Chanteuse lyrique) Grégory Decerf (Chanteur lyrique) Francois COUPLET (Musicien) Marinette Bonnert (Musicienne et prof de musique) Manu GOMEZ (cinéaste/peintre/sculpteur) olga lagerwall (artiste) Guy Lannoy (-) Jean-Louis Juquelier (Retraité de l'enseignement) Sara Gréselle (dessinatrice/marionnettiste) Nitya Fierens (Comédienne Danseuse Chanteuse Metteure en scène) Elfée Dursen (Comédienne) Renaud Masson (Photographe) Natacha Pfeiffer (Chercheuse) Pascal GOOSSENS (Indépendant) Valerie Bizet (Assistante) Anne De Jaeger (Professeur en Ecoles supérieures artistiques) Michel Seba (Percussionniste - batteur) Salomé Mulongo (Auteure et conteuse) Florian Goossens (Gestionnaire) Benjamin Dandoy (Ingénieur du son) Vincent Alleman (régisseur) Rafaele Bouxain (Artiste) François Elleboudt (Architecte) vanessa verstappen (comédienne) Alexandre Crépet (Comédien) marc ridremont (Décorateur de cinéma) Elisabeth MOUZON (comédiennne) Nicolas Darte (Stage Hand , Scaff holder) Mathilde de Montpeyroux (Comédienne-chanteuse) Robert Guilleaume (Animateur) Amaury Lelotte (Gestionnaire de projet) Marie Hainaut (Animatrice jeune public) Cathy Mlakar (Scripte) Julie Querre (Danseuse) Coraline Antoine (Assistante loge / Accueil Artiste) Antoine Champion (Chargé de communication) Eddy Krzeptowski (Comédien et musicien) Robin Van Dyck (Comédien, auteur) Benoit Onkelinx (Musicien/Auteur-compositeur-arrangeur) Robert Scarpa (réalisateur radio) Fabrice Lig (Compositeur) Delphine Morel (Maquilleuse professionnelle) Georges Herzet (Informaticien) Perissinotti Luz (luzperissinotti@gmail.com) Frédéric Jarry (Conférencier) Roch Van Coppenolle (Directeur) Benjamin Piérard (monteur) Anne Bauduin (Assistante sociale) Frank Deruytter (Muzikant/componist) Céline Rallet (Comédienne/Metteure en scène) Stephane Mercier (Musicien) Sabine Verhelst (Coordinatrice Fédération culturelle) Georges-Elie OCTORS (Musicien. Professeur conservatoires royaux) Gaetan Chauveaux (Payron) Eric Depreter (Artiste Peintre, Comédien) Audrey Glotz (Étudiant) Pierre-Nicolas D'Hainaut (Étudiant IAD) Sébastien Harvengt (guitariste) Raymond Launay (technicien polyvalent) Diana Barreto (artiste/animatrice) ludovic hubert (messager-porteur) Alain-Pierre MEEUS (Communication manager) Shantala Pèpe (Danseuse chorégraphe) Olivier Marganne (Animateur radio) Sophie Van Impe (régisseuse) Chantal Bovie (aucun) Maéva Bussard (Etudiante en cinéma) Mathieu Frings (Musicien) Olivier Cox (Musicien) Pierre Hendrickx (Général) Carlier Dominique (Compositeur / Décorateur) Sebatsien VAN DE SANDE (Expert-comptable) Laurence Burvenich (Artiste peintre) Natascha Provoost (employée) Guy Theunissen (Comédien, metteur en scène auteur, directeur de compagnie) Claire Gatineau (Auteure, illustratrice et dessinatrice, réalisatrice radio) PIERRE ADAM (RETRAITE) Cedric Feye (Flutiste) Renaud Boucquey (Repéreur / Directeur de Production) NATHALIE BAUDUIN (COORDINATRICE ARTISTIQUE) Doris Michel (Photographe) Thomas BENI (Directeur Technique (art de la scène)) Tadek Vanvolsem (Comédien) Wim Grevendonk (bediende) Dragan Goolaerts (Réalisateur) Patrick Leboucherr (Technicien) Léa Delchambre (Dessinatrice) Emilien Hommé (sans emploi) dominique depre (conseiller) Justine Santarossa (Educatrice) Karen van Schaik (Musicien, compositeur, booker, barman) Jean Rulens dit Rosier (Sculpteur, constructeur cinéma) Berlage Abel (engineer) Eline Schumacher (Comédienne et metteuse en scène) Christophe Lambert (comedien) Vincent Rif (Illustrateur) Clementine Colpin (Metteure en scène et comédienne) Daniela Bisconti (Comédienne, metteur en scène, professeur d’art dramatique) Noémie Romain (Auteur compositeur interprète) Sacha Ardus (Actrice) Isabelle Airaud (Costumière) Simon Martiny (Technicien lumière) Olivier Taca (Informaticien) sarah gouret (ingenieur du son) Diego Leyder (Musicien/Auteur/Compositeur/Interprète) Gil Depreter (Animateur Présentateur) Orianne Ondel (Responsable administrative à La Maison Ephémère cie théâtrale) Francois Henrion (Directeur de Production (Video / Streaming)) Brigitte BOLLEKENS (Relations paritaires) Barbara Dits (Photographe) Frédéric Fonteyne (Réalisateur) Isabelle Nasello (Comédienne) Manon Faure (Chargée de production) Véronique Guérin (Comédienne) Patricia Mettens (Rédactrice et traductrice) Valeria Cremisi (Coordinatrice de Production) Mohamed Rassoul Gadio (Comédien) Aline Blondiau (Inge son) Olivier Arnoldy (régisseur) Olivier Chevillon (Comédien / Musicien / Réalisateur) paco boiulanger (Technicien du spectacle) Denis Rochez (régisseur) Denis Deml (Backliner) Laure Geerts (photographe) Guy Buyse (Enseignent - Docent) VivianeTâm LAROY (-) Muriel Weis (enseignante) Baczko Maja (Web développeuse) LAURE GERVAIS (ARTISTE MULTIDISCIPLINAIRE) Maloens Brigitte (zaakvoerder) Michel Collige (Comedien) Ghilan Onkelinx (rigger et stage builder) Georgia Wilmotte (de la présence) christine Van Acker (autrice/ réalisatrice/ animatrice) Joelle Schtickzelle (Scripte) John Balancier (Chanteur) Alexandre Delvenne (Technicien Son) Hassan Chaidi (Ingénieur du son) Jacqueline Toussaint (spectatrice) Edwige Henry (Assistante) Michaël Bastin (Assistant de production) patrice vanden abbeele (Prestataire audio visuel) Mélanie Peduzzi (Artiste) Bernard Désage (régisseur général) Christian Pirenne (Psychologue) Marc Van Hassel (Directeur Adjoint enseignement) Robyr Lionel (Comédien) Filip Vandenbruwane (Rigger) Melanie Legrand (Ingénieur mécanicien) Luc Petit (Directeur artistique) Jonathan Berger (Photographe) ORNELLA MACCHIA (réalisatrice, danseuse, marionnettiste) bhaskar Pauwels (technicien événementiel) Annelien Keleman (Consulente SBK) Karim Gharb (Chanteur) Arnaud de Haan (Programmateur (Distribution de films)) Chris Paulis, vve Rohr (Docteur en Anthropologie, ULiège) Marc De Martelaer (Responsable audio visuel) Laetitia Cailloux (Vendeuse) Serge Blanchy (Fonctionnaire) Jane Haesen (Culturele events & horeca) Ben Horemans (event security) Paul Govaerts (Auteur) Lionel Renquet (Technicien Son) Luc Poncelet (Poète) jan de winne (musicien) Dennis Van Hekke (Licht technieker) Laurence Caudron (Cadre dirigeant) Leticia Collet (Musicienne) Marie-Hélène CLESSE (secrétaire) Laura Vossen (Comédienne, auteur, animatrice socio-culturel, professeur.) Hippolyte Leibovici (Réalisateur / Producteur) Jean-Michel Gigot (Acteur) Joëlle de Schaetzen (Comptable) Maxime Attaque (Services événementiels) Anthony Van uytven (Technicien) isabelle du bois (Artiste de cirque) Anne-Caroline Gosset (Auteur) Anne-Valérie Bribosia (Kinésiologue) Colot Marie-Odile (Gérante d'une herboristerie) Alice Hubball (Théâtre) Raphael Thys (Futurologue) Christine Evrard (Employée) Coline Rouche (Travailleuse du secteur socio-culturel) Anne Bienfait (Comedienne) Julien Deschamps (Employé) Jean-Pierre Debauve (Administrateur) Benny Haegeman (Personeelschef) Houda Hamid (Médiatrice culturelle) Marie Mc Court (réalisatrice) Amelie S (Architecte) Martin van HAUTE (Pensionné) Pierre BRUYNS (Ingénieur du son) Naomi Hanssens (Referente culturelle) Christophe D'herde (Enseignant) Gael Soudron (Comédien) Simon Morard (Inge son) David Sells (Vidéo) Hélène Defosse (Attachée de presse) Claude Courtoy (Cameraman) Maxime Canart (Electricien) Julie Bougard (Chorégraphe) Sandra De Smedt (Employée) Marianne Baccarini (Sans) Alexia Turlot (Communication Manager) Troisfontaines Jonathan (Artiste) Pascale Burlet (Manager) Alexis Den Doncker (Musicien) Julian Hills (Photographe musicien) Gerard Spencer (Musicien) Renee Libotte (membre du CA dE L' ASBL « à la courte échelle» théâtre liegeois') Thomas Borde (2ème année de cinéma) Anthony Leidinger (Chargé de communication) luc Petit (directeur artistique) Michel Dieudonné (Photographe) david steyaert (productiechef) Emmanuel Dekoninck (Guidé-conférencier) Liliane Wang (Administratrice de production) Anouk Rondeau (danseuse, professeur, chorégraphe) Cedric Vantroyen (Gérant et programmateur) Benoit Van wambeke (Auteur/producteur) jerome colin (auteur - journaliste) Dimitri Mak (Pédiatre) olivia Hainaut (Créatrice de Mode) Vero Cratzborn (auteure, cinéaste) Antoine Halsberghe (Régisseur général) Caroline PAGES (Graphiste) André Fonsny (chef-décorateur cinéma) elena perez (comedienne) Céline Borsu (Secrétaire) Laurence Grun (auteur - création documentaire) Lucia Gaggero (Photographe) Charlotte Fuga (Distribution cinématographique) Céline Bodson (Violoniste) yvan petit (Réalisateur - monteur) Viktor Renson (1ste Regie-Assistent Audiovisuele Fictie) Judith Jassogne (Digital trainer) Franck Villano (Réalisateur et scenographe) Sophie Le Grelle (Illustratrice) Youri Balcers (Compositeur) Gerdy Swennen (actrice) Quentin Havana (Regisseur) Erick Hébrant (cameraman reporter) François Levaque (Professeur formation musicale) Julie Vercauteren (Chanteuse lyrique) Caroline Pholien (Artisan) Piet Eekman (Réalisateur) Ronan Healy (Enseignant, animateur socio-culturel, organisateur d’événements culturels) Serge Giotti (Photographie) Eric Defosset (Technicien son, musicien) Olivia Auclair (Comédienne et chanteuse et auteure) Cédric Sacré (Technicien son) Corinne Dubus (Graveuse, animatrice socioculturelle) Delphine Isaac (Étudiante) vincent nouaille (Preneur de son) Sébastien Gillard (Charge de communication) Michael Fillieux (Restaurateur) Marie Mandy (Autrice Réalisatrice) Balleux Stephan (Toutes) Stéphanie Vander Meiren (Animatrice artistique) Sam Touzani (Direction artistique) Matthieu Lits (Ingénieur du son) Antoine Libert (Monteur audiovisuel / vidéaste) Sophie BONHOTE (comédienne, clown, clown à l'hôpital) Mandy Mathieu (Barmaid,) Bernard Foccroulle (compositeur) Pieter d'hondt (stagehand) Barbara Raes (curator/ritueelbegeleider) Thierry Leguay (Cadre administratif) Sylvie Andre (Éducateurs) Cécile Grassart (Animatrice) serge van mol (ces) Campos Veronica (Percussionniste) Evi Jo (Apotheker) Anaïs Pellin (Comédienne, autrice, créatrice) johanna de villers (Gestionnaire de projet) BARBARA SYLVAIN (Comédienne autrice et metteure en scène) Sylvestre Gobart (Videastz) Marek Olbinski (Graphiste) Héloïse Meens (Étudiante) willy heroes (moi meme) THIBAUT NEVE (Comédien, metteur en scène, auteur) Jennifer Ritter (Coordinatrice de production et productrice) Michèle Cambier (Fonction publique) Gilles Escoyez (comédien) Sophie Vermeeren (Kleuterjuf) Marc Brasselet (Musicien) Martin Fiévet (Co-Gérant) Claire Deville (Danseuse, écrivaine) Zoé Dufour (Communication) Giliane Gaspar (Event manager junior) Karine Jadinon (cadreuse/monteuse) Gilbert Serres (Retraité secteur danse) Josse Goffin (artiste) Gaëtane Reginster (Directrice du Théâtre de la Guimbarde) Pierre Michaud (Musicien) Audrey Louon (Teacher) Alain Altinoglu (Directeur Musical) Marie-ange Mohon (Comptabilité) Laurent De meyer (Commissaire d exposition et art advisor) Tanguy Bienfait (Machiniste) Noari DRAGH (DOP) Pierre-Michel Chevigné (Scenariste realisateur) Aloïs Houdart (Trompettiste) Sofia Rasquin (Coordination Promotion Internationale pour crammed discs) Dominique Verkinderen (Casting Collegium Vocale Gent) Cécile Broché (Musicienne) Michael Sandow (animation) Florence Cha Cayron (Réalisatrice / Musicienne) Sofia Abouatmane (Comédienne/ Musicienne) Stéphanie CARLIER (Photographe, infographiste) Adrien Burton (Chargé de projets) Laurent Eyckermans (Cadreur) Anne Versailles (Poète, réalisatrice) Benoit Embrechts (Employé) Ludivine Collette (Deleguee Commerciale) JULIE Anson (Comedienne) Arthur Chevallier (Assistant Camera) Annah Schaeffer (Comedienne et photographe) Alain Meeze (Organisateur de spectacles) Jessica Batut (Comédienne et danseuse) Lucie Ducenne (Animatrice socio-culturel) Eline Labar (Sponsoring & Event Manager) Laurent Marchal (Artiste de cirque) Anne Quintin (chanteuse, chef de choeur, professeur) Charlotte Deschamps (Actrice) Rémi Bertrand (Ecrivain) Patricia MIR (C coach) Oscar Haezenberghe (Assistant caméra) Damien Cammarata (Technicien régisseur congres) Julien de Borman (Accordéoniste) Benoit Leclaire (technitien) François Herman (Soudeur) Lies Mahy (professeur de yoga (danseuse professionele pendant 15 années)) Violette Leblond (Monteuse/scripte) catherine luxereau (psychiatre) Valentine Anciaux (Organisation d’évènements) Rino Noviello (Photographe et réalisateur) Anne Brebart (Psychothérapeute) Tatiana Babut du Marès (Musicienne) Brigitte Neervoort (Chargée de production) Bastien Godry (Technicien lumière/ son) Elie Belvaux (Musicien) aurore LINCE (professeur) Félicien Bogaerts (Animateur, auteur, vidéaste) Jochen Decostere (Regisseur) Himawari Arai (Étudiante) Patricia Bakalack (Etudiante en science politique) Guillaume Desmarets (peintre) Chantal Meyer (Employée socio-culturel) Thom Dewatt (Musicien) Patrick Taliercio (Réalisateur) Sophie De Ridder (peintre restauratrice) BOGDAN ZAMFIR (ACTEUR) Benoit Hanse (Décor son lumière vidéo) Aurélie Squevin (Technicien cinema) frederic schenk (animateur culturel) Noëmi Peeters (Make-up en haarstyliste) Melissa Mabesoone (beeldend kunstenaar, actrice) Nicolas Fiszman (Musicien, compositeur, producteur) Raphael noel (directeur technique) Joelle Hartmann (Assistante Sociale) Bernard Gabus (techinicien audio-visuel) Elena De Vega (Danseuse /cchorégraphe) laurence caps (cadre) Lieve Franssen (koordirigente) Arthur Skirole (Etudiant au conservatoire royal de Bruxelles) Jean Rémy Hamoniaux (Danseur/Chorégraphe) Sherban Vidick (Musicien) Mathilde Docquiert (Juriste) Nicole Miller (Musicienne) Mélissa Motheu (Comédienne) Tom Vanoverberghe (Theatertechnicus) Isabelle Beirens (Enseignante mouvement scénique) Maxime Feyers (Réalisateur) Beatrice Depuydt (Pensionnée) Frank Stevens (Verkoper muziek instrumenten) stéphane xhrouet (réalisateur) Thalia Delespaux (Tatoueuse) Corantin Parmentier (Réalisateur - Producteur) Bernard Nicolas (Trompettiste) Kathy Goebel (Enseignante) Nathalie Borlée (Directrice technique) christelle Mahy (Productrice exécutive) Hamid Khomsi (Employé) Goutelle Luce (artiste et chercheuse) Florestan Thiry (Chanteur, musicicen) Santos Gumer (Ingénieur Brasseur) yvan dheur (International Affairs Officer) hugo klinkenberg (programmateur festival ( Supervue, Dour, Austral / Boréal ), Dj) Judith Sepulchre (Musicienne (chanteuse baroque)) Roland BOON (Ingénieur du son) Christel Bosteels (RH) Julie Martinez (Make up artist/costumière) François Fontaine (Technicien) Dimitri Verbist (Régisseur) Paschal Adans (Compositeur) Arthur Bouet (Réalisateur) Hedwige D hoine (Auteure et modèle amatrice) Carole Messmer (Cineaste) Andreea Vilciu (RH évents) Juliette Allen (Chanteuse lyrique) Anne Hernalsteen (Coordinatrice asbl) Francoise Degueldre (Sécurité) Emilie Lecuivre (Animatrice coordinatrice) Guy de Bellefroid (Éditeur) Yannick Tomballe (Antiquaire Brocante) Olivier Sonck (Artiste graphique/enseignant arts plastiques) Denzil Delaere (Chanteur) jacqueline cauchy (Citoyenne) Franck Guetatra (Musicien saxophone) Emilie Moreau (Admin live - prod - mgmt) claire goldfarb (musicienne) Fabian Chupin (Employé) Zoé Arene (Réalisatrice - Assistante réalisation) Dewi Brunet (Artiste) Danièle DARRAS (.) marie cogels (arts visuels) Sandra Janssens (Chargée de communication et chanteuse) SABINE GUYAUX (PIasticienne-Mouvement) Julie Ernest (Étudiant) Sybille Geller (Bénévole) Christophe Cosme (Directeur) Renaud Ralu (Demandeur d'emploi) Joëlle Caron (Régisseur) Simon Breeveld (Réalisateur) Véronique Biefnot (comédienne, romancière, peintre) sara kengen (chanteuse) Marcia Collignon (Artiste) Cyriel Lucas (Comédien) Didier Richoux (Créateur karaoke) Anne Lambert (Animatrice formatrice) Noélie Maquestiau (Communicateur culturel) Pierre Destrebecq (Artiste peintre aquarelliste) Chaska Camargo (Kinésithérapeute) Laurent Walgraffe (Musicien / Technicien / Régisseur) Anne-Gabrielle Lia-Aragnouet (Violoncelliste) laure raimondi (Community Manager) Delphine Maurel (Danseuse choregraphe) Philippe Francois (Adjoint chef de laboratoire/Chimiste) Maxime Meulemans (Régisseur) ETIENNE BERTRAND (Auteur, compositeur, interprète) FABIENNE LORENT (Gérante) Annabelle Giudice (Chargée de production et d'administration chez Patshiva Cie) Jeanne Sauvat (Actrice) Arthur Lafère (Réalisateur et comédien) Nanou HORIcks (honanou10@gmail.com) Sebastien Lemaire (Musicien) Teuk Henri (Muzikant) Sacha Bon (Etudiant en Cinéma) Paul-Henri Wauters (Botranique) carole baquet (assistante de production) Greg Simon (Régisseur) Alain LEONARD (Musicien) Georges Teplooukhoff (Employé) Lila Vander elst (Maquilleuse) Marie Debrulle (Employee) Karine De Rey (Coordinatrice Environnement) Jonathan Meyers (Educateur coordinateur) Jeremy Darme (DT son musicien) Catherine Montondo (Réalisatrice, actrice, scénariste) Julien Faure (Danseur) stefano Serra (Régisseur plateau) Gola jO (Chanteuse, chef de choeur, compositeur, auteur, graphiste.) Caroline Lamarche (écrivain) Suzy Renoy (Auxiliaire polyvalente) Thibaud Verheyen (Ingénieur du son) Benjamin Dion (Photographe) Ben Quirynen (Horeca coördinator) Cedric Craps (Secretaris/coprogrammator) Pablo Pares Cabello (Assitant caméra) Laura Durnez (metteuse en scène, régisseuse, ...) Magis Renaud (Ingéneur Lumière / Régie / Son) Christian Prignon (Clavieriste) Luc Waegeman (Muzikant-Manager) Francois Gaspard (Facteur d instruments / musiciens) Corina Pitic (Architecte) Morgan Buisseret (Artsite) georges girard (chomeur) Florence Mendez (Humoriste) Marie Sophie Degard (Guide conférencière) Marion Michel (Ensemblière) Pierre Vreven (Agent d’artistes) Raphaël Charlier (Acteur) Nanou HORICKS (Bénévole culturelle) Olivier Lambotte (Ingénieur du son) Morena Brindisi (Musicienne) Steve Raeymaekers (Opérateur vidéo) Sam Perl (Promoter) Charlie Degotte (metteur en scène) Alexandre BANCEL (Assistant réalisateur) Virginie Honoré (Couturière) rocco campanella (décor) Alice De Page (Illustratrice) Patryck de Froidmont (Graphiste / Plasticien) Stephane Stofferis (Régisseur - Assistant à la programmation audiovisuelle) Jeremy Mingers (Audiovisual specialist) Liesbeth Devos (Chanteuse) Gianni Maréchal (Technicien du spectacle) Rina GIACOMIN (pensionnée) Jean-Pierre Dassonville (Professeur de cor) Anne-Muriel Dardenne (Enseignante) Jean Prat (Musicien / Producteur / Ingénieur du son) Luc Wolfs (Retraité) Patricia Fontaine (Auteure) Christian Cloes (COO) Françoise BREBART (Retraitée) Arnaud Clément (Auteur-compositeur-interprète) Veronique heene (Responsable de projet) Sébastien Romignon Ercolini (Directeur, chanteur lyrique, compositeur, auteur) Jacques Limbourg (Sophrologie) Dominique Parein (Employé et photographe) Olivier Bilquin (Musicien) Amaury Sabourin (Étudiant) Françoise Bracke (Psychologue et artiste peintre) Sébastien Orlans (Technien et opérateur lumière et vidéo) Ruby Frisvold (Etudiante) Catherine Leurquin (Aidante indépendante) Erwin Autrique (Ingénieur du son studio et concerts) Elisabeth Bronitz (Dessin, peinture et gravure) Quentin Heubi (Musicien/Producteur/DJ) Benoit HAGEMAN (Magasin4) Manu Ruwet (Animateur culturel) Loup Guns (Animateur/réalisateur radio) Marta Mus (Musicienne) Olivier Cellière (Photographe) David Verborgh (Tech light) Muriel Clairembourg (comédienne et metteuse en scène) Garny François (Cordes) Jan Vandebussche (directeur de photo/gaffer) Jasmina Douieb (Coledienne) Anne Van Steenwinkel (Muzikant/Componist) Cinzia Romanin (Photographe) Bernard Mouton (programmateur et organisateur de concerts) Vincent Stiernon (Ripper) Alycia Gregoire (Comédienne) Aigueur Christian (Technicien lumière) Donat Callens (Gérant) Mélissandre Saladin (Auteure) Nlandi Muriel Nsunda (Chanteuse) Jean-Benoit Ugeux (Réalisateur / Comédien) Alicia Sterckx (Ab crew) Benoît Douchy (Violoniste) Audrey Letecheur (Illustratrice) Christian Cabuy (Antiquaire) BIANCA BIJI (-) Steve Dujacquier (Ingénieur du son) Fabrizio Borrini (Artiste Indépendant) Amandine Simon (Assistante sociale) Éric Marquis (Organisateur - producteur de spectacles) Emilie Plançonneau (Rigger / Régisseuse lumière) Olivia Cassereau (Danseuse, marionnettiste) Adrien Bruyns (Technicien événementiel / ingénieur du son) alain jenard (regisseur) Michel COLLETTE (bénévole) Simeon Gregoire (Dj) Véronique Lacroix (Maquilleuse) KOAX THEATRE CIE (Artiste) Javier Bernal Revert (photographe) Jérôme Van Grunderbeeck (Cinéaste et scénariste) Lyla Bangels (Etudiante en évènementiel) Arona Niang (Tech video) Simon Drachman (Musique & more) Aurore Vila Rodriguez (Artiste temporaire) Maryse Antoine (Animatrice Culturelle) Ludovic recchia (Musee) Kyle Masterson (Technicien de post production cinéma) Carole-Anne JUNCHAT (Comédienne) Jack van der Loo (Cadreur/Steadicam) Clarisse Poucet (Étudiante) Arcady Raway (Employé) Jeremy Saive (Ingénieur du son) Sandra della Faille (Criminologue) renaud dufour (ingénieur du son) Nicolas Grau Ribes (Etudiant) Pascal Dekoninck (Photographe) Vincent Hublet (Production manager) Estelle Lecaille (curatrice) Eric Jurdant (Membre du Comité d'orientation du Centre Culturel de Durbuy) Fabienne Geyzen (Assistante de direction) Bertrand Bostaille (régisseur, créateur, couteau suisse) Bruno Lombardo (Graphiste, illustrateur) Emilie Corswarem (FNRS) Quentin Piette (Marionnettiste) Steven Jacobs (musicus/ componist) Arnaud Libert (Régisseur) Marie-Helene Fassin (Assistante de production) Herlinde Uten (Leerkracht DKO) Marie Van R (Comédienne-directrice artistique doublage) Sergej Culumarevic (art-handler/technicen lumiere) Valentine Gevers (Marketing manager) Bernard DEFECHE (professeur) Alexandre Dufour (directeur technique) Marie gisbrand (employé) PHILIPPE HOUYOUX (retraité) Léonard Clarys (Regisseur) Baptiste Lalieu (Saule) Elodie Glibert (Directrice centre culturel de Braine-l’alleud) Archibald Puissant b (Acteur) Caroline Bouchoms (Comédienne - écrivaine) Ausgustin Polet (Vidéaste-photographe) Youri Youri (Bassiste) Michel Flamez (Musicien) Eva Milet (guide-conférencière) Maïté Fosset (Comédienne) Gaëlle Solal (Musicienne) Olivier Schmitt (Musicien) Mathieu Cauville (Responsable technique Post production image) Stéphanie Lannoye (Guide conférencière - animatrice - administrateur ASBL culturelles) Rolando Guerrieri (Réalisateur - Directeur photo) Juluen Gréverend (Photographe, animateur en centre d'expression et de créativité) Boriana Todorova (comédienne) Elen Grollimund Sylla (animatrice réalisatrice) Dominique Hermans (Comédienne) Émilie Steffens (Animatrice socioculturelle) Ondine Delaunois (Régisseuse) Nanno GOVAERS (Musicienne) Alain Crudenaire (Etudiant) Tatiana Avtsina (Guide touristique et conférencier) Matthieu Vergez (!!!) An Standaert (ambtenaar) Erwan Le Berre (Musicien) Zoé Taylor (Opératrice) ANNOUK FOCKEDEY (REFERENTE TECHNIQUE EN ASSURANCE) Denis Sadzot (stage hands) Leonor Swyngedouw (musicienne) Jan Eggermont (Muzikant) Gergely Madaras (Chef d’orchestre) Marie-Pascale DE COSTER (Pianiste - Professeure de Musique (piano et formation musicale)) Laurent Haye (Musicien) Bart Aga (geluids Ing) Robert Morales Matteo (technicien image) Aurélie Redouté (Cheffe monteuse) Chantal Chantal Serckx- Atelier de l'Argilète. (céramiste) Sylvie Sarrelabout (Assistante) Yves Bibow (Psychologue) Mathias Chaboteaux (Booker au Bonnefooi / DJ) Jonne Wouters (Arbeider - installateur) Nathalie Rjewsky (Comédienne) Maxime Vercruyssen (Technicien radio/tv /// producteur de musique /// DJ) DOMINIQUE HIOCO (son, lumière et déco) Nadege Lanniaux (Indépendante) toine Thys (saxophonionste compositeur) Tuur Florizoone (Musicien) jean Fieuw (musicien , bassiste, contrebassiste) Thibault Collienne (Musicien) Cathel Van Renterghem (Cadreuse) Celini Christian (Choreograaf) Laurent Ingels (Realisateur) Elisabeth Cadiat (Prof de saxophone) Camille Seghers (artiste) Berengere Cornez (Directrice des Jeunesses Musicales de Bruxelles) Jean-Paul Fréhisse (comédien) Mauro Paccagnella (Danseur/chorégraphe) Marie-Anne Muyshondt (Coordinatrice de recherches et de publications d'éducation permanente) Iseult Jacquemin (Employee) Patricia Jiménez (aucune) Maud Zyngier (Etudiante) Laurence Hospital (Régisseur / technicien) Dominique Descamps (Administrateur) Eddy Gijsens (Directeur) anne van Keymeulen (salariée intermittente) Alexandre Trocki (Comédien) Fred Postiau (Éclairagiste, manipulateur) Paul Sterck (Administrateu) Margaux Fontaine (Régisseur de spectacle / comédienne) Ingrid De Backer (Administratrice de l'orchestre de La Monnaie) Wim De Clerck (Geluidstechnieker) Anita Sorée (Aimer ma famille ?) Antoine Flament (DJ/Musicien) Laureny De meyer (Commissaire d expositions) katelijne dessein (leerkracht) Erwin Senden (Polyvalent medewerker cultuur / Grafisch vormgever) Thomas Monnier (Musicien) Vincent Massinon (Animateur/artiste) Emilie Cottam (Costumière) Yaël André (Réalisatrice) Amandine Quisenaire (attachée de presse) François-Xavier Grandjean (Professeur) Maxime Stofkooper (Danseur) Lola Galer (chargée d'études) Jeanne Dailler (Comédienne) Anais Elba (Musicienne) Sabiha El Youssfi (Enseignante) Manon Coppée (Metteuse en scène) Stephanie Tilkin (Technicienne de laboratoire) Geneviève Dehout (Sociale) Arne Scheerlick (ICT) Ninon Dejarnac (Maquilleuse / Monteuse) Nargis Benamor (Comédienne Art-thérapeute) Isabelle Symons (Production Manager) Christophe Goudine (Acteur) Alain Doutrelepont (Musicien) Hélène Capelli (Dir Admin et Financière Théâtre) claise nicolas (gérant) Gaspard Rosenfeld (Menuisier) Bram Coumans (muzikant | audio producer) André SOUPART (Enseignant) Antoine Blanquart (régisseur) Sophie Coulon (Enseignante) Eric Angenot (Artiste. Enseignant à l'erg) Vanessa Vanhiesbecq (Guide animatrice artiste) Julien Marlair (julien.marlair@gmail.com) Johanne Charlebois (Danseuse/ pédagogue du mouvement) Eric Neirynck (Écrivain) Céline Jemine (Musicienne) Eduardo Aladro (Acteur) Françoise Wasterlain (enseignante) Laigneaux Martin (Organisateur d'événements) Xavier Deprez (Professeur d'orgue) Alexandre Lungerich (Acteur-comédien) maria kanba (organistarice d'événements) Claudine Leonet (Professeur) Lena Giovanelli (Administratrice de production) Cédric Van Caillie (Chanteur/guitariste/coach scénique) Benoit Maddens (Muzikant) Manon Vanheste (Graphiste) Mathilde Wolff (Etudiante) Anne-Sophie Sevens (Soprano) Pierre Léonard (Particulier) Lisa Wilmot (Ergothérapeute) Vincent De Clercq (elektricien) Ludovic Catalfamo (Musicien) Lizzie Bronier (Master 1) Nathalie Demeester (Eleve) Véronique Marlier (Professeur de formation musicale) Filip de Ryck (Business manager) nathalie leborgne (Création de Costumes) Laura Gilson (marketing officer) Hélène Vuylsteke (Illustratrice) Tom Vuerstaek (geluidstechnieken) Richard 23 (Musicien / Chanteur) Selim BETTAHI (Régisseur) Nicolas Withof (Graphiste) Annie Deltour (Graphic Designer percussionniste) Michel NABOKOFF (Comédien) Michel Tourneur (Élève) Chantal Crèvecoeur (employée RP) Lucie Wajnberg (Assistante de production) Michel Evrard (Retraité) jean-jacques saussey (l'éthique) Gregory Beken (Graphiste) Clélia Belone (Cheffe de projets) Nina De TAEYE (Comedienne) Colin Petit (Musicien) AURORE GILSON (EXPERT ADMINISTRATIVE) Caroline Migeal (Psy) Django Vranken (statut) Eugene Gerin (Enseignant) Alain Posture (Comedien) jean-michel caron (animateur) Marc Bailleul (Marketing) De Clercq Kevin (Roadie / Light operator) Karel Burssens (Kunstenaar scenograaf) Bruno Parent (Distributeur de films) Mathieu Bouteligier (metteur en scène - formateur) Marc-Henri Wajnberg (Cinéaste) Audrey Michotte (Cadreuse) Dominic Castagnola (Chargé de cours à l'université Paris 1 Panthéon-Sorbonne) Carol Timperman (Maquilleuse) William Beckers (Internationaal sales manager) RADOUX Arnaud (technicien / opérateur lumière) Bénédicte Delforge (Fonctionnaire) Judith Spronck (Metteur en scène) Thomad Corbisier (Scénographie) Charles Legrand (Régisseur - Technicien) Philippe Van Lierde (Directeur sportif) Anaëlle Impe (Marionnettiste en devenir) Joelle Poulit (Secrétaire) Simona Denicolai (artiste plasticienne) Lara Hubinont (Comédienne) Jean Pol Zanutel (Musicien) Coraline Gaye (Enseignante, musicienne) Dea Sinani (animation socioculturelle et éducation permanente) Sara Dufossé (Réalisatrice / Directrice de prod) Aurian Van Ongevalle (Promoteur) Laure Froidecoeur (RP / Promo) José Rodrigues Gomes (Musicien) Luca Pistone (Photographe) Diane De Bellefroid (Responsable communication) Jean-Claude Salemi (Dessinateur-graveur) Oro Marcello (Libraire) Charlotte Courbet (Admin chez Step in Live) Michel Brasseur (Musucien) Chantal Vastrade (Aide a l'enfance) Eugene Ernst (Ancien secrétaire général CSC E) Michel Vargas (Journaliste) Eric Tamundele (Réalisateur) Olivier Roisin (Médiateur culturel, formateur et coordinateur) Benjamin Sleijpen (Artiste) Sandrine B. (Booking and management artists) pierre barbier (Musicien) Vincent Monville (Régisseur général Francofolies de Spa) Gwen Hoste (Technische zaal medewerker) Samir Moussaoui (Polyvalent) Bernard Halut (Realisateur-scenariste) Landuyt Céline (Doula) Ninon Perez (Comédienne) Nicolas Decoster (Directeur photo sous marin - Chef éclairagiste,) Ning Shi (Musicien de l’OPRL) Naï Ké (Assistante de projet) Valerie Anne Lahaye (Luthiere) Pierre Decuypere (Comédien, cuisinier) Sarah Carlot Jaber (Réalisatrice/autrice) François Petit (Musicien compositeur) Sarah Hamdi (bar) Joëlle Hubert (Education) Michèle SCHOR (Paysagiste) Ellen Van der Donckt (Crew planner) Valentine Coerten (Enseignante) Egon Di Mateo (Comédien) Bernard Sauvenier (Réalisateur) Tiphaine Marcq (Chargée de projet secteur culturel (com, admin, ...)) Marie-Caroline Tassin (Enseignante) Mario Falette (Régisseur de spectacle) Valérie Moeneclaey (Animatrice Ateliers Ecriture et Aide individuelle à l'écriture) Coline Grando (Réalisatrice) Sandrine Franceschi (Animatrice culturelle et scolaire) Benoît Pauwels (comédien, metteur en scène) Christoffel Cocquyt (Muziekmanager) Laura Perez Castellano (Chargée de projets en Centre culturel) Loris Manzini (Commercial) Patrick Willems (Preventieadviseur/planning) Benjamin Devillers (Régisseur de spectacle, technicien polyvalent) Paul Mahoux (Peintre du dimanche) France Themelin (Enseignante secondaire superieur) PATRICK DECHESNE (DECORATEUR-CINEMA) Jean-Louis Langlais (jj) Elisabeth Callewaert (Étudiante) Geluck Antoine (Musicien) Catherine Dubois (Employe) Rebecca Flores (Maquilleuse de Theatre) Sylvia Rossi-Pauluis (marketing) Stéphanie Auberville (Chorégraphe) Caroline Genart (Production cinéma) Quintijn Ketels (artiste) Pierre Lateur (Guitariste) Sandra Colson (Assistante Promoter) Miguel Uribe (Musicien) Matteo Mazzù (Musicien) Françoise Tielemans (Enseignante) DJAMEL MERBAH (ARTISTE PEINTRE) Carnaille Camille (Chercheuse) Catherine Myslinski (Travailleuse sociale) Marius ADAM (Ingénieurs du Son) Massimo Palumbo (Percussionniste chanteur) Sandrine Desmet (Comédienne, metteuse en scène) Serge Hannecart (Chef opérateur) Arlette Hermans (Idem) Gaelle George (Photographe) Alain Bronckart (Artiste) Lara Cahay (Étudiante) Victor Rossignon (Assistant de direction) Nora Jadot (Auteure-Compositrice-Interprète) Gregory Beghib (Réalisateur) REGINE DUBOIS (animatrice radio) Brigitte Duchêne (Enseignant) Michèle Caucheteux (Comédienne) Muriel Bastianelli (Animatrice culturelle) Patrick Leonard (Acteur et metteur en scèn) Camille Hubert (Chanteur lyrique) Emmanuel Deroubaix (Gérant) Luis Fernando Vergara Santiago (Régisseur au théâtre/ Danseur-Comedien) Reynold Leclercq (Gérant) Katja Charlet (Monteuse audiovisuelle) Noël Magis (Directeur Général screen.brussels fund asbl) Emilie Dehan (Directrice Marketing & Communication) Augustin De bellefroid (Directeur artistique) Valentin Vital (Technicien Son) Justine Gerard (Assistante administrative dans le milieu du spectacle vivant) Corentin Lobet (Comédien) eric van renterghem (batteur) Julie Caebergs (Communication culturelle) Johan De Keyser (trainer/coach/auteur/acteur/danser/muzikant) Edwin van den Hove (Machiniste) claude fisson (bénévole) Julien Bier (Technicien Polyvalent) Louis Jassogne (Musicien , Ingénieur du son) Maria Cotsoglou (Travailleuse sociale / spectatrice) Philippe Van den Hoek (Dirigent leraar MCV) Colin LEVEQUE (chef opérateur image) Robin Mingers (technicien son / ingénieur du son) Melodie Valemberg (Comédienne) Nicolas Dubois (Directeur Admin & Fin) Rachel Lesteven (Scénographe costumière) Joelle Bar (privée) Maarten Perpet (Dirigent) Virginie Pierreux (Médiatrice culturele) Yoann Frederic (Les Solidarités / Prod) Simon Hanin (monteur son et autres) Marina Danese (Animatrice) JOHAN MUYLE (RESPONSABLE DE L'ATELIER SCULPTURE LA CAMBRE) Valérie Gimenez (Actrice - Autrice) Mark Van Gorp (Technieker) Andrea Fidelio (Comédien, dramaturge) Cloé Defossez du Trèfle (Musicienne) Jessica Mulleners (Responsable partenariats/FIFF) Olivier Verbeke (Gerant) Christine Grégoire (Gestion et animations) Quentin Verheyen (Booker) Mireille Bailly (Comedienne) Octave Pirmez (Manager) Françoise Nice (Critique, auteure) pierre Baton (Constructeur) Anne Vandendorpe (Chargée de projets) Jeanfrançois Prins (artiste) Christiane Piquemal (Responsable touristique et culturel) Emma Louis (Enseignante) Yves Delsart (Gerant) Tanguy Haesevoets (Témé Tan) Clémentine HUYGHE (Chargée de diffusion concert) Johanne Lauwer (Sewing Coach) Fahem Abes (comédien-conteur) Agostina D’Alessandro (Danseuse) Mathieu Noirhomme (CEO startup & consultant en Santé) Valerie Bodart (Directrice Animatrice) laurence morel (Perchwoman) Rose Delhaye (artiste peintre) Eric Thirion (Management) Patricia Meyerd (Expert-comptable) maude Richard (comédienne, chanteuse, auteur...) Loïc Delvaulx (Réalisateur / photographe) guy baudoin (Cinéma Déco) Wendy Hoerster (Chanteuse, danseuse) Lou Kacen (Assistante à la mise en scène) Timothy Van Ceulebroeck (Guitariste classique) Caroline Parmentier (Étudiant) Jean-Michel Dehon (Réalisateur) Vincent Donà (Ingénieur du son) Axel Coenen (Assistant promo (This Side Up)) Caroline Angeli (Guide Touristique) Michel Debrulle (Musicien) Myriam Dekimpe - Vlieghe (Pensionnée) Marie-Eve RONVEAUX (musicienne) Iris Maas (Communication) Caroline Safarian (Directrice de théâtre) Olivier Baudoux (employé et régisseur) Arnaud de Brye (Régisseur général Esperanzah! Coordinateur Jyva'Zik) Gaetan Dupret (Cause) Nicolas Draps (Violoniste/photographe) Rémy De Monte (Ingénieur du son) Ariane Livadiotis (Création pour le spectacle) michel rousselle (CA de la maison de la culture à Arlon) AnneSara Six (Artiste et gestionnaire de cie) Frédérick Haas (Claveciniste) Celine Lecocq (Etudiante) Danielle Dujeux (Retraité) SYLVIA PICQUÉ (sage-femme) Emilien Vekemans (Acteur) Mathieu D'Angelo (Animateur. Artiste) David Mazzeo (Directeur Artistique) Flavio Grazian (Chef du projet dans une ONG) Gabriel Claus (Bidouilleur) Siona Vidakovic (Animatrice) Marc Smeesters (Agent) Damien Noël (Musicien) Gertjan De Boeck (/) Bruno Colet (formateur) Serge Schoonbroodt (Organiste) Aurelia Dell'Aera (Event Manager) Valery Stasser (Comedien) Sacha Toorop (Auteur Compositeur Interprète /Musicien) Leonor Bailleul (Chanteuse/Comédienne) Pierre yves Cuvelier (Pianiste) Sophie Carree (Dirigeante) Camille Briol (Artiste/institutrice primaire) Catherine Delattre (Adm) Marie-Ange Desoil (Auteur) Julie Jadoulle (Enseignante) Jonathan Piret (Demandeur d'emploi) valentin Mazingarbe (Technicien cinéma) Paul Bourrières (Videaste) Eric Vander Maren (Tourneur) JP Inno (Humoriste) Claude Enuset (Metteur en scène, comédien, auteur) Rémi Rondia (Slasheur événementiel) Jean Fürst (Comédien/Chanteur) Jean-Luc Dewalque (Tech régisseur chauffeur) Lise Lejeune (Costumière) Anne Boland (Artiste) Damien-Paul GAL (Plasticien performer) Thierry Van Cutsem (Ingé Son et Project Manager) Herve Huens (Marketing manager) miléna trivier (réalisatrice, étalonneuse) Lucie Jacquemet (Network and project assistant) Gregory Grosjean (Architecte) Eric Foerster (ericfoester7@gmail.com) Nasrine Duflos (Gestionnaire de chantier) Raphael Altenhoven (Rigger) Benoit Fontaine (comédien et auteur) Marie-Lise Bailly (Professeur Conservatoire) Matilde Maria Baptista Brás (Assistante) Nawel HOUAMEL (Artiste et Technicienne) Edwige Baily (Actrice) Samuel Trouillet (Ingénieur du son) Bertrand Monette (Electro de cinéma) Christine Kulakowski (Directrice) Helene Capelli (Direction admin et finances théâtre) Jean-Claude HONORE (architecte) Mathieu Lacrosse (Musicien - Technicien son) Fernanda Flacco (Coordinatrice de recherche) Anne Grosjean (responsable catering, relectrice, correctrice, performeuse...) Corine Kraghman (Danseuse /chorégraphe) Karim Massahatt (Dj ,Producteur) Adrien Léonard (scénariste) Denis Meurée (Musicien) Julie Sobotik (Graphiste) Alice Beaufort (conteuse) Mollie Costanza (Chanteuse) Tamara Geerts (Chanteuse) Nicole Letuppe (Chanteuse) Adèle Jacot (artiste) Marie Vaiana (autrice et metteure en scène) Clémence Liégeois (Animatrice socioculturelle) Patrice Mincke (directeur de lieu de diffusion / metteur en scène) Pieter Nuytten (Musicien) Justin Bindariye (Chef d'équipe technique (stagehands)) Philippe Blasband (Auteur) Christine1170 Wrzesinski (Administrateur) Children Tomorrow's (Coverband) William Henne (Cinéaste) Thomas Ardui (Agents de voyages) Jacinthe Mazzocchetti (Professeure) ALAIN PIERRE (Musicien) Scarlet Tummers (Comédienne) Cynthia Claes (Horeca) Benoît De Visscher (Ingénieur du son) Luc Noël (chef décorateur, graphiste, artiste visuel ...) jozef Portaels (magazijnier) Xavier Lukomski (Metteur en scène) Kaltom Belataris (Project manager - event) Maïlys Teale (Comédienne) Alicia Piazza (Architecture) Daphné Robin (Clown) Alexian Vanclef (Magicien) Olivier Sprangers (Musicien) Martine Vandenbroeck (Xxx) Christian Locqueneux (Gerant) Sarah Guinand (Maquilleuse) Robert Fastrès (Technicien-régisseur) Lise De Caevel (Project manager) Kenza D’Aronco (Directrice administrative) Steve Herrijgers (Basgitarist, producer, gitarist, pianist, songwriter) Anouchka Walewyk (Scénariste) Julien Dubois (Technicien audiovisuel) Clémentine Misselyn (Institutrice primaire) Jérôme Hugo (Régisseur et technicien son) Kasper Dumon (Ingé son/performer) Lola D'haenens (Assistante de production) Kristina De Troyer (flûtiste) Jonathan Van iseghem (Musicien,marionnettiste, animateur et formateur) Magalhaes Da Costa Thibaut (Électricien) Angelo Bison (Comédien) Alexia Waku (Artiste interprete) Marine Depré (Assistante sociale) Sylvain Boons (Technicien audiovisuel - Éclairagiste) Kilian Delcorte (Eclairagiste) Gabriella Iacono (Danseuse) Roland Schumacher (acteur/ reponsable des tournées) Hughes Maréchal (Chanteur compositeur auteur) Nicolas Rincon Gille (realisateur) Mathias De Amicis (Batteur, percussionniste) Alain Bombaert (Arts plastiques, Ecriture, Administrateur) caroline Léger (Installation, sculpture) Quentin Friadt (Manager/Supervisor) Isabelle Jamsin (Accueil et promotion au centre culturel de la Vénerie) Delphine Schlesser (Assistante d'administration culturelle) Kelly Huygens (Comédienne) Julie Lebrun (Costumière) Baptiste Leclere (Artiste) Moustafa Mounir (Régisseur site) Anne Levy-Morelle (réalisatrice) Jean-Louis Rouche (Régisseur) Aline Janssens (Chanteuse) Gaspard Samyn (Directeur technique de compagnie et régisseur) Nina Lombardo (Tisseuse) Olivier Massart (Chef de Bande) Marianne Loix-Brans (Spectatrice) Vincent Scheuer (Bénévole) Bea Baudaux (Commerce) Etienne Mayeur (Tourneur) Jean-Pol Rouard (Professeur) Marie Carradedo Rio (Créatrice) Catherine Decrolier (Comédienne) Julien Libeer (pianiste) Piet Bekaert (muziekuitgever) Melisa Stein (Photographe) Morgan Denys (Musicien) Samuel Ber (Musicien, compositeur) Gregoire Busine (régisseur eclairagiste) Martin Loeckx (Assistant Administratif) Anne-Solange JÜNGLING (Directrice A&F) Antoine Donneaux (Humoriste) Violaine Peeters (Funambule) David Bodart (Gérant) Killian Hut (Ingénieur du son) Jean-pierre Verkimpe (Toneelmeester) Véronique Taziaux (élève) Sarah Michel (Regisseur) Romain Petitjean (Etudiant événementiel) Lieve Goossens (Fluitiste Orchestre Philharmonique de Liège) Sarah Klenes (artistes) Zoé Mullenders (Chanteuse) Brice Vancauwenberge (Musicien) René Maessen (Technician) Nicolas Rolland (Agent immobilier) Christophe Blondlet (Ingénieur du son) Marine Follonier (Réalisatrice) Thomas GEORGES (Graphiste) Serge Di sciascio (Disc-Jockey) Gnaedig Sidonie (Étudiant) Benoît (Petit Nuage) Nonclercq (Technicien de spectacle) Catherine De Biasio (Compositrice) Philippe Lambrechts (Création de décors) Théano Borakis (Bibliothécaire) Aurélie Alessandroni (Comédienne) Thibault Dupont (Ingénieur du son) Christian Noirfalise (Indépendant) Michel Fabry (peintre) Laetitia Flagothier (Commerçante) Lodewijk Germanes (Dj / organisateur) chris delville (graveur) Gérard Fourré (Chargé de projets) diego martinez vignatti (scénariste réalisateur) Agathe Leroy (Étudiante) Audrey Bonhomme (Directrice de Centre culturel) Lisa van Hooydonk (Roadie,créatrice ,vidéaste, musicienne) Celine Strappazon (Chanteuse) Anita DROHE (Préfète e.r.) Eugène Egle (Artiste) Gabriel Di Mezzo (Etudiant) Jack Bioxyd (Organisation) Léonce Chanoine (Mélomane) Sarah Mazzacavallo (Chanteuse) Julie Bailly (Chanteuse lyrique - Mezzo-soprano) Priscillia Dehondt (Montage video) Nine MURET (animatrice) Gina Decooman (Attachée de presse) Armand Morin (Vidéaste) Marie Vanhelst (Maquilleuse grimeuse animatrice peintre decoratrice) Catherine Ansay (Directrice administrative et financière) Freek Pieters (theatertechnieker) Karen De Paduwa (Comédienne) Virginie Debauche (autrice/comédienne) Jeremy Manzella (étudiant) Godfroid Marc (Graphiste) Thierry Modave (Employé) De Winkeleer Julien (Régisseur) Gregory Maira (Agent finance) NOEMIE CALOUSSIS (régisseuse) Virginie Verdier (Artiste) Virginie Benoist (Danseuse chanteuse) Guy Maezelle (Realisateur) Arnaud Dufeys (Réalisateur) Aurélie Perret (Regisseuse de spectacle) Josépha Sini (Théâtre) Didier Moureau (INGENIEUR DU SON) Grégory Simon (Peintre) Hedwige Debroux (professeur d'art) Cédric Platteau (Magasinier) Marianne Thys (eindredacteur) Steven Konkel (Sans emploi) Salim Haouach (Directeur artistique, metteur en scène, comédien) Louise Ros (Photographe) Benjamin Elleboudt (Musicien) Jean Hilger (Pianiste) Dominique Thirion (enseignante) Morgane Dugauthier (Communication) Vincent Hufty (Cameraman RTBF) Marie Odile Dupuis (Directrice de theatre) Christophe Pourbaix (Administrateur système) Ingrid Baudoin (Artisane, animatrice en éducation permanente) Francois Bodeux (Auteur, scenographe) pauline david (programmatrice de films) Gaëtan Warin (Informatique) Aurélie Dayse (Adminiatration) Énora Marchant (Étudiante) Laurent De Vecchi (Artiste, organisateur d'événements, accompagnateur & formateur) Emmanuelle Papadopoulos (Kkk) Sandra Ferretti (Chanteuse-auteur-compositeur) Vincent De Bast (gérant de ma sprlu) Patrice Bourg (Directeur) Jean-Louis Godet (Scénariste) Gerbrand Truyens (Arbeider evenementensector) Fabrizio Graceffa (Guitariste) Marie-Sophie Le Maire (Chargée de production artistique) Ilse Vanderbeken (Kunstenaar) Veronique Loiseau (Femme au foyer) Conoscenti Mariano (Chanteur) Citlalli Ramirez Mauroy (Comédienne, clown, pédagogue) Nancy Pierret (Illustratrice-plasticienne) Fabien Desdemoustier (Musicien) Véronique Stas (Comédienne et auteure) Fulvia La Valle (Accessoiriste) Mario Loyo (Designer) Esther Beck (Manager) Asma Chounani (Chanteuse) Anthony Simon (Technicien) Caroline Vermeulen (Graphiste CCJETTE) Patrick Amand (Gérant) Mathieu Dupont (Auteur compositeur interprète et directeur artistique) Florian Jubin (Comédien/musicien) David Pion (Formateur) Martine Thilly (Chercheur FNRS retraité) Maxime Pichon (Compositeur / performeur) Catherine Lemmens (Office Manager Bureau Social pour Artistes et Freelance) Sébastien Monnoye (Musique, arts numériques) Jennifer Brusseel (Employée comptable) Hugo Boogaerts (Zelfstandige) Carpentoer Denis (Sous-chef de cuisine) Xavier Gilis (Régisseur son) Rose Alenne (Costumière) Laureen Delvallee (Logopede) Frédéric Moreau de Bellaing (Photographe) Sandra Chaoual (Danseuse) Paloma de Boismorel (Journaliste) Pauline Lebbe (Chanteuse lyrique) Juliette Michaux (Public d'artistes) Cédric Tielemans (Manutentionnaire) Seb Desaever (Ingé son et consultant en équipement de salle et de prestataire) Delphine Mertens (performeuse) Greg Zlap (Artiste) Benoit Manil (Enseignant) Sophie Godenne (infirmière) Macha Gangolf (Maquilleuse télé) Sebastien Laruelle (Fonction publique) Emilie Praneuf (Comedienne) Amélie Turine (transcripteur braille) Fiona Braillon (Directrice de la photographie) Fionn Perry (comedien) joseph hardy (Enseignant) Anne André (Programmatrice) Aurelie Boulanger (Éducatrice spécialisée) Damien Chierici (Violoniste) Noémie Vainsel (Chanteuse) Leslie Laurent (Animatrice Education Pemanente) Patrick Dieleman (Auteur, metteur en scène, comédien) François Harray (Photographe plasticien et écrivain) Anthony Selleslagh (Auditeur) Manu Gomez (Cinéaste/peintre/sculpteur) Vincenzo Casale (Musicien) Eva Destatsbader (Traducteur) Bristol Mo (Photographe) Nicolas Lucas (Ingénieur Son) JOELLE DE GORTER (KINESITHERAPEUTE) Julien Gentens (Réalisateur, caméraman, monteur, animateur soci-culturelle par la vidéo) Isabelle Rigaux (Chanteuse-compositrice) NICOLAS MARTY (Light designer) Lara Feguenne (Adjointe à la direction (secteur muséal)) Justine Urbain (Organisatrice d'évènements) Vincent Huertas (Comédien) Jean-Francois Schmit (Acteur - Auteur compositeur interprète) fred mendes (animateur/artiste écrivain/poète performeur/comédien) Ina Sporcq (Etudiant) Marie Christine Baeyens (COMEDIENNE) Eveline Zwart (Decoratrice) Patrick De Schuyter (Musicien) Alison Delrez (Assistante de production) Wei-Lian Huang (freelance) Romain Tardy (Artiste visuel) Olivier Hanssens (Regisseur) olivier tourment (animateur en maison de jeunes) Jennifer Pio (Violoniste intermittente) Margaux Guichard (Photographe/ animatrice socioculturelle) Marie laure Cordier (Educatrice) Véronique Laurent (Musicienne) Marc Lambert (Photo) Tatiana Mamonov (Employé) Joséphine De Wit (Restauration) Maxime Tirtiaux (Musicien) Gwen Vdb (Commerciale) Gert Groothuis (Intensive Care verpleegkundige) Philippe van den Berg (Ingénieur du son) Philippe VERZELE (Enseignement) Olivier Vanhamme (organisateur festival jam in jette) Jean-Benoît Gabriel (Enseignant cinéma) Mira Vanden Bosch (Artiste danse dessin, plasticienne, mise en scène, training corporel d'acteur) Mégane Ross (Comédienne, auteure , metteuse en scène , animatrice) Dimitri Demannez (Organisateur de concerts) Dai-Linh Nguyen (Artistiek coördinator - programmator) Stefan Dooreman (Employé) jos horbach (evenementenorganisator) Camilo Cordoba (Musician) Bénédicte Bruynseels (Responsable dpt culturel Chapelle Musicale Reine Elisabeth) Audrey Schrouben (prof de FM à l'académie de Musique Gretry de Liège) Anne Garnier (directrice honoraire Ecole des B.A..de Tournai) José LOUIS (néant) Ana Rodriguez (Comédienne) Luc Theuwis (Musicien) anne sophie prevot (productrice) Daniel Lannoy (Prof) Philippe Verheye (vidéaste) Ivan Georgiev (Compositeur, musicothérapeute) Prisca Denis (Étudiante) Adrien Rukira (Musicien) Julie Sacré (Cadre) Romain David (acteur, porteur de projets) Lune Zapico Vasquez (Enseignante) Vivianne Perelmuter (réalisatrice) Laurette PRÊTE (Enseignante, accompagnatrice) Dozot Hélène (musicien) david levy (galerie d'art) Philippe Derlet des Boscailles (Comédien / Metteur en scène) Jacky Lacroix (animateur jeunesse) Paul Decleire (Comedien, chargé de production) Marco Pezzin (Consultant audiovisuel) isabelle martin (manager) Frédéric Solvel (Social Editor) Alain Deblon (Directeur Achats) Melanie Patris (Photographe) Michiel Ceulers (Artist) Jomme Durnez (Lichttechnieker) Caroline Huart (conseillère) denis andrien (Project Manager - directeur technique) Olivia Hainaut (créatrice de Mode) Damien Gemmi (Technicien son) PATRICIA CORNELISSEN (Event Sales & Coordinator) Gwénnaëlle La Rosa (Animatrice comedienne) Christine Moreau (Prof d’arts plastiques) Vincent Grégoire (Chanteur, chef de chœur) Isabelle Chavepeyer (psychologue, formatrice et plasticienne) Charlotte Maison (Musicienne) Diaz Adrian (Acteur) jamila taleb (Mediathécaire) Caroline Modave (Comédienne) Isabelle Liagre (Musicienne) stephane Everaert (Comédien) Florence Huby (Chanteuse, chef de chœur, arrangeuse) Marie Lelinski (Dessinatrice dans l’événementiel) Agathe Salmon (doctorante en santé publique) pierre-alexandre cordreaux (Directeur) Pedro Correa (Photographe) Philippe Sombreval (Illustrateur-Graphic designer) Maxim Vancutsem (Éducateur) Laurent Mercier (Musicien) Flora Seigle (Auteure compositrice) Joachim Iannello (Violoniste) Anne Liebhaberg (Artiste plasticienne) Catherine Godefroid (Retraitée) Joëlle Vanhoudt (Comptable) John Van Lierde (MD) MICHAEL FONSECA (Massothérapeute) Pierre Chapelle (Medecin) Damien Locqueneux (COMÉDIEN, CHANTEUR, DANSEUR) Jasmine Zeevaert (Infirmière - enseignante) Muriel Smaers (Assistante sociale) Maïté Leuridan (Violoncelliste, professeur) Morgane Coutelier (Infirmière) Tom Christensen (Sans) Rahel Feidler (Stage & production manager) Valkeners Olivier "Valko" (Maquilleur) Pierre Ozer (Coordinateur) Mans Manuszko (DJ) Jean-François Brion (Professeur de théâtre et voix) Egil Franzen (Musicien / Producteur) Ann Sevrin (Administrateur société) Elise Lecroart (Barmaid) Inge Van Den Boogaart (Restauratrice de tableaux) Francois Neycken (Acteur) Berthe Tanwo Njole (Chanteuse, comédienne, présentatrice) Adaline Anobile (chorégraphe/performeuse) Claude Rappe (Ecrivain) Ugo Petropoulos (Journaliste) Jean-Marc Mahin (Président Festival International du Rire de Rochefort) Didier Colfs (Comédien) Chloé Van de Sype (/) Samir Guennoun (Eclairagiste, Regisseur, Coordinateur Technique, Stagehand, Forklift Driver.) Marie-Rose Fischweiler (retraitée) Fanny Collinet (Théâtre) Stefan Mairesse (Musicien) Kevin Fay (Dancer) Jérôme Spilmont (Web developer) Philippe Herbiet (Co-organisateur Japan Film Festival Brussels) Yann Leriche (Comédien, auteur) Jean-Luc Urbain (/) anne sophie Oudin (Scénographe) Daniel Hubin (Dentiste) Vanessa GELHAY (-) Tilly Cambre (tilly.cambre@gmail.com) Blaise STELANDRE (Professeur de conservatoire pour les petits cuivres) Charlie Dupont (En chef ?) David Bourgie (Scénariste) Didier Likeng (Bassiste) Margaux BERNARD (Chargée de communication pour Court-Circuit) Emmanuelle Giltaire (Assistante Promoter) p. hidalgo (programmatrice) Catherine Geels (professeur concertiste) marie dominique ponette (conductrice) Pierre Kittel (Technicien lumière) Emmanuel Ugeux (Responsable administratif de faculté (UCLouvain)) Delphine De Ridder (Graphiste) emilie pischedda (assistante de galerie/ régisseuse) Alain BAIX (graphiste/photographe/vidéaste) Fabienne Saintes (Employée) Thierry Desclez (gérant) Pierre Lefèvre (musicien) Janine Marquet (Créations textiles et costumes) Fabian Hannaert (Postproduction) Marzia Conti (Maquilleuse) Süleyman Özdemir (Artist) Smets Jofroi (Regisseur de spectacles) Hafy Thiam (Communication) Fred DURET (Musicien) Sophie Dumoulin (chargée de communication) giovanni Orlandi (Comédien-animateur) Basile Vuillemin (Réalisateur) Charlotte De Naeyer (Artiste plasticienne / du spectacle) Catherine Parfonry (X) aranka horvath (artiste textile) Félicien Jacques (Etudiant en evenementiel) Caroline VEYT (Journaliste/Enseignante/Comédienne) Christine MULLER (En invalidité) Leslie Leoni (Présidente ASBL) Sandra Kim (chanteuse) Olivier Holemans (Responsable administratif et logistique) Hugo Renard (Machiniste) Celine ANTONIUCCI (Conteuse) Thierry Mukala (Régie Technique) Alexandre Vanderstappen (Gérant) Florence Dubru (Regie, direction technique) Wim Lauryssen (Trombonist) Mélanie Bertrand (Chercheuse) Jonathan Slotboom (Regisseur) Francois Rouchet (Photographe) Claire Chevallier (Pianiste) Fred Van Bever (Avocat) Hilde Pauwels (Traductrice) Kristof Coenen (Acteur) Bruno Briquet (Artiste) Gergana Terziyska (musicienne ONB) Jean-Philippe BRAAM (Gerant) Alban Cayrol (Ingénieur du son) Manon Marlier (Project manager) Jeanne Marie Herbiet (Accompagnants soins palliatifs) Manon Golembieski (Habilleuse) Benoit Vandenberg (IAD - ingénieur du son) Aline Ackermans (Administration) Astrid Antonis (Pensionnée) Céline Capouillez (Animatrice et chargée de comm en centre culturel (BW)) Stéphane Taoufiq (Enseignant) Ophélie Honoré (Comédienne) Monique Devillers (Retraitée (pour soutenir ceux qui nous font rêver)) Nemo Gielen (oui) Mustafa Balci (Réalisateur, scénariste) Maxime Venÿ (Auteur/compositeur/interprète) Arnaud Favry (Régisseur de spectacle) François Ramakers (Régie&communication) Kee Soon BOSSEAUX (Violoniste) Anne-Sophie Francq (Accompagnatrice sociale) Antoine Vandendriessche (Ingénieur du son) Inge Van Roy (Salesmanager) claris defraine (étudiante) Jean-Pierre Vanderlinden (Chroniqueur /rédacteur média) Eleonore Van Houtte (Institutrice) Paul dit Jules du Travers Imberechts (Programmateur de plaisirs) Toine Cnockaert (Musicien) KURT LEFEVRE (Eigenaar/bedrijfsleider) Jill Wertz (Artiste) Alice Berger (Animatrice Education permanente) Rachida Aoulad (Webdesigner) Rodrigue Laurent (Attache de presse) Veronique Donnadille (Kinesitherapeute) Philippe Quevauviller (Producteur, chanteur) Steven Martin (Artistiek Directeur) Mathilde Renault (pianiste, chanteuse, compositeur) René Van Broeckhoven (schoonmaak) Julie Esparbes (Productrice audiovisuel) Christele Agnello (1ère Assistante Mise en Scène) Audric Albert (Vivre solidaire) Yvan Tjolle (Auteur, acteur, chanteur, formateur) juliette depatoul (graphiste) Fanny Brouyaux (chorégraphe, danseuse) Bernard Breuse (co-directeur artistique de Transquinquennal) Loïc Scuttenaire (Eclairagiste / Régisseur) Luis Javier Cordoba (Circassien) Guillaume Kayacan (Photographe) Quentin François (ingénieur du son) Catherine Simon (Analyste) Romina Remmo (Artiste plasticienne) Nicolas Thill (Régisseur) Claudine Houet (Maq) Louis de Fauconval (Etudiant) Mathias Goethals (Acrobaat) Dorothée Deroy (Secrétaire) olivier COULHON (Assistant réalisateur) Younes Ayoute (Directeur - Artiste -chorégraphe - Deejay) Aurelian Pechmeja (Technicien) Eva Madeira (Scénographe) Baudouin du Bois (Assistant réalisateur) Jasmine Tamaz (chanteuse-comédienne) Claire Frament (Comédienne) Elise Faure (Infirmière) Vivyane Dewals (Maquilleuse) Benoi Lacroix (story boarder) Tom Mannaerts (Comedien) Charles-Nicolas d'Oultremont (musicien) Yorrick Detroy (Regisseur) Anne Bossuroy (Peintre, Formatrice à la He2b et Responsable de l'EPhe2b) Daniel MEUNIER (Gérant) Marouan Iddoub (Acteur) Nicolas Fadeur (Directeur des Programmes) Sophie Huyghe (Enseignante) Ewa MILCZANOWSKA (onerhoudspersonnel) Laurane Pardoen (Metteuse en scène, comédienne, autrice, directrice artistique) Frédéric Preusser (Violoniste) Lauro Crijns (Productieleider) Benjamin Mouchette (Comédien) Consuelo Marsico (danseuse) Luc De Meulenaere (Ténor) Andrei Tieleman (Risk & Safety Manager) Fanny Vandesande (Performer, choreograph and teacher) Kiran Sinimalé (Etudiante) gabriel sesboüé (Musicien compositeur) M. Rachid Tika (Indépendant) Gérald Evrard (Musicien) Nicolas Sand (batteur) Jean-philippe Ziane (Câblage) Mélanie Bendermacker (Cérmaiste) Emanuel Maes (Communicatie) charles kaisin (Directeur artistique) Brigitte Dedry (Comédienne) Martin Vernier (Manager d'artiste) Laurence Baud’huin (Auteur) Anne Marie Finné (Artiste) Emmanuel Yasse (Directeur technique) Malika Temoura (Comédienne et performeuse) Chantal Pirotton (Pensionnée) Daniel Dejean (Compositeur) Thierry Errembault (auteur-réalisateur-assistant) Jérôme de Warzée (Humoriste-chroniqueur-auteur) Stéphanie Lamine (responsable optimisation durable) Nathan Petit (employé d'un Centre culturel - musicien) Jean-paul Célis (Spectateur) Jef Mercelis (Musicien) Kristof Smekens (Lichttechnieker/lightoperator) Laetitia De Nève (Maquilleuse artistique) Evelyne Rambeaux (Adm cie Lazzi) Aurelie Wijnants (Scénariste) Frédérique Dawans (Manageur) Amandine L’scène (Comédienne / humoriste) Michael Colart (Bassiste) Vinciane Laurent (Enseignant) Réal Siellez (Acteur/Animateur Radio) NICOLAS GERARD (Gestionnaire de projets de coopération) Loredana Castiglia (Enseignante artiste) Marie Chavée (Infirmière) Véronique Nicaise (Animatrice artiste) Catherine Denys (Chanteuse et musicienne) Éric Renwart (Musicien live, musique à l’image) Aurelie Lievin (Producer) Diana Van Gucht (Professeur) Siham Cheurfi (Enseignante) Freddy Darge (The black circus of horror leader) Elsa Houben (Actrice) Yoann Stehr (Réalisateur) Nicolas Riez (Stagehand) Valerie Joyeux (Comédienne,,auteure, metteur en scène, CO directrice d une compagnie jeune public) Danilo Malmusi (Artisan) Thérèse Hauwaert (spectatrice) Michele Swennen (Professeur de danse) laurent GRIETENS (consultant) Dominique Bodart (Soliste) Virginie De Lutis (Auteur) Delafontaine Diane (socio culturel) Nicolas Schlirf (Technicien du spectacle) Cindy Ruttar (titres services) Luc Ponet (Organist / dirigent) Jacqueline Bollen (enseignante) Anaïs Pirenne (Attachée à la programmation FIFF Namur) Catherine Michiels (Citoyenne) Julien Theodor (Employé) Philippe DOLHEN (-) Geoffroy Liesse (Violoniste - professeur de violon-directeur d'école de musique privée) Messaline Raverdy (Artiste) Sophie Lajoie (Comédienne) Carlos Gastón Pérez (Réalisateur audiovisuel) Vincent Auverdin (Enseignant) Benjamin Thomas (?) Jennifer Fuks (Cameraman) Maxime Renneson (Ingénieur commercial) Raymond Aubry (Musicien) Manuel Alves Pereira (Enseignant) Murielle Texier (Comédienne) Olivier Dumont (Régisseur photographe) Alain BRISY (DPO) Axelle Joveneau (Assistante de direction) Isabelle Azais (Coordinatrice culturelle) Bart Westerduin (Podiumtechnicus) Eric Claus (Chargé de projets) Sylvie Kettel (Manager & Artiste Plasticienne) Coral Ortega (Danseuse Choregraphe) Seydou Sana (Musicien) Pascale Verbeke (Architecte) Arno POLET (Independant) France Brasseur (Administratrice de production) Raphaël Anciaux (Comédien - Metteur en scène - Directeur artistique) Youri Van Cutsem (Couteau suisse audiovisuel) aurelie laurent (assistante d' administration) Chantal LECLAIR (Aff.Soc.) Pierre-Alain Breeveld (Gérant) Agnès Ramaekers (Conseillère politique) Myriam Hanquet (Arts de la parole et du théâtre) Robert Hansenne (Photographe) Jennifer Schwanen (Secrétaire) Mélanie Pelé (Professeure) Daniel Clément (Ingénieur du son) Cassandre Sturbois (Photographe) Meryem Messaoudi (Enseignante) Violette Nys (Développeuse) Olivier Vandersleyen (Réalisateur Producteur de documentaires) Marie Lagaditis (Musicienne) Antoine Wielemans (Musicien) Victor Ridley (Réalisateur) Régine Renard (prof) Etienne Plumer (Musicien, photographe) marie desmet (responsable asbl) Philippe Kariger (Ingé son) Pascal Meley (Directeur de Production Directeur Technique) Emilio Raponi (Musicien Auteur Compositeur agent de spectacles) Taddéus Fraylich (Concept artist) Frédéric Wantiez (??) Philippe Poucant (Auteur Compositeur interprète) Luis Arenas (Artiste plasticien \ graphiste) Laurence Maréchal (Professeur) Eric Quackels (membre du comité) Marcella Di Troi (Animatrice - coacg vocal) Quentin Marteau (Comédien) ivan louette (aucune) stephane maes (musicien & graphiste) Yaël Body (Animatrice socio-culturelle et autrice) Ivan Hanssens (Idem) Johan COIGNAU (ACTEUR) Patricia Gelise (réalisatrice) Perée Sebastien (Réalisateur et assistant réalisateur) Maïté Liekens (Accountmanager bij Ecocup) Herman Mariën (Voorzitter) Piers Faravel (ingénieur vision vidéo) Aurèle Vosters (Étudiant) Annick Dath (Maman de regisseuse) François Dubois (Directeur de production Fiction Cinema/TV) Claire Bourdet (musicienne) Arnaud Bailly (Ingénieur du son) Laurent Boschloos (Booking Manager) jeremie mosseray (Musicien) Benoit Dervaux (Cinéaste/directeur de la photographie) Charlotte Sampermans (Coordinatrice socio-culturelle et photographe) Charlotte Jacquet (Directrice de communication) Mathilde Pirenne (Puéricultrice) Julien Tilkin (Enseignant) Koert Vermeulen (designer) Emilie Bertrand (Graphiste) Matthew Irons (auteur compositeur interprète) Christophe Minten (MARCOM Conceptbuilding Culturele projecten ARGUS bvba) De Backer Soetkin (Horeca) Maxime Anselin (Comedien) Damien Keyeux (Monteur image) Charlotte de Schutter (Graphiste / photographe) diederik Gees (zaakvoerder) Nicole Godfrin (Professeur de théâtre - animatrice jeunesse) stefan Platteau (Auteur) Rodolphe Maquet (Musicien) Guillaume Brevers (Agent Artistique) David De Sutter (Régie) Amine Kanzi (Musicien) Marie-Ange Gulmézian (Costume) Florence WESTPHAL (Accueil public) Corentin Huppertz (Technicien) Adrien Maigre (Producteur) Frédéric LAMBERT (Directeur artistique, commissaire d'expositions) Hélène De keerle (Chargé de projets entreprise et formation) Gregory Navarra (Photographe) Nicod Julie (Coordinatrice) michael Lemmens (Cadre) Léa Renaud (Étudiante) Céline Bodart (Graphiste, photographe, vidéaste et institutrice maternelle) Laurent Maze (Musicien) Patricia JOBE (Animatrice Académie de peinture) Koen Toté (Muzikant) Adrien Letartre (Comédien) Amandine Bernal (Enseignant) Eric Lambé (Auteur) Jef Pauly (Independent) François de Coninck (auteur, artiste, enseignant, commissaire d'expositions) Juan Carlos Yonte Montero (Réalisateur) Alice Foccroulle (Chanteuse lyrique) Clara Lopez (Auteur et comédienne) Jean-Baptiste Frenoy (Décoration film) Fabienne Cresens (Photographe / retraitée centre de doc théâtre) Dirk Schreurs (Componist) Ruben Trabuco (Regisseur plateau deco/technicien scène) François-Michel van der Rest (Comédien, auteur, metteur en scène, dramaturge) Peter Schoutteten (Technieker) MARIE FRIEBEL-HUENS (-) Dominique Mosseray (Artisan) Alexandre Francart (Organisateur Festival) Chantal Beineix-Gillion (Administrateur de société) antony ploux (stage hand) Paul de Stexhe (Graphiste) Clement Nourry (Musicien) Christophe Danthinne (Animateur Centre Culturel) Lionel Delhaye (Réalisateur - Auteur) Inge Walraet (Violist) Marion Lambert (Danseuse) Bruno Olivier (Régisseur lumière) Mohamed Diakite (Stagehand) Yoris Van den Houte (scénographe, plasticien) Sonia Dermience (Curatrice) Astrid Whettnall (Comedienne) nathalie pigeon (chargé de communication) Rachel Boutemy (Médecin) Marie Collette (Couturière) Stefano Leone (Acheteur technique) Dominique Werbrouck (Citoyenne) Gilles De Langhe (Organisateur Festival) Adrien Béhier (Ingénieur du son) André LEVEAUX (accordéoniste) pascal rahier (architecte) Christine Verschorren (ingé son -sound designer -musicienne) Frédérique Leroy (Costumiere) Brigitte Foccroulle (Professeur) Anne-Michèle Hamesse (Présidente de l'Association des Ecrivains Belges.) Anne d'Huart (photographe) Henry BELY (Employé administratif) Werner Mareels (amateur muzikant) Michel Thomas (musicien, danseur) Eva Septier (-) Anne Collet (Musicienne) Fred van der Zwaan (Musicien) Georgina Becker (Productrice) Morgane Aubert (Scripte) fabrizio Cassol (musicien/compositeur) Stefan Wasser (musicien) Axel Denteneer (Ingénieur du son) Catherine Somers (costumière/scénographe) Delphine Host (étudiante) Fanny Noël (Journaliste musicale, chargée de projet et de communication culturel) Carine Lelubre (Pensionnée) Julie Galloy (Regisseuse) Yacine Hamida (Médecin) Sophie Hazebrouck (scenographe et architecte) Stéphane Ficher (Dessinateur/scénariste/graphiste) Béatrice Delachenal (Psychologue) Monique gelders (comedienne, chanteuse) Carlos Verdejo (Peintre) Rita Nocera (Commerçante) Amandine Bergiers (Ex stagiaire chez Arto) Monique Frankinet (enseignante) Laetitia Bica (photo-video) Philippe landrain (graphiste) Fanny Lecart (Designer) David Ramael (Dirigent) helene pirenne (metteur en scène, auteure et comédienne) Antoine Despontin (Éclairagiste) Jean-Pierre Onraedt (Indépendant) Fanny Chausson (1ere assistante cam) Isabelle Boucher (Stage manager) Didier Chapelle (Musicien - Orchestrateur) Noémie De Clercq (Consultante) Aldo Granato (Musicien) Sandra Engelborghs (Administratif) Hoonaz Ghojallu (Comédienne) Gil Bartholeyns (Enseignant-chercheur, écrivain) Arno Hintjens (Chanteur) Françoise Dupal (Scénariste, réalisatrice, autrice) Laurent Delchambre (Musicien) Antoine Pulinckx (Ingénieur du son) Fabian Finkels (Comédien) Michael Frennet (Pré-production/booking) Maureen Halin (Vendeuse) Nathalie Gutermann (Commercante) Lenny Cassart (Ingénieur du son) Ludovic Bukens (Spectateur) Samuel De Backer (Web) Olivier GRAUX (Indépendant) Laurens Billiet (muzikant) Jean Francois Bouron (Artiste) Alexandre Herman (assistant de production) Mathieu Robert (Musicien) Bérangère Martin (Coordinatrice projets éducatifs) Bastien Friquet (Technicien son) Elie Rabinovitch (Musicien, réalisateur) Dominique Hacourt (Enseignante) Anne Fontenelle (Graphiste) Céline Lespagnard (Animatrice cinéma) MARC LEGRAND (enseignant en art) Pat Masson (HeAD) Domitilla Spencer (Animatrice) Marc Delhoune (Photographe) Gwladys Lefeuvre (comédienne) Tony Teise (Education) Mounir Hamri (Business Angela) Antoine Pierre (Musicien) Céline Sampaix (Animatrice en Centre culturel) Alexia Derick (Employée polyvalente) Bughin Camille (Musicienne) GAUTHIER LISEIN (musicien) Fabian Donis (Technico-commercial) Pascal Créteur (Musicien) Géraldine Doignon (réalisatrice) Jean-Marie GILTAIRE (Infirmier) Yuliia Dudinova (Gérante) Jacques Feron (Clarinettiste amateur) Anne Wabnik (moi) Christophe Malherbe (Aucune) Jose Criado (Emploi) Philippe Preudhomme (Chargé d’enseignement) Catherine Blanjean (coordinatrice administrative compagnie théâtre) Mohamed Chaara (Ripper) Valeriane Tramasure (Styliste / Habilleuse) VINCENT TALOCHE (Humoriste) Marc De Roy (Comédien -chanteur) Sifiane El Asad (Auteur-Metteur en scène) Sven De Weger (Event Security) Nadine Degeer (Scénographe et Coordinatrice Master Management d'événements IHECS) david Strosberg (Metteur en scène) Arthur Marbaix (Acteur) Raphaël Terlinden (Ingénieur du son) Raphaëlle Bouillon (Conteuse et art thérapeute) jeremy tondeur (Chef opérateur) Patrick Vandoorne (Regisseur) Tamara Louis (arts plastiques) Pierre Leroy (musicien/interprète) Elien Mathieu (Student) Richard Motte (Market Researcher) Sebastian Dicenaire (Poète, performeur, réalisateur sonore) Romain Duyckaerts (Percussionniste) ottavia marcon (Chargée de production) Wenke Minne (Audience engager et musicienne amateure) Laurent Hirtz (Project manager) Vincent Malcorps (Grand Manitou) Louise Van Reeth (Artiste plasticienne) Ofer Smilansky (Artists audiovisual) Olivier Holsbeeks (Customer Support) Sarah Blau (Bruxelloise) Frédérique Buyle (Professeur Art Plastique) Florence Rovella (Cuistot) Valentine Capelle (Professeur de piano) Fabrice Boods Baudour (Boods Moods Consulting) Laurence Leplae (Sculptrice) VINCENT RAMLOT (Chanteur lyrique) Matthieu Charray (Ingénieur du Son) Metzeler Vi (Promo art) Samantha Louppe (Chargée de communication) Tom Vander Borght (Assistant caméra) Sylvain Chauveau (musicien) Romain Boonen (Programmateur et ingénieur du son) Marie Duchesne (Etudiante) Johan Barra (Musicien) Daisy PHILLIPS (Danseuse) Nathalie Delvaux (Comédienne) Régine Lagasse de Locht (P) Wissem Amimi (Musicien) Julie Calbete (Chanteuse) Jacqueline Pluche (Directrice de casting , comédienne) Billy Bouli (Machino/régisseur plateau) Axel De Booseré (Directeur de festival (théâtre)) Morgane Mathieu (auteure-compositrice) Olivier de Decker (Dirigeant d’entreprise) Marie Dury (Chef de projets / labels) simon mercier (décorateur/scénographe) Vincent Janaert (Comptable) Loïc Nebreda (sculpteur de masques) raphael venin (Musicien) Maes Marijke (Muzikant) MARIE-JEANNE VAN DEN DRIESSCHE (EMPLOYEE) Maude Fillon (Comédienne metteur en scene) Monique Beukelaers (Clown de théâtre.) Christophe Thiry (Régisseur Général) Louise Vandervorst (Scénographie) Trio Werner (présentateur radio) Silvana Di Giovanni (Enseignante) Matthieu Gaillet (Directeur technique) David Dehut (Animateur) Julie Cao-Van (responsable pédagogique) Loric Malice (Art photographie) Christine Feraille (Enseignante) Kamil Ben Hsaïn Lachiri (Chanteur Lyrique) Muriel Kuypers (Régie cinéma) Typh Barrow (Chanteuse) Mich Leemans (programmator) mickael bursztejn (Directeur Artistique, musicien et programmateur) hilippe Moins (directeur artistique) Hélène Many (Communication et relations presse) Virgilio Fernandez (Comédien animateur) Julien Princen (Comptable) Élodie Huet (Artiste plasticienne) Sarah Sansac (Chargée de production) Carole De Vleeschouwer (Joaillière) Antoine Simon (Technicien de spectacle) Stephan Higelin (Responsable postproduction) Stéphane Jacob (Accueil-logistique) Muriel Dominé (organisation d'événement, relations internationales) Maximilien Vandeville (Régisseur général) Nathalie Peeters (Employé) didier nietzsche (aucune) Gwenaël Breës (Réalisateur, programmateur) Leo Dherte (photographe) Benjamin Zicot (Enseignant) Lies Rombouts (Projectleider Stageco Belgium) Benoît Closon (Web) Alexandre Bughin (Musicien freelance) Christiane Genard (Enseignante) Michi Fujita (Musicien) Carine FAYS (Marketing) Raoul Belmans (DJ / producer) Sylvie Steppé (Inspectrice/metteuse en scène) Jerome Laurent (Électricien) Amandine Brun (designer, costumière et habilleuse) Francis BAY (Gérant d’entreprise) Brigitte De Witte (Extras Casting Director) Claudine Smal (Artiste) Christian Lombard (Metteur en scène, comédien) Matthieu Kaempfer (Régisseur général) Peggy Klein (Employée) Émilie est Guillaume (Comédienne, cascadeuse) QUENTIN DUJARDIN (compositeur, producteur) Athéna Lazarou (Employée) Hannah De Corte (Artiste) Jérôme Elleboudt (Architecte / Musicien) Collin De Bruyne (Batteur, chanteur, pianiste, producteur) Arnaud Sirtaine (Manager d'artistes - Professeur de musique) quentin lemenu (Ben emmerdé de l'savoir ?) Victor Schot (Etudiant) Dimitri Geulette (régisseur) Janos Bruneel (Muzikant) Vincent Hargot (Travailleur social et musicien) Maria Brouillard (artiste-plasticienne) ludivine Meulemans (Comédienne-Directrice de casting- 2eme assistante) Luana Trabelsi (Community Manager) Antoine Denis (Gérant) Nathalie Janne d'Othée (Chargée de recherche et de plaidoyer) jeremy debuysschere (Bassiste/ professeur de basse et de piano) Candice Borgers (Maître assistante en Haute école) Morgan Habran (Event Manager) Vincent Bruyninckx (Musicien) Anthony Sourdeau (Comédien, chanteur) Vandeghinste Nathalie (Productie / tour assistente) francois cappelle (Ingénieur du son - Musicien) Joël Delval (Events & Concerts Project Supervisor) Renaud Cagna (Acteur) Thomas De Thier (Scenariste) Paul Miquet (Créatif) Marie Delforge (Ex-enseignate Beaux Arts) Charles LEMAIRE (Photographe) Jean-pol Fievez (Stage) victor launay (danseurs) Charlotte Olemans (Technicienne du spectacle) Thomas van Oene (Etudiant) Unno Libert (Régisseuse de spectacle) Marion Borgel (Musicienne) Stephane De Visch (Informaticien) Michel Onderbeke (Employee) Pierre-Antoine Martin (Assistant manager /régisseur) geoffroy dussart (Illustrateur, vidéaste, animateur) Christel Rose (Animatrice socio-culturelle) Frédéric Nicolas (Comédien, Musicien, Conteur) Cédric Dhooghe (Ingénieur du son) Alberto Menchen (Violoniste) Isabelle Fagot (Attachée de presse) Myriam Mollet (Communication) Céline Lory (auteure-interprète) jacqueline bourdouxhe (psychologue) Yannick LETAWE (Enseignement) Michel Desaubies (Chanteur producteur comédien) Christine Eekhout (Graphiste) Filipe Dos santos (Director of foto) louis ledeck (Technicien / consoliste lumière) Jean-Marc HELSON (Architecte) Wim Huibbe Huybrechts (Zanger) Chadi Abou sariya (Audio-visuel) Gilles Bruneau (Musicien) David Merveille (Illustrateur) Sarie Verheughe (Make-up artist) Sabine Houwaer (Journaliste) Pascale Marlier (Ecrivain) Philippine Nicaise (Tourisme) Arnaud Kervyn (Assistant réalisateur) Yana Wijnen (Regie assistente) Benoit Lavalard (Eclairagiste) Sandra Zidani (Humoriste, et auteure interprète) VIRGINIE WANT (intervenante sociale) Anne-Françoise Bersou (1ère assistante camera) NICOLAS VIOT (animateur d'ateliers artistiques pour enfants, ados, adultes) Françoise Leloup (Retraitée) Maxime Melnik (Musicien) Samuel Buisseret (Vidéaste) martin colleu (musicien) Jerome Lenain (Régisseur) Christel Desmarlières (Enseignante en Académie de musique) Audrey Janssens (Enseignante) Karcz Ryszard (Caméraman) Noé Francq (Régisseur) Christophe Piette (Programmateur) Salvatore Di Bennardo (Scenariste, chroniqueur, auteur, humoriste) Esther d'Andrimont (Chanteuse) Ares D'Angelo (Danseur/Chorégraphe) Philippe De Cock (Pianiste) Marie Brumagne David (/) Aline Steiner (Responsable de billetterie au théâtre des Martyrs) Sylvie Blondel (Médecin) Lucas Rogozinski (Illustrateur) Ariane Cohen-Adad (Violoniste) Ninna Pacini (As) Jacqueline Simus (Secrétaire) Stephane Budiau (Guitarisye) Delphine Chavet (Responsable communication) Camille POUPET (Régisseur spectacle) Anaïs Moreau (Comédienne) Gold Mayanga (Danseur/Chorégraphe) Joséphine Jaillot (Technicien) Astrid Martin (Assistante maternelle) Roland Van Campenhout (Muzikant) Julie Gebhart (Chanteuse lyrique) Myriam Ayari (Pianiste) Moïra Deepijan (Artiste) Lau Mekhitarian (pianiste et professeur de piano) Alexandre Bouglione (Directeur général du cirque Alexandre Bouglione) Tommy Desmedt (Mixeur-producteur) Axel Lemaître (Sales Manager) Olivier Fanuel (Bassiste) Loïc Laugier (Artiste) Pierre Goudesone (Muzikant) Olivier GERARD (Sound engineer) Anne De Frenne (Spectatrice/auditrice/visiteuse) Thibault Jonckheere (Artiste) Julie Boitte (Conteuse) Florence Jasselette (Maquilleuse - Coiffeuse) Nicolas Dreze (Chef d’entreprise HORECA) Laurent Fontenelle (Ingénieur du son) Françoise Van Vaerenbergh (Coach) Jean-Claude TROUILLET (Ingenieur Son) Abraham Manoka Boka (DJ/Producteur) Florence Depaille (Professeur) Sophie Landresse (Comédienne / autrice) Françoise Bodé (Artiste) Iris Chr (Scénographe) Benoît Ausloos (Régisseur Général au théâtre national) Coraleen SMESSAERT (Ventes) Jean-Pierre Rouge (Enseignant-animateur Université du 3ème Âge) Jeff Luyten (bediende) Caroline Renaudière (Directrice de Casting) Hemet Tiguenitine (Patron) Marie Tellier (Metteur en scène) Pierrot Nauche (comédien, animateur, monteur) Damien Maillard (Ingénieur du son) Daniel Alves (Musicien) Marie-Helene Balau (Comédienne, costumière, metteur en scène) philippe mourlon beernaert (spectateur) Jennifer Jeurissen (Assistante de production) Emmanuelle Mathieu (Artiste) Emmanuel XAVIER (Designer) Fiona Willemaers (Comédienne) Fadila Maaroufi (Employé) Erim Acikgoz (avocat) Lucas Racasse (Illustrateur-Graphiste-Videaste) Piroska Visnyei (Cantatrice) Nora Zekhnini (Médecin) Christophe Guissart (Comédien, auteur) de Morphée Enfant (Rappeur) Yann Hoogstoel (Régie général, consultance, lightdesigner, technicien polyvalent,...) Sylvain Robyns (Ingénieur du son) Frédéric Becker (Musicien) Catou De Meyer (Retraitée) Bertrand Squelard (FBMU) Ralph Dekoninck (Professeur) Nadine Verhellen (choriste) Marc Pijpops (Muzikant) Antoine Grenez (Directeur) Martin Coiffier (Artiste Visuel) Jeremy Mulders (Musicien / booker) Sebbe Raemdonck (F&B Vorst Nationaal) delphine thizy (impact social) Delphine Jouret (Spectatrice) Ang Pal (Coordinator) Milan Jespers (Artiste) Acquisto antoine (musicien) Steve Van Camp (Faciliteiten) Patrick Leboutte (Directeur de festival) Hadrien Schetter (prof, Animateur au Jeunesse musical, Saxophoniste) Christophe Herrada (Comédien-chanteur, enseignant, metteur en scène) Luc Brumagne (Comédien) Nele Bigaré (Head of marcom Live Nation Be) Naomi Vercauteren (violist) marie thiriart (ergothérapeute) Stéphane Perreaux (Graphiste et comédien) Marc Pierre (Enseignant) Ma Charue (Compositeur/percussionniste/comédien) Jordi Vidal (metteur en scène, chorégraphe, directeur artistique) Tori Grums (Technicien) Sylvain CREMERS (musicien classique) Mélanie Lalieu (Présidente Master en Animation socioculturelle et éducation permanente - IHECS) Marie Lefebvre (Enseignant) Jean-René François (gérant) claire williams (Artiste) Muriel Lombaerts (Attachée de presse et journaliste) Jean-François Jacobs (Auteur, metteur en scène) Eric Laes (Chef de projet) Marie Michel (chanteuse et professeur de solfège) Olivier Thys (Bruiteur) Jeremy Callier (Programmateur / Coordinateur de concerts) Ana Vanessa Afonso (Assistante sociale) Antoine Davy (Régisseur) Edouard Chandelle (Assistant Camera) Villers Sander (Sound Engineer) Marie Gabrielle Lefebvre (Agent de communication et musicienne) Patrick Mertens (Employé) Mathy Nathalie (Project Manager) Monteiro Mélanie (Artist) Ceyssens Kurt (Event Manager) Quentin Spitaels (Photographe) David DELREE (Acteur théâtre) Benoit Baudson (Monteur/Réalisateur) Athena Poullos (Comédienne) Laurent Van Driessche (Composition / Production / Musicien) isaline Vandekerkove (Psychomotricienne) Souleymane Sanogo (Danseur comédien) Christian Heinrich (Ancien animateur radio) Dieudonné Pipers (Cameraman) Nadja Salson (Employée) Jean-michel Balthazar (Comédien) Saskia JAMAR (conseillere provinciale namur) Guillaume Dumont (Accessoiristes) Xavier Gonay (cameraman) Marielle Scholtissen (Actrice) Didier Moens (Musicien/ingénieur du son/producteur) felix zuyten (Auteur interprète) Jean-Marie Poncelet (sympathisant) Prescillia Van wymeersch (Enseignante) Joëlle Evita (Artiste) Florence Crepaux (Nettoyage) Hugues Chamart (Metteur en scène Comédien) Michel Bécart (retraité) Thomas Dobruszkes (Directeur technique) ivan rosseel (entertainment) Karine Marenne (Artiste) Niels De Schutter (Ingénieur du son) Sofie Thys (chanteuse/accordéoniste) Laurette Mathieu (droit) Lin Seminck (designer) AGnès Calvache (Comédienne - Animatrice) Alexandre Neus (Étudiant) Muriel Knapen (Conseillère conjugual) Lisou De Henau (Comédienne) Tolga Erciyes (Comédien) Stephane Martin (Regisseur) marie broquelaire (administratrice) Monique Meurant (Retraitée) Patricia Decraemer (Directrice concession automobile) Daniele dan-t Renis (Animateur /rappeur) Johan Thijs (Opération Manager service limousine) Patrick Verherstraeten (Regiseur) Nora Zrika (Étudiante en art dramatique) Christian Van Parys (Céramiste) Zoé Gaudisaubois (Psychomotricienne) Sophie Huberty (Sculpture) Marc Pijcke (Stage manager/technicien) Catherine Graindorge (musicienne, comédienne, auteure) Frederique Lecomte (Metteur en scène) kévin Milet (Technicien lumière et Rigger) Antoine Vandenberghe (Comédien) Pieter Jaspers (Muzikant) Astrid Creve (Zangeres, muzikant, componist) François Bijou (Musicien chanteur) Victoria Makosi (Administratrice de production) Woon Sun Pasteels (Designer textile) Nathalie Huby (Violoniste) Véronique Delmelle (Enseignante/indépendante complementaire) Jeremy Jonckheere (Technicien) Christophe Pons (Musicien) Badjou Nassim (Ingénieur du son) Jeroen Vink (Projectmanager) Antoine Lissoir (Musicien) Johan Denoulet (Technicien Son) Nathalie Desmaele (Guide conferenciere) Jean Léonard (Enseignant) Océane Odyssée (Poételle) Matthieu Vanmechelen (Musicien) Vincent Dessilly (Fonctionnaire) Noemie Vos (Expert immobilier) Fra'ck Marco (Batteur) Sybille Wolfs (Médiation culturelle) Bastien Jeunieaux (Guitariste) Jacqueline Guisset (Historienne d'art) Bernard Guyot (Saxophoniste) Jacobs Ive (Accountant) Vick Vandenput (Rental backline) Christophe Loncour (Ingenieur du son) Peter Schoenaerts (Acteur/theatermaker) Daniel JACQMAIN (Retrairé) Tom De Vuyst (boulanger) Jean-Michel Rocher (Production manager) Manuel Mohino (Ingénieur du son) Jonas Vermeulen (Acteur, muzikant) Sophie Halpérin (Assistante mise en scène) Geneviève Lequeux (Coordinatrice culturelle) Carina Mirolo (Prof) Christophe (coach) Devillers (Light-Son-Video-Déco) John Davis (Comédien) Emanuela Lodato (musicienne comédienne) Virginie Dubois (Autrice) Matilda Ancora (Comédienne) Samuel Chappel (Directeur d'événements culturels) Antoine DRONSART (Technicien Son) Jean Vangeebergen (Metteur en scène / Scénographe) Cédric Cantigneaux (Educateur aide à la jeunesse) Clément de Neve (Vidéaste) Stéf duby (Photographiste) Viviane Carls (Employée) Stéphanie Bouteille (chargée de production) Pierre-Yves Darquenne (Directeur de Centre culturel) Iouri Godiscal (Animateur socioculturel) Jerome MARDAGA (Musicien,Professeur, formateur, compositeur, réalisateur,Auteur) Alain Wathieu (metteur en scène - accessoiriste) Martin Méreau (Musicien) Etienne Baudoux (x) Alberto Bimbocci (Auteur, Réalisateur) Ludivine Beumier (Assistante RH) Jan Lambrecht (Medehoofd van het gezin) André Leplat (directeur photo) Edouard Gerard (Retraité) Michel Godefroid (Chercheur (retraité)) Lucas Coune (Ingénieur du son) Philippe Ekoka (Musicien) Sandrine Clark (scénographe) Bo Tijskens (Visagiste) Mathieu Volpe (Réalisateur - producteur) Eric Gerstmans (Musicien) Esteban Murillo (Chanteur) Alba Leszczynski (etudiante en master art du spectacle ULB) Ysaline Libert (Etudiante) Stéphanie Blanchoud (Actrice Chanteuse) Tanguy Habrand (Chercheur/Éditeur) Buenas ondas Che guero (Interprète) Zeno Graton (Réalisateur) Mari Gonzalez (Catereraar) Lakshmi Matthieu (Muzikant Harp / zangeres) Patrick Errera (Ripper) Kevin Pleinnevaux (Musicien) Rachel LAMISSE (Visual designer) Anne-Gaëlle Cabral (Fonctionnaire) Suzon Gheur (Circasienne.) Sara Authelet (Assistante vidéo) France Collignon (Pianiste, enseignante et accompagnatrice) Van Vooren Dirk (Acteur) Véronique Bergen (écrivain) Julie Lahaye (Directrice d'école) emilie anseeuw (Graphiste) Guy Pion (Comédien) Daniel Stokart (Professeur de musique ,musicien) Kevin Vanopdenbosch (Assistant logistique et technique) Karel Breugelmans (LED technicus / lichttechnicus) José BUC CHAVEZ (musicien) Muriel De Groef (guide-conférencière) Louis Prest (Comédien) Didier Kinsella (Réalisateur/scenariste) Peter Beda (Lazy Rebel) Guillaume Coulon (Auteur, interprète, aboyeur public,...) Canart CANART (Directeur Commercial) Celine Talon (Restauratrice d’œuvres d’art) Roel Saenen (Project/account manager) Marc Van Eyck (Producteur) Maxime Meunier (Réalisateur/Régisseur) Kevin GUILLAUME (Fondateur et directeur artistique de dear.deer.records) Francois-Xavier Kernkamp (Manager) Thomas Berg (Bibliothécaire) Geoffrey Degives (Chanteur lyrique) Linda Bügler-Bouglione (Artiste de cirque) Florence Saâdi (Productrice) Maria Casado (Diplomate) Sophie Baudoux (admin) Mariko Hayashi (Public) Ariane Hanin (Médiatrice culturelle et formatrice) Héloïse Husquinet (auteure, chercheuse, danseuse) Charles Michiels (professeur, chef de choeur, clarinettiste) Mazin MHAMAD (réalisateur) Mathieu Léonard-Mortagne (Comédien-auteur) MICHEL PERL (ORGANISATEUR DE CONCERTSC ET EVENEMENTS) Arthur Lecouturier (Réalisateur) Antoine Bours (Scénariste - auteur) Luc Vandenheede (Avocat) Veronique Vandeven (comedienne) Garcia Arturo (Trompetista) Rudy Vantighem (Eclairagiste) François De schryver (Ingénieur du son) Christophe Cornet (régisseur) Miguel Angel Cordoba Pelegrin (Artiste de cirque) Pierre Wauters (Régisseur cinéma) paul biot (comédien animateur) Maëlle Massin (Infographiste) Cédric GIVAUDAN (Secrétaire du Comité de Gestion) brune Campos (performeuse) Van Dingenen Yom (zaakvoerder) Pauline Bombaert (Réalisatrice) Cédric Heymans (Eclairagiste) Eric Cooremans (President du C.O du CCDurbuy) Florence Conradt (Coordinatrice de projets) Mathieu Giraud (Monteur) Arnaud Dekok (Audio-visuel) Evelyne Nahoé (Assistante de production cinéma) Christophe Grogna (Comédien) Katia Dergatcheff (Comédienne) Catherine Legein (Minimum temps plein) Veronique Louys (Responsable de production) Marie Christine Somer (Travailleur social) Antonio Gomez Garcia (Réalisateur/photographe) Jérôme Collette (Peintre) Giaux Sophie (étudiant) Mohamed Ouachen (Comédien) Daniel Lenoir (Guitariste) John Buffel (Laborant) Sindy Kinard (Freelance) Maxime Weutens (Technicien lumiere) Paul Curtiz (Musicien) Fabien Degryse (musicien) Manokham Sivoravong (Commerçant) Victoria Forget (Chargée d’études et gestion de projet) Jimmy Wolf (Assistant caméra) Michel Huisman (Artiste) Julien Limbioul (Comédien) Pierre-Laurent Babuin (Ingénieur du son) Ibou Bah (Forklift driver stage man) Veronica De Giovanelli (Peintre) Jacobien TAMSMA (management et booking artistes jazz & musique du monde) Janet Vega (Manager) Xavier-Edouard Horemans (Pianiste) Alexandre Falcone (Musicien, professeur de musique) Mathilde Mazabrard (Pianiste comédienne réalisatrice professeur) Nicolas VO (Chanteur décorateur) Gérard Livremont (gerant) Nassim Paton (Technicien événementiel) Clara Roelands (Artiste et technicienne) Bertrand Hallet (Animateur radio) julie bertrand (scénariste) Peter Candries (Straattheater artiest) Arnaud Botman (Comédien) Manon Vadjaraganian (autrice & comédienne) Laura Sépul (Active) Michel Robert (Président Maison Maurice Béjart) virginie fontier (peintre/dessinatrice) noémie Lannoy (Technicienne audiovisuel / comédienne) Greg Baumann (Comédien) Toby Louise (Accessoiriste - Monteuse) Thomas Vermeire (Dessinateur de bande dessinée) Sarah THERY (Chanteuse lyrique) Sebastien Preaud (Bassiste du groupe) Pavel Pasechnik (Sound Designer) Mathieu De Bellefroid (Technicien / project manager) Gilles Duchesne (Technicien, régisseur, roadie polyvalent et co-directeur de Local Crew) Leen de spiegelaere (MetX) Gaetan Wenders (Comedien) Sylvain Dufayard (Réalisateur / Chef Operateur) Hervé Borbé (musicien) Julie Soyeur (Educatrice) Jawher Matmati (compositeur) Bart De Nolf (muzikant) fernand Denis (Journaliste) Marie-Charlotte Caux (Chargée de promo et presse) Françoise Fontaine (Directrice) Milady Renoir (Poétesse autrice performeuse) Corentin Lambert (Photographe / Vidéaste) marianne fagnoul (couturière) Samuel Bernard (Directeur artistique) Hallak Mikhail (Pianiste/ Event electrical distribution) François-Jean Yzambart (musicien/violoncelliste) Jérôme Rasson (Informaticien) Stouffs Loic (Ingénieur) Florence Roux (Actrice Metteure en scène Professeur) Rokia Bamba (Animatrice radio/DJette/créatrice sonore) Lorenzo Serra (Administrateur Listen! Asbl) Isabelle Peeters (coordinatrice) Philippe Fontagnere (Musicien) Valérie Dussart (Citoyenne) Andrée LEURS (retraitée) Gérard Lambot (Vidéaste) Bertrand Jacques (Producteur/réalisateur) Maria Van Haver (Pensionnée) Romain Garcin (Directeur Artistique) Antoine Pickels (Dramaturge, curateur) Nathalie Dervaux (Freelance) Sandy Duret (Serveuse/chômeuse temporaire. Je déteste ce mot FONCTION, c' est rabaisser l' être humain) Benjamin Palouzie (?) Katerine Bernirr (Graphiste) Elisabeth Monseur (´´´´) Vincent Debongnie (Ingénieur son) Marie-Dominique Gilles (pianiste et professeur de piano) Céline Legrand (Animatrice coordinatrice de maison de jeunes) François Bouko (Caméraman) Eliz De Wolf (citoyenne) Sandrina Gaillard (Conseillère provinciale Liège) Sébastien Rush (Employé) Marie Vella (Réalisatrice/artiste/pédagogue) Charles De schutter (Ingénieur du son) François Goffinet (Musicien) Mégane Gaspar (Assistante sociale) Aurélie Erbain (Employée) marc de bilde (déco tech) Brigitte Baillieux (metteuse en scène, auteure, directrice de compagnie) Dominique Lambotte (D'interieur) raphael thys (raphaelthys.l@gmail.com) Audrey Fransens (Comptable) Jean-Luc GEOFFROY (Retraité) Dimitri Linder (Assistant réalisateur, réalisateur) Mireille Simus (éclairagiste) Gilles Van Bunnen (Comédien, animateur FR-NL, professeur EN-NL-DE) André Kaye (Musicien) Decaesstecker Eva (communication, journalisme, art visuel) Franco Vena (Régisseur) Julie-Anaïs Rose (Directrice Centre culturel de Waterloo) Filip Van den Broeck (Service manager Aed Rent) Laurent Clairembourg (Enseignant) Gilles Parmentier (Art on Paper) Emmanuel Lambion (Curateur) Dominique Georges (Psychologue) Francesca Schönfelder (Ressources humaines) Philippe Manche (Free Lance) Eric Cornet (Pensionné et comédien) Jacques Van Loock (Régisseur d'Exterieur) JORIS VERDIN (Musicien) Margaux Janssens (Régisseuse cinéma, assistante de production cinéma) Adèle Vandenberghe (Master 2 Management d'événements - IHECS (année diplomante)) Guillaume Morisod (Ingé son) Alexandre Tripodi (Musicien) Céline Bailly (Events supervisor) Edith Robin (Psychologue) Gwendoline Cuvelier (Indépendante) Edith Van Hove (Ex réalisatrice rtbf) Letort Bruno (Compositeur) Gaëtan Genet (Technicien) Marie-Sophie Talbot (Musicienne/Compositrice/Auteure/Comédienne/Enseignante) Floriane Bibauw (Comédienne) Christine Quertinmont (prof de yoga) Melanie Olivier (Formatrice) Kirsten De witte (Musicien) Ben Katia (Diffusion et communication // plasticienne) Marie-Caroline Lefin (Programmatrice Musique et danse) Mario Palacios Gonzalez (Altiste) Jules Bernard (Artiste) Aurelie Platteau (Animatrice) Sophie Baudet (modéliste/couturière) Samuel Vlodaver (Ingénieur du son) karen peeters (harpiste) Marie Focant (Spectatrice) Stéphanie Marlière (assistante sociale) Samuele Masucci (responsable admin - fin) Valérie Houdart (1er assistante réalisation) Eric DAGOSTINO (Realisateur et musicien) Laurence Tempels (Na) sylvie Poffé (directrice culturelle CCLJ) Béatrice Wegnez (Comédienne) Clémentine Gillard (Expert comptable) Claire Allard (Photographe) Nathalie Wargnies (comédienne écrivain) Sophie Verhoest (Coordinatrice culturelle) Berlinde Deman (Muzikant) Emmanuel Simonis (Guitariste au sein du groupe «  Montevideo ») Renaud Paquot (Régisseur) Julie Dechamps (Direction) Helene Lacrosse (Metteuse en scene) Marilyn Thésias (intervenante sociale) Philippe Collard (Musicien, animateur) Pierre Vermeulen (Producteur Compositeur) Julien Glasmacher (Régisseur cinéma) luc theys (Accueil musée - démarche perso.) Judith Thelen (organisation de festival / programmation théâtre, danse, cirque) Jean-François Baudelet (Technicien cinéma) Adrien Glineur (Producteur) Francesco Damanti (Ingénieur du son) Tony MARY (bestuurder) Philippe Linck (Organisateur concert JM) Stéphane Dubray (Creatif) Julie Gonzalez (-) Gérard Corbion (responsable de cie) Tom van Peer (Project manager) Cédric Otte (Régisseur Général) Louis Preudhomme (Percussionniste) Sophie Melis (Danseuse artiste performeuse) Angélique De cooman (Aucune) Perrine Delers (Chanteuse) Stéphanie De Smedt (Réalisatrice) Nathalie Delaunoy (Project manager) Jean-Pierre LAUWEREYS (administrateur délégué) Philippe Boulanger (Programmation musique centre culturel) Ludovic John (Machiniste théâtre national) Valentine Fecherolle (Prof de français) Deladriere Eric (Directeur) Annick Van Coppenolle (admin) Marc De koker (Travailleur social aide à la jeunesse) Guillaume Dalaidenne (Graphiste Freelance) Inge Coppens (Bediende Dragon Event Agency) Stéphane Zech (Organiste) Valérie Ducoeur (Art director) Antoine Duwaerts (Ingénieur du son) Maigret Frédéric (Graphisme) Dominique Swinnen (Pianiste) Sophie Moreau (Production, administration) Wynand MAWET (Guitariste Freelance - Professeur de guitare) Robin Pourbaix (Pluri disciplinary Artist & Performing Artist & Writer) Gwenn Rohr (chanteuse) Gaëtane Barthélemi (Éducatrice spécialisée) Santo Scinta (Musicien) Carbonez Philippe (Retraité) Lionel Pacheco Bernardino (Administratif) Marie Menzaghi (scénographe) Milena Strange (Photographe) laurent bernard (Régisseur) Charline Rondia (Chargée de diffusion) Nicolas Gillard (Vfx compositor) De Virgiliis Lorenzo (Clarinettiste) Alice Creteur (Régisseuse de spectacle) Joel GOSSET (ACTEUR) Angelo Dello Spedale (Comédien) Dominique Mussche (journaliste culturelle) François Dawans (Musicien) Florian RUGGERI (Éclairagiste) Nadia Begue (Demandeuse d'emploi) Orlando Boscariol (commercial) François Postic (Musicien) Pierre Stine (Cinéaste) Muriel Legrand (Comédienne - Musicinenne) Florence Marchal (Autrice-artiste-architecte) Emilie Nahon (Rédactrice de contenu) Quentin Chaveriat (Performeur) Roos Strobbe (Muzikant) Jonathan Gianquinto (Scénariste) Pauline Etienne (Comédienne) Dan Kaminski (Professeur) Véronique Servais (Psychologue) Christel Vierset (Accueillante d enfants) Simon Jourez (Musicien loisir) Nerina Cocchi (Autrice, productrice et traductrice) Geoffrey Desmet (musicien) Dominique Moreau (Professeure) Johnny Konings (freelance/stagehand) Catherine Mailleux (psychanalyste) Laurent Czaja (Directeur de production) Deck Jacques (bénévole au Festival Vacances Théâtre de Stavelot) VAN WAAS Guy (musicien) Wendy Piette (Comédienne) Akel Karim (Comédien) Isabelle Villette (Employé) Olivier Merlini (Employé) Lana Van Langendonck (Gestionnaire de salle) pascal vinel (consultant) Marie Couratin (Aide pédagogique) françoise COSTER (Ecole supérieure artistique) Agathe Cornez (comédienne/metteuse en scène/ directrice artistique. chargée de production) Judith Grunberger (Artiste) Stephane Rischette (Régisseur technique) Nadine Francke (Evénementiel) José Besprosvany (chorégraphe et metteur en scène) Serge Ouvrard (Orchestra Tech. Operations Manager - La Monnaie) Gabriel Marguerie (Technicien de maintenance) Iris Alexandre (Réalisatrice et animatrice stop motion) Anthony Vangerven (Mi temps) maja Jantar (metteur en scène, musicienne,) Laurence Gilles (Flûtiste / Chanteuse) Laurence Yernaux (/) Nina Poskin (Soliste) Benjamin Deswysen (Consultant) Sandra Demmiche (Shop manager) Benoît Tempels (Ingénieur du Son) Lucie Cauwe (Journaliste) Philippe Jolet (administrateur) Pierre Brynaert (Professeur) Catherine Lievens (médiatrice culturelle et artiste) Laurent Lavend'homme (Employé) Ava Dobrynine (Storyboarder) axel du Bus (scénariste, copywriter) Catherine Rans (Comédienne) Gerriy Van der Borght (Prof céramique.et indépendant) Pablo Andres (Comédien) Christophe Sokal (christophe.bluetattoo@gmail.com) Geraldo Haag (Machino) Marie-Aline Fabry (Animatrice de personnages 3D) Ariane Crespin (Professeur de rythmique et expression corporelle) Alain De Clerck (Directeur artistique) Maïté Hennemont (Comédienne/Enseignante) Vania Henrot (Employée) igor gabriel (décors) Maud Joiret (Autrice) Cécile Hoornaert (Citoyenne) Maelle Rey (Ouvreuse) Manu KAMANDA (Réalisateur - Assistant-réalisateur - Professeur en réalisation cinéma) Valentine Reyniers (Assistante sociale) John Wald (Enseignant) Anne-Laure Bechet (Animatrice directrice) Laura Sandrin (Musicienne Flûtiste) David Laurent (WP) Natalie Giorgadze (Communications) Jelle Maseman (Regie- , productie- , locatie-assistent) Marine Bernad (Arts graphiques) Alexandre De Henau (Graffitiste/graffeur/graphiste) Thérèse Malengreau (Concertiste et professeur) Anne Thomas (Instit) Anne Massez (Radiologue) yoann lozachmeur (Régisseur Vidéo) Marilyn Beugnies (Comédienne) Fanny Dumont (Comédienne) Herve Bievelez (Techniciens audivisuel) Arnaud Sprimont (Professeur / Artist) Pauline Couble (sculpteur) Serge Dehaes (Dessinateur) mireille Liénard (indépendant) Judith WILLIQUET (Actrice chanteuse) raymonde le lepvrier (En prépension) Michel Chauvaux (DJ) Nadège Duvivier (Urbaniste-écologue) Pascal Charpentier (Musicien) Indirah Osumba (Coordinatrice) Pierre Vanneste (Photographe - réalisateur de documentaire) Colette Sodoyez (Comedienne) Ivan Tirtiaux (auteur-compositeur-interprète) Pauline Segard (Chargée de production/administration) Véronique Efutu (Employé Administrative) Constance Uyttebrouck (Chercheuse) thomas israel (artiste) Collignon Fabrice (Entrepreneur solidaire) Dom Moreau (Professeure) Philippe Therasse (Directeur Photo) Pierre Viatour (Comédien, danseur, porteur en main à main) Maria de duenas (danseuse) Fred Rossillion (Responsable commercial) Martine Dops (Barmaid) Valérie Mania (Enseignante) Julie Dacquin (Comedienne) Claude THOIRAIN (Directrice de projets) Esteban Vin (Circassien) Marie-Paule HENNAUX (Retraitée) Florine Elslande (Comédienne) Xavier Petithan (Choriste) Boris Coppieters (Animateur) Pierre-Olivier Claude (Technicien Son (étudiant)) Bastien Lodomez (Montage de scène son lumière) audrey chaumeil (psychologue) Pauline LEBLOND (Musicienne) Marc Schottey (Coordinateur) STEFANIA SUCCI (Creatrice d'événements) vanessa charlier (horeca) Ronlald Landry (Boss) Elena Chane-Alune (Chanteuse) Nicolas De Greef (Régisseur) Melinda Fenyes (Assistante administrative) Pierre Edouard Jasmin (Chef opérateur) Finn Fahy (Barman) Benoît Bauwin (Musicien) Jean Desrumaux (Fan de culture) Jacky Coppens (Enseignant) Emeline Manière (Décoratrice - Programmatrice) Mélanie De Groote (Multimédia des arts et de la culture en province de Namur) Henri VANDENBERGHE (ere-General-Manager) Charlotte Dumont (Directrice Administrative et Financière) Marie Davin (Costumière) Marie Patigny (comédienne / circacienne / cavaliere et écuyère de cirque) Dubois Maïté (Sous-titreuse) Alain Servais (Expert technique) Jeanne Wintquin (Couturière habilleuse) Sébastien Ruelle (Technicien du spectacle) Yves Wullaert (Responsable hospitalité Ancienne Belgique) Catherine Deschryver (Management) Olivier Delescaille (Musicien et Ingénieur du son) Sacha Piccoli (Technicien audiovisuel et musicien) Philippe Maggi (Animateur Socio-culturel / Musicien) Sarah Siré (Metteuse en scène) Chemin Pierre (président de Cordon Musical asbl) Sarah Swannet (Medecin) Filippo Cavinato (Technicien spectacle régie général) Julien Ceuleers (Technique éclairage, régie) Renaud Falys (Employé) Thomas Delord (Directeur Artistique / Show Runner) Fabienne Mainguet (Comédienne, actrice) Catherine DEMAIFFE (comédienne) Stephan Pougin (Batterie/percussions) Massimo Tripoli (Événementiel) Sandrine Blancke (Comédienne) Christiane Collienne (clarinettiste et professeur de clarinette) Jacques Stotzem (Musicien) Dominique Duszynski (Danseuse, chorégraphe, pédagogue) Alice Vande Voorde (Musicienne) Duc nhan Nguyen (Magicien - Musicien-silhouettiste-Pixiste Artiste - Comedien) Nicola Lomartire (Ingénieur du son) Claire-Sarah Fouché (Interprète) Jeremy Dumont (Pianiste jazz) Donnay Nicolas (Auteur, compositeur, interprète) steven Herbots (Verhuurder) Hélène Gailly (enseignante) Lejeune Mélanie (Stage hands/ road) Patrick Michel (Acteur) Michel Plusquin (Technicien et opérateur lumière) Michel Visart (Retraite) Gwendoline Gauthier (Comédienne) tanguy Thirion (Chef déco / constructeur) Rudy Dumortier (Animateur socioculturel) Fabian De Backer (Réalisateur audio visuel) Etienne BEDORET (Assistant social Santé Mentale) Carine Demange (Réalisatrice en Radio, Productrice en Danse) Michael De Nijs (Realisateur) François Barthel (Coach musical/Musicien) Henri Vivegnis (Production Manager) André Henderikx (Pensionné) aldenhoff benoit (administrateur) Laura Schoffeniels (Illustratrice) Damien Desirant (Éclairagiste) Jonas Beks (Freelancer) Stefan Pitz (Professeur) Francois Vandermeeren (Light designer) Pierre Constant (Musicien, ingénieur du son, créateur sonore, producteur, compositeur) Manuel Hermia (Saxophoniste, compositeur, coordinateur de projets) melvin podolski (horeca) Christopher Yates (Réalisateur/scénariste) Patrick Louis (Musicien) Charline Bragard (Gerante) Niels D'haegeleer (Musicien) Selma Esselinckx (Éducatrice spécialisée) Deborah De Bock (Project Manager) Michael Stolz (Electro) Nicolas Spitaels (Techicien de spectacle) Alexis Julémont (Comédien, auteur, metteur en scène) CAROLE DEBOIS (Directrice d’ecole) Anne Briel (PLUS rien) Ivailo Mikailov (Responsable de production / direction technique) Sandrine De Vreese (Coordinatrice socio-culturelle) Stéphane Noël (Enseignant en école artistique supérieure, artiste) Gian Ponte (Musicien) Pascale FETTWEIS (administrateur d'asbl sociales et culturelles) lucille calmel (-) Anne Jaspard (Chargée de diffusion) Cécile Dubois (Guide conférencière, organisatrice d'événements culturels, auteure) Jacques Noach (Musicien arrangeur) Logan Delwiche (Warehouse manager & Backliner) Jean-Jacques RICHARD (Auteur/ Poète/ Photographe/ Plasticien/ Administrateur d'Asbl culturelle) Stevens Juliue (Graphiste) Jean-François Lankester (Conseiller en communication) Nathalie Lefebvre (Comptable-Fiscaliste) Kathia Wagener (kathia.wagener@outlook.com) Sébastien Fontaine (Acteur-Auteur-Adaptateur) Vinciane Geerinckx (comédienne) Fabian Bonetti (batteur) François Deppe (Musicien) Ellen Meiiresonne (Productrice (cinéma)) Eulalie Hupin (Enseignante, artiste) Geoffrey Dubois (Chanteur/Guitariste) Olivia Hernaïz (Artiste) Jean paul dusart Arts évents services (Dirigeant) olivier poumay (Professeur d'harmonica et concertiste) Cécile Micault (illustration - artiste vidéo - animation) Vincent Dassy (Médecin généraliste) Pierre Mareschal (animateur socio culturel) Karel Will (Geluidstechnicus) Sébastien Pensis (Technicien) Jeanne Mortreux (Horeca) Katia Palombo (Animatrice yoga enfants) Christine Ergo (Néant) Eve Bonfanti (Actrice actrice metteurs en scene) Marie-Aline Bawin (Auteur illustratrice) Isabelle Thirion (Aide ménagère) Marc Defrise (Éclairagiste / régisseur général) JeanF Jans (Artiste) Julie Van de Wijngaert (enseignante) Mathilde Schockaert (Etudiante management evenementiel) Michel Mangon (Retraité) Nathan Jaminon (Technicien son) Anthony Fina (Operationnal Manager) Marie-Pierre Lahaye (Manager orchestre) Jean-Luc Sotiau (Employé administratif) Amaury Kakkert (Technicien lumière) Daniel Pugnotti (Pensionné) Sabrina Warny (Employée) Simon Noël (Scripte cinéma) Jérôme Goedons (Régisseur de production, assistant de production, Production manager, Tour manager, Stage manager) Carine Boone (Venue/Project Manager) Alexandre Van Boeckel (Technicien) Basak Balkan (Traductrice) Thom Vanderdeelen (Agent / Promoteur) Olivier Roy (gérant de sprl) Gérald Castiaux (Avocat) Jean-Luc Gillard (programmateur) Maëlle Lejeune (Managament d'événements) Matteo Genovese (Bassist) Maarten Mennes (Promotor Antwerps Sportpaleis) PATRICK VAN COPPENOLLE (CADRE) Gaëlle Woodbury (Créatrice) Alexandre Hendoux (Employe) Ana-Belén Montero (Création et vente, cours et stages) Sylvie Lausberg (auteure) jerome bonvalot (roader) Antoine Jeunieaux (Visé-president du Conseil Etudiant d'Art²) Marc CHANTEUX (Industriel) Rita Belova (comédienne, costumière) Adrien Lengrand (Assistant caméra) Sarah Colasse (directrice d'ékla, Centre scénique de Wallonie pour l'enfance et la jeunesse) Marc Delcour (Chauffeur) Diego Herman (Peintre) Alisson Keyaert (Eclairagiste) Francoise Kiekens (Infirmière retraitée) Philippe Jamar (Rien) Colette Boucart (Customer service) Evelyne Dehalu (Indépendante) Manuel VIERSET (Comédien) Maxime Dieu (Directeur festival cinéma) Elies Van Renterghem (Artiste visuel / Educatrice) Estelle Moureau (Conservatrice) Elodie De Groote (Medecin) Marie-Noëlle Bette (musicienne) Collon Clinton (Technicien d’even) Natan Rosseel (Techniek en productiecoördinatie) Kaat Verlent (Opnameleiding) Jens Van den Wyngaert (Press Officer) Caroline Adam (Maquilleuse) Olivier T’Joens (Musiciens) Stephanie De Mulder (Enseignante) Mauricio Machuca (Technicien polyvalent) Mervé Olcayto (Assistante promoter/booker) Maïté Minh-Tâm Jeannolin (Danseuse) Muriel Dacq (Chanteuse) Laurent Micheli (Réalisateur) Herman Van Lierde (-) Simon Fransquet (Compositeur) FRANCOIS LANGLOIS (COMEDIEN) valérie jung (scénographe) Romain Willekens (Coordinateur logistique) Alexandre Mailleux (Scénariste - Assistant de Production) Aurélie Moureau (Animatrice socio-culturelle) Martijn Dendievel (Chef d'orchestre) Ludovic Audergon (Réalisateur) Ummée Shah (Conteuse) Jean-Charles Vankerkoven (Réalisateur multi-cam sports / Événementiel) Gentiane Van nuffel (Comédienne) Coline Lacroix (Etudiante) Andrea Snaidero (Group manager) Vincent Collin (Auteur - Acteur) Christine Robinson (Chargée de production) Christine Leroy (pensionnée solidaire) Ariane Vaneigem (chanteuse) Mathieu La Rose (Assistant social) Coline Renard (Chargée pédagogique) Jonathan Giraud (Éclairagiste) Emilio Makanzu (Diplômé en communication) Françoise Duesberg (Auteur) Anneline Rigo (Chargée de communication) Patty Eggerickx (Costumière) Charlotte Docquier (_) Victor da Costa (Musicien) Bob Henrot (Vice président) Roberto Savo (Réalisateur) Cedric Guffens (musicien) Els Vermang (co-directrice LAb[au] + Société) Nathalie Salaméro (peintre décorateur) Camille Nothbaum (Étudiante) Virginie Messiaen (Monteuse) fil zennaro (gérante) Cedric Cornet (Barman Organisateur de concerts) Lily Moreau (Comédienne) Samuel Quaghebeur (Coordinateur santé mentale) Véronique Vanden Eynde (Regie) Olivier Collet (Sans) Barney Frydman (Réalisateur) Pierre De Bellefroid (Audiovisuel) Ophelie Chaltin (Assistante de direction) Harold Noben (Compositeur - arrangeur - pianiste) Amaury Duquenne (1 et assistant opérateur) Jean-Michel Veneziano (Musicien, prof de musique) Isabelle Wery (Actrice et autrice) Quentin Bulboulle (Technicien et Dj) Jimmy Gilis (Professeur de sculpture à l'ESAVL) Amélie Dechambre (Accueillante en Maison médicale) Gaëlle Coppée (Artiste) Hugo Claudel (Musicien) Wajdi Mougou (Musicien /ingénieur du son) Khadija El Bennaoui (Directrice artistique) Fabrice Van Walle (Artiste) Benjamin D’huyvetter (Papa) Agnès Orlandini (Enseignante) Yves Barbieux (Compositeur) Koen Van der Sande (Acteur - Performer - Presentator - Event Manager) Jeremy Vanneste (Gérant horeca) Georgia Kung (Artist) Céline CAMBIER (animatrice théâtre) Sébastien MEULENBERGH (Vidéographe, photographe, graphiste) Caroline Gonda (Etudiante) Barbara Zofel (administration secteur universitaire) Rémy Verrue (Professeur art dramatique) Pascale Rubens (Muzikant) Christel Richard (Éducatrice) Bart Red D Van Neste (DJ / Producer / Record Label Manager) Olivier Cornil (Photographe) jorn bihain (musicien - architecte) Laura Lahera (Chanteuse, comédienne) Ingrid Heiderscheidt (comédienne) KLAAS DEVOS (DANSONDERZOEKER/horeca anienne belgique) Vincent Maillen (Gérant) Leslie Gutierrez (Ingénieure du son) Laura Vrancken (Prof de danse) Gaspard Herblot (Porteur de projet) Samuel Gerstmans (musicien) Severine Mitchell (Administrateur) Chantal Verschorren (Assistante administrative) Miguel Camino (Clown) Anne-Catherine Pottier (Chargée de mission) Vicky Vandecavey (Employée) Ivan Fox (Interpret) Eléonore Dock (Performeuse, danseuse, slameuse) Alix Hammond-Merchant (Agent d'artiste) Danny Willems (Fotograaf) Fabien Ruyssen (Assistant caméra) Michiel Depreitere (Technieker) FREDERIC LAMBOT (MEMBRE) Nathalie Berghmans (Service Culture fr de Schaerbeek) Robby Demaret (Road) Susanne Weck (artiste, guide, coordinatrice) Nathalie Ryckmans (Éducatrice) Deepen Clara (Évent manager) Thomas Ionescu (Management d'événements) thibaut chuffart (monteur) Adrian Sack (-) Evelyne Van Eetvelde (Zelfstandig) pierre-francois joslet (Dj) Mélanie Straus (Coordinatrice Pôle Arts de la Rue) Alice On The Roof (Artiste) Stefan Sattlet (Comédien-Voix) Lara Van Wynsberghe (Technisch assistent) natacha CAMPOURCY (soutien) Jeremy Gillard (Etudiant) Geoffroy Berquin (étudiant) Sabine Razée (Conseillère pédagogique) Tristan Vermeersch (Éclairagiste) André Klenes (Compositeur - contrebassiste) frauke mariën (danseres / muzikante) PHIL HARPER (Manager) Anne Vandeberg (Travailleuse socio-culturelle) Catherine Lausberg (Peintre) Vinciane MATHAY (Employee) Sarah Maouche (Enseignante) ANNE ANCIAUX (idem) Pascal Adant (Réalisateur) Crowe(t) Laura (Chanteuse - auteur/compositeur) Gabriel Marlier (Musicien) Antoine BONAN (Musicien/auteur/compositeur) Eugénie poste (costumière) De Haes Roland (Magazijnmedewerker podiumbouw) Christine Willems (HR) Renaud Chantrie (Régisseur lights designer) INGE FLORE (REGIE-ASSISTENTE) Cyril ARIBAUD (scénographe) Dominique Sintobin (Poète) Bernard Peigneux (Fondateur) luc battieuw (Responsable du secteur jeunesse de la Foire du livre de Bruxelles) Anne De Gelas (Artiste) Nicolas De Kelper (Recruitment & Planning Manager) axel caufriez (régisseur de soectacles) Leila Kleve (Comédienne) Michel Di Girolamo (Tromboniste) Nicolas Bouglione (Artiste de cirque) Denis Lefèvre (Coordinateur animation d'un centre culturel) Jean François Georis (Éclairagiste) Martin Marique (entremetteur) De Boni Lukian (Étudiant) Jean-François Metz (Chef opérateur image) Fanny Vandenbergh (Musicienne pédagogue) Nadia Ben Romdhane (peintre) André Champagne (membre de deux chorales) Pierre-Louis MARQUES (Musicien de l'orchestre du Théâtre Royal de La Monnaie) Antoine Sion (Designer) Dorian Vn. (Event staff) Pascal aka Wally Magaud (Regisseur general) Marleen Wené (Stagehand) Monique Mbeka (Réalisatrice-Productrice-Scénariste) Stef Delbaere (Gitarist) Jérôme Deloste (Accessoiriste de plateau) Kevin Plasman (Legal Manager) Wim Eggermont (Muzikant) Simon de Fays (Gérant d’entreprise événementielle) teun verbruggen (drummer) Noémi Knecht (Comédienne) Mathieu Besnard (Comédien) Rita Vanderheyden (X) Jeremy Lebacq (Chomeur) sylvie de braekeleer (professeur) Elise Huwart (Enseignante en art de la parole et comédienne) MICHEL VEREECKEN (Professeur) Pierre Schyns (Trombone basse oprl) Stéphanie Roland (Artiste visuelle) marie debatty (animatrice arts plastiques) Hippolyte Bohouo (Danseur/comédien) Zoé VANDEVELDE (Avocate) Eva García (Architecte) Louise Bastin (X) Astrid Michiels (Guide conférencière) Philippe Vandendriessche (Cineaste) Kostia PACE (Directeur de la Jazz Station asbl) Thomas Dambly (Eclairagiste) Jocelyne Coster (Artiste plasticienne) Alessandra Coppola (Réalisatrice) Anne Kanlis (Employée) Philippe Garcia (?) André Dael (Artiste graphique) Hugo Chastanet (Musicien) Patricia Roelandt (Pensionnée) Gwendoline Blondeel (Chanteuse lyrique) Patrick Davin (chef d'orchestre) Priscilla Adade (Actrice) Martine De Michele (Comédienne) Benoît De Halleux (Chargé de com) Tania Garbarski (Actrice) Brigitte Castin (Coordinatrice d'un CEC) Guillaume Renoir (Machiniste) Caroline BLOUKIAUX (Chanteuse et secrétaire) Gil Livremont (Créateur) antoine salemi (reparateur cycle) Alice Leroisse (Sans) Aude Delcroix (Animatrice) Manon Martin (VFX compositor) Pedro Romero (Comédien,auteur) yasmine yahiatene (comedienne/videaste) benoit morren (travailleur social à tps partiel, artiste de temps à autres) marie-anne dozo (graphiste) christophe haveaux (Journaliste) Axel de Kirianov (Compositeur) Stephanie Calembert (Gérante de la société) Martine Wixel (Retraité) Thomas de los Santos-Porcu (Technicien) Hanna Ilczyszyn (Artist) André Borbé (Auteur, compositeur, interprète) Philippe D'outreligne (Musicien) Alice Vaquerizo (Assistante realisation) Gilles Mathieu (Responsable département éclairage) Francis BRUYNDONCKX (Directeur d'école) Jessica Tamsma (Percussioniste) Sergio Piacenza (juste le plaisir de faire de la musique sur scène devant un public) Emilie Vestens (Employé) Quentin Giangrasso (indépendant, menuiserie - ébenisterie) DAN VAN BEVER (ING2NIEUR DU SON) Sophie Cohen (Violoniste) Geneviève Laloy (Musicienne/Chanteuse & Formatrice) Veronique Lonchay (Professeur) Francis Winandy (Musicien) Loïc Holzemer (Illustrateur et Musicien) Emmanuel Chessa (Rigger) Sandrine Collard (Compositeur) Lola Bonfanti (musicienne) Alexandre Tosar (Apprenti) Fanny Bonifait (Apprentie comédienne) Catherine (diteKatia) de Radiguès-van de Put (néant) Arthur REYNAUD-CHANON (Enseignant) Zoé Borbé (Animatrice/Illustratrice) Raf Vermeulen (arbeider) Phil Henrion (Musicien) Jennifer Beauloye (Musée) Thierry Chassary (Directeur de production Directeur technique) Caroline Le Méhauté (Artiste plasticienne) Alexandre Debrus (Violoncelliste) Julien Rigô (Auteur compositeur interprète.) Alice Caboche (Projectionniste) Lopez Gonzalez Elia (danseuse) Frédérique FASSOTTE (Directrice adjointe) Claude Delvigne (Divers) Marie van den Dooren (Alphabétisation, guide ds maison de quartier) Jason Callewaert (Backliner / Stagehand) Cathy Min Jung (Autrice, comédienne, metteuse en scène) Nico Nieuwdorp (Sound Engineer) Mélanie Godin (Directrice) Bernard Brandeleer (Écrivain) Stéphanie Menga (Comédienne et enseignante) Mario Costa (Crew Boss) Tom Malmendier (Musicien) Italia Geat (conteuse) Asma El Guezouli (Chargée de communication) Sarah Defrise (chanteuse lyrique) patricia pirard (medecin) Antoine Marbaix (Entrepreneur) Géraldine Nicolay (vidéaste) Laetitia Contino (Animatrice culturelle) Thonus Yves (Monteur son) Cécile Imbernon (responsable de production - diffusion) Thibault Quinet (Musicien) vincent respriget (chef coiffeur) Renaud Leblanc (Eclairagiste) Clémence Simon (Assistante promo) Olivier Guillaume (Expert Comptable) Angélique Noldus (Artiste lyrique) Christian Schaubroeck (Conteur) Maria Dogahe (Médiatrice) Quentin Masson (Directeur opérationnel) Gregory Beterams (Informaticien) Laurent Lonay (Eclairagiste / DJ / Ingé Son) Cedric Deconninck (Société événementielle) Naïmé Perrette (Artiste) yves Merlabach (Retraité) Christian DELWICHE (Retraité) xavier istasse (Réalisateur) Julie Odeurs (Ingénieur du son) Laurent Le Bec (Régisseur) Jean-François Maun (Comédien) vincent georis (représentant) Christophe Verlooven (Customer Experience Manager at Ticketmaster) Bentley Susanne (Danseuse, professeur, chorégraphe) Stephane Maquet (Technical manager) Pol Davril (Régisseur) Florian Vuille (danseur) Sandy Josis (Créatrice de décors événementielle, garnisseuse) Marie Vancaillie (educatrice) Audrey De Rocker (Educatrice specialisee) Luc Van Grunderbeeck (ancien professeur à l'IAD) Fanny Cayron (Restauratrice d'œuvres d'art) corentin binard (artiste peintre) Olivier Vandersmissen (Administration et planning) Benjamin Van Belleghem (Étudiant) Anneminne Merkel (Animatrice socioculturelle) Coralie Glineur (Coordination du personnel, Responsable production,...) Benjamin Belet (Directeur Artistique / DJ) Gaetan van den Berg (Créateur son et lumière dans le secteur du théâtre) Ria Carbonez (Conteuse) Gerald FAWAY (Videaste) Valentina Summa (Directrice de la photographie) François Simonis (Technicien lumière) jan vercauteren (directions et régies techniques et productions) Jérémie de Gerlache (Ceo) Anne de Beer (Coach et formateur) Barbara Wiernik (Chanteuse) Frouke Wiarda (Musicien) André Donni (Jazz) Chantal Colfs (Directrice d'école) Virginie Vancoillie (productrice) Christophe Hautot (Educateur) Murat Serin (Commercial traiteur) Julie De Clercq (regisseur) Claire Pierrard (1ère assistante caméra) Alexy Mesrour (Chargé de projet/CCVerviers) Antoine Gilbert (Ingénieur du Son) Luc Lorenzi (Enseignant) Daniele Martini (Musicien) stephane brogniez (Digital designer, Vj, mapping video) Cecile Rousselle (Retraitee) B Didier (Artiste) Nathalie Delens (Superviseuse de postproduction) Saïd Ben Ali (Auteur) Romain Lecharlier (Danseur) Diego Vander Velde (Educateur Spécialisé) Corazza Francis (?) Morgane Philippe (Enseignante) Dominique Vantomme (Muzikant) Olivier MARCIAT (Afficheur culturel) Joëlle Marie van den Berg (directrice d'asbl) Marie Lovenberg (Costumière) Madeleine Colaux (Chanteuse lyrique) Nathalie Willame (Actrice) Larbi El malah (Employé) Emma Pajevic (salariée) Catherine Mockel (psychologue) Susana Rossberg (cinéaste (monteuse, scripte, assistant réalisateur, réalisateur, professeur)) patrick allier (retraité) Michèle BACZYNSKY (conteuse/ chanteuse/ autrice /enseignante éveil muscial en milieu scolaire) Bruno Pons (Monteur) Miel Van Hoogenbemt (cinéaste) Fernant Zeste (muzikant, producer) Pierre Bodson (Comédien chanteur) Géraldine Clément (Interprète et professeur) Compagnucci Vanessa (Actrice) Sylvie Rapoport (Passionnée de culture) Benedicte Ruelle (Secrétaire d’un centre culturel) Florence Higuet (Responsable partenariats financiers) Laura Hoogers (Metteuse en scène / enseignante) Gaëtan Sortet (Poète, photographe, performeur) nejm Halla (Comedien/réalisateur) Julie Mossay (Chanteuse) Viviane De Keyser (Gepensioneerd) Roxane Leuridan (Violoniste) Frédéric Furnelle (Ingé Son) Karin Vyncke (Chorégraphe/pédagogue) Daniel MISSANT (Retraité) Anneke Lauwaert (Professeur et animatrice) Valentin Buyse (Ripper) Yolande Arnould (Opticienne) Maya Cox (DJ et graphiste) Marie-amelie Lejeune (Régisseur- eclairagiste- technicien son- musicienne) ELISA PAIS (Danseuse, circassienne) Morelle Bénédicte (Photographe) Patricia Saive (Scénographe/Costumière) Florence Dall'Aglio (Production manager) Javier PACKER Y COMYN (Secrétaire général CBA) Mustapha Abatane (Storyteller) Manon Hardy (Demandeuse d'emploi) Sahra Datoussaid (Comédienne) Sabrina Eksterowicz (Éducatrice et événementiel) Leonard Steigerwald (Musicien) Claude Hauwaert (graphiste) Vandevelde Michiel (Choreograaf) Natacha Gilson (Productrice) Gaëlle Miévis (Auteur / compositeur / interprète) Laurent Poznantek (Owner & Managing Partner Good Morning) Nathalie Ammann (Professeur de musique) Durt Silio (Artiste / Enseignant) Fred Bomal (Musicien) Aurore Geraerts (Stagehand/road) Jean-Philippe Gilliot (Agent d'accueil) Julien Pire (Régisseur plateau) Lena Doryn (Makeup Artist) Mailyse Hermans (comédienne) Jérémie Petrus (Comédien) Andrea Ruiu (Ingénieur du son et musicien) Annie De Wiest (Sociologue) Manuela Bucher (Musicienne) Aurélien Lebourg (ingénieur du son) Sybille Cornet (Metteure en scène, Autriche, actrice) Gilbert DESVEAUX (directeur - gérant) Antoine Geeraerd (Cadre) Charlotte Vanhulst (Comptable) Laurence Bouttiau (Architecte) Thomas Snyders (Gérant) Damien Brouyaux (musicien) Marianne Pousseur (dirige la compagnie KHROMA) Sophie Clerfayt (Conteuse) Isabelle Roelandt -Leclercq (Comedienne) Hélène Coppens (Psychologue) Thijs Sterkens (Bedrijfsleider) Dirk Dufour (?) Gaelle Defeyt (Chargée de projets) Jocelyne LENOIR (Logopède) Laure Streit (Pianiste) alban pauly (Scénariste Réalisateur) Habib Ben Tanfous (Danseur, comédien) Jacques Louis (Médecin) Sébastien Dumont (Strategic Advisor) Nancy Darding (Formatrice) Maryse Rassart-Henin (Musicienne) Daria Pichler (pianiste) Camille Gillard (Management d’événements IHECS) Marina Vendrame (Laborantine) Nathalie Thys (Eclairagiste /musicienne) Philippe Gérard (Chef d’orchestre) pascale barret (visuelle & performance) Elisabeth Lebailly (photographie et création sonore) Florentin Jaspard (Cadreur / Directeur Photo) Jean marie Hanse (Musiciens) Pauline Brisy (Comedienne) Melisa Gammarota (Filmmaker/photographer) Elisabeth Carton de Wiart (Rie) Xavier Claes (Photographe) Patrick Ringal (Auteur/Chanteur/Comédien) El-Boubsi Houssain (ÉventManager) Laurent Vanbergie (Directeur Centre culturel) Adrien Roubens (Street Artiste) Axel Comeliau (Animateur - Coordinateur de projets) Morgane Verschoren (Scripte/Monteur audiovisuel) Fatima El Haj (Productrice et directrice) Quentin Gubin (Artiste) Anthony Robert (DG) Jean Louyest (Scénographe, coordinateur technique) Anne Marsaleix (Traductrice) Christophe Voisin (Coordinateur) Christine Renier (Peintre) Goustino Domenico (Danseur) Marianne Celis (aucune) Emy Vanderelst (Spectatrice) Françoise Servais (Directrice) Julie Basecqz (Comedienne) Luc FRIPPIAT (Animateur Information Jeunnesse - Musicien/chanteur et écrivant à ses heures...) Danny Godfraind (Design) Kevin Moyson (Cuisinier) Maxime Depaepe (Ingénieur du son) Louise Moreau (Musicienne interprète) Yves Gourmeur (Compositeur) Luc CARTON (Vice-président de l'Observatoire de la diversité et des droits culturels de Fribourg (Suisse)) Philippe d’Avilla (Comédien/Metteur en scène/Chanteur) Roxane Faissolle (Pierceuse) Rémi Bernard (Étudiant) Laura Ferreira da Silva (Institutrice maternelle) Gilbert Lisa (Etudiant) Julien Spitaels (Secrétaire) Louise Brodsky (Création d'art et de meubles design) Sophie Cox (Communication & relations presse) Léone Francois (Comédienne) Catherine De Michele (Responsable de communication) Lisanne Decock (Étudiante en gestion culturelle) coraline clément (comédienne) Béatrice Wilbaux (Spectatrice) Dani Klein (Chanteuse) Eric de Moffarts (réalisateur et enseignant) J-M Wolkenar (opérateur lumière) Anne-Charlotte Bisoux (freelance) Cora Debain (Coiffeuse plateau) Camille Blanchy (employée) Sophie Dekoninck (Chercheuse en biologie) Dominique Lamette (coordinateur technique centre culturel) Ioanna Gkizas (Comedienne) Chantal Legreve (Medecin) Gabrielle Verleyen (auteure compositrice chanteuse) Marie Duterme (Animatrice socioculturelle) Alice Valle (Office manager) Jeanne ASHBE (Auteure-Illustratrice) Bruno Van Daele (AB Horecamanagement) Xavier Van Hecke (Ingénieur du son) Olivier Haas (Enseignant) Lionel Lhote (Chanteur) Robin Rigaux (Ingénieur du son) Leslie Rasson (Médiatrice culturelle) Benoit Dubuc (Barman) Clément Thomassin (Financial Controller) India Jonckheere (.) Alexis Etienne (Chargé de projets) Wies Gios (Event-Security Manager) Luca Arrigoni (Danseur, choréographe) Jean-Michel Parmentier (musicien compositeur et road) Valentin Marchal-Marchant (Assistant de recherche) Simon Braibant (Assistant de production de concerts (UBU)) Christophe Gillis (Musicien) Pia Burin des roziers (Accessoiriste) Sofia Giovanditti (professeur/comédienne amateur) Patrick Chauviaux (Gerant) Max Dratwa (Consultant honoraire) rusty james larbuix (batteur) André Matagne (Retraité) Elise Mayné (Comédienne) Antonin Rouard (Gestionnaire matériel) Chanda Vellut (Costumière) Katrien Frenssen (Maquilleuse coifeur) Roxane De Leener (Art de la parole) CICI OLSSON (Photographe) Stephan Bertozzi (1) Hugues Girard (Régisseur) Itzana Dobbelaere (Etudiante) Pierre Thimus (Concertiste) Robert Marnette (retraité) Frans Segers (Consultant) Amaury de Pierpont (Décorateur) Michel HUBERT (Vice-président du Brussels Studies Institute) Alain Boone (ingenieur de son) Maxime Dupriez (Consultant environnement) Stéphanie Gervy (Coordonnatrice théâtre jeune public) Caroline Case (Gérante) Céline Cattaux (employée asbl culturelle) Céline Debruyne (Kinésithérapeute) Dexter Pallamy (pièe au foyer) Geneviève Langer (Plus aucune) Elien Ronse (Visual artist) Justine HENDRIX (Intérimaire) Georges Boutos (Ticketing Client Account Manager) Martin Bruyns (CLO) herman geys (creator) jean marc lecomte (Électricien) Melan Chaspierre (Ingénieur du son) Fronie Derveaux (Assistant director) Romain Assénat (Animateur) Sarah Ludi (Danseuse) Celine Morsomme (Assistante de production) Baise Delphine (Sponsoring and Events Expert) Lauranne Lahaye (Journaliste) Benjamin Genicot (Stagehand) Amber ter Haar (Figuratie begeleider) Eberhard Wynants (Ouvrier de production) Marie Cero (Libraire) Christophe Loerke (Ingénieur du son) Violaine Filion (Chanteuse) Luc Jaminet (Metteur en scène / animateur théâtre) Melanie Principe (Créatrice) Denise GRIMEE (enseignante) Anne-Catherine Moniotte (Chargée de communication) Romane Duchemin (Assistante régie (cinéma)) Elien Bernaerts (Make-up artist & hairstylist) Eric Duynslager (Production director) Nathalie Seron (Professeur création costumes de scene) Elisabeth Janssens (Psychomotricité relationnelle, animations musique et rythme.) Benji Bernard (Circassien) Orphise Labarbe (Musicienne) Maxime Leardini (Chercheur et Musicien) Yseult Hiernaux (Communication) Marie Noelle HALIN (administratrice d'une petite asbl artistique (Fil en Trop)) Denise Blue (Chanteuse) Cécile Bertrand (artiste) Daniel Rubenstein (Musicien concertiste et professeur, directeur artistique du Festival Mozart) giovanna piccinini (employee) Beatrice Leysens (Assistant) Raphael Timmermans (Gitarist) christian halkin (technicien) Gaetano Fabri (Musicien) Pascaline Eenens (Retraitee) Elise Peroi (Artiste) Gert Roscam (Technical manager) JULIE PIETTE (IT Analyste) Johara Belhmane (Comédienne) Emmanuelle Grandjean (Stagehand) felix moy (technicien, cinéma) Xavier DEFOING (musicien) Jefferson LOUVAT (Mandoliniste) Marie Havaux (Pianiste coordinatrice professeur) Olivier Snoeck (employé) Antoine Bellem (Électricien de plateau en production cinématographique) Jean-Marie Vanderweerden (Dirigeant d'entreprises) Jadoul Heloise (Comédienne - metteure en scène) Fred DESIR (DJ / ORGANISATION D’ÉVÉNEMENTS) Yves Delattre (Comédien, musicien, danseur, acteur) Simon Charlier (Musicien) Nicolad Olivier (Eclairagiste) Nathan Marchand (Régisseur général) Mathieu Leseigneur (Employé) Anne-France Massaut (Bibliothécaire d'orchestre) Liesbet Temmerman (Architecte) Alexandre Wirtz (Regisseur / gestionnaire de projet) kaat de windt (pianiste compositrice) Michel Baguette (Monteur de scène) Sabine Lawalree (Professeur en académie) Olivier Prémel (Comédien) Jean-Charles Delfosse (coach) Joelle DE SMET (comptable société événementielle VILLA EUGENIE sa) Ken Huys (Portraitpainter) Anne Smolar (Cinéaste, artiste) vero dessart (aucune) Goossens Alicia (Architecte) Virginie Petit (Musicienne d’orchestre) Josée Véronneau (Fan de la culture) Marielle Wyns (enseignant chercheur) Michel Jaspar (Musicien) Robin Bolle (Metteur en scène et scénographe) JPh. Ducart (Public Affairs and Media Relations) Angela Verdejo (Autrice) Stefanie Oliver (Thérapeute) Elodie Liénard (Maquilleuse) Aurélien Oudot (Circassien) Maxime Braye (secrétaire dans l'horeca) Patrick Kurota (Illusionniste) Johan Kaethoven (nightingale2307@hotmail.com) Véronique Delwart (Chargée de diffusion) Alexia Jaubert (Étudiante) Pierre-Yves Denis (Enseignant) Michel De Bock (accompagnateur de musiciens) Louis Drijvers (Machiniste) Maxime Sablon (Lighter designer) Justine Donnay (Chargée de communication, attachée de presse) Joachim Glaude (Ingénieur son, auteur / réalisateur radio.) Lynn Vandenheede (étudiante master en arts du spectacle vivant) Helène Theunissen (Comedienne) Nicolas Sanchez (Regisseur general) Léonie Davain (Enseignante Scenographe) Maurad Moussaoui (Cariste,technicien) Benoît Minon (Musicien) guy swaegers (coördinator Kopspel vzw) Sofia Syko (Dirigeante d entreprise) Thomas Topa Schouppe (Réalisateur) Viviane Van Camp (Pensionnee) Marijke Pinoy (actrice/ professeur de théâtre au KASK school of art Gent) Jan detiffe (Rigger road froklift ...) Romane Warginaire (/) Cindy Meuwis (Enseignante) JeanFrançois Fetu (Cuisinier) Jeremy Lamblot (Comedien) Maud Swinnen (Employée) Susie Fryns (Employée) Vicky Ioannidis (co-gestionnaire asbl) Antoine Menalda (Chef de projet dans l'evenementiel) Sebastien Petretti (Realisateur) Benoit Mansion (Chanteur, musicien, acteur, auteur, compositeur) Jan Rzewski (Employe’) Emmanuelle Bonmariage (Actrice - réalisatrice) Eva Kavian (Ecrivaine) Samuel Bonfond (Ingénieur du son, prestataire son et lumière) Katarina Van Droogenbroeck (Chanteuse lyrique) Magali Cadelli (Animatrice artistique) Frédérique Biebuyck (Secrétaire) Béatrice Massinger (Scénographe) Simon Mahieu (Techniciens audio visuel) Rhonny Ventat (Musicien - Enseignant) Julie Enez (Directrice créative) Matthieu Moureau (Musicien et assistant caméra) nathalie hubert (solidaire) Francesca Baldin (Chargée de projet au Musée du Capitalisme) Isabelle Fassotte (Garde malade à domicile) Bernard Gilis (Ingénieur du son) Temese Nottet (Chargée de communication au Vecteur) Morgane Heyse (Chanteuse lyrique) Fabien Laisnez (Régisseur) Ronald Beurms (Comédien Scénographe) Victor Pailhes (Chanteur) Marc De vreese (Musiciens) Michel Godart (amateur d'événements culturels) Emmanuel Henrion (Musicien) Houda Dourhi (Assistant Manager) Amélie Remacle ((Comédienne/réalisatrice)) Viola Di Lauro (DANSEUSE-CHOREGRAPHE) Karine Delcourt (Sexologue victimologie) Christophe Lampertz (Directeur Ecocup Benelux) Roland Juchtmans (Muscicien) David Lombard (Chargé d'enseignement en anglais / musicien) MICHEL CRAHAY (Ingénieur son live) Celine Beigbeder (Comédienne, metteur en scène) Denis BOURGUIGNON (Indépendant) J paul Clerbois (Comedien) Theofanis NOUSKAS (Artiste visuel / technicien du spectacle) patrick van weyenbergh (dératiseur) Antoine Kurz (éclairagiste) Massimo Mele (Ouvrier) Julie Legrand (Éducation à l’environnement) Alexandra Derochette (Intérimaire) Caroline de Mahieu (Chanteuse lyrique) Denis Guerdon (ingénieur du son) Nono Battesi (Choregraphe) Germain Jans (Régisseur vidéo) Céline Baijot (Coordinatrice de projets éducation culturelle et artistique - ékla) kenny Bernard (Musicien) Geoffrey Bourdouxhe (Musicien/technicien du son) Achille Gabry (Musicien) Marine Mechri (Sage-femme) yann invernizzi (Ingénieur du son) Mathieu Mazy (Coordination secteur psycho-médico-social) Katty Louis (Secretaire) Sébastien Chollet (comédien metteur en scène) Didier Lallemand (Chef de ménage) Hélène Vandewalle (Chargée de production) Anton Lambert (Muzikant) veronique dubray (maquilleuse) Frédéric Philippe (Scénographe) Jean-François Flamey (communication / agitation / inclusion) Mélisande Cailleau (Avocat) Christophe Remy (Directeur artistique) Julie Jaroszewski (Interprète) laurence van goethem (traductrice) Laurent Poisson (peintre / dessinateur / illustrateur) Jad Makki (Auteur-réalisateur) Mario Benvenuto (Technicien du spectacle) jean philippe hogge (organisateur d événements) Edith Bertholet (Chargée de la programmation littaire au théâtre de Liège) Aline Giaux (Musicienne) David Goffin (Producteur) Henri Adam (Patron) Corinne Leroy (Animatrice) Loredana Guerriero (Chargée de communication, chanteuse) Jessica Bossuyt (Agent d’artistes / organisatrice d’événements) NATHALIE CRAME (psychologue) Pauline Richon (Artiste pluridisciplinaire et pédagogue) Juliette Tempels (Consultante RH) novella de giorgi (Photographe et programmatrice des Dimanches du Conte) Olivier Terwagne (Musicien auteur compositeur interprète) Aurélia Balboni (Monteuse film et réalisatrice radio) Tuan Ho Duc (Musicien) Emilien Stévant (Régisseur-Technicien lumière) Rejane Turner (Office Manager) Manon De Clercq (Manager) Ulysse Wautier (Ingenieur du son) Ludivine Leonard (Banquière) David Parker (Audiotech / Stagemanger) bjorn borremans (bestuurder) Cédric Bagaruka (Monteur) Virginia Van der Haegen (Enseignante) Catherine Layon (Manager / Programmatrice au Festival du Rire de Bastogne ASBL) sophie hustinx (Autrice) Thierry Heynderickx (Acteur) Maxime Kouvaras (journaliste-réalisateur) Olivier Pleyers (Musicien) Patrick Carnaille (technicien de spectacle) Valérie Lemaître (Comédienne, scénariste, auteur -compositrice interprète) Tigran Poghosyan (Musician) Vinciane Zech (Réalisatrice) Nathalie Lavis (Employee) Sabine Tiels (Zangeres) David Grotars (Commercial) Anke Fiévez (Artist) Luc Bériot (Enseignant) Samantha Remience (Chargée de relations publiques) Marie Kasemierczak (Animatrice) Alice Van den abeele (Directrice artistique) Laura Cassan (Technicienne son) Julie Veres (Auxiliaire de l’enfance) Nathalie Galland (psychomotricienne/conteuse) Amelie Segers (Enseignante) Eric Ronsse (musicien- ingénieur du son) Rui Dos Santos pinto (Technical manager) Nicolas Puma (Musicien contrebassiste de Jazz) Frederik HAUGNESS (Artiste) Patrick Quinet (Producteur) Jeanne Maréchal (costumière /photographe) Paul De Saedeleer (Retraité) Bernard Fox (Gestionnaire de porte feuille de projets) Mr B. Mr B. (Musicien) Marie-Pierre Doumont (Assistant sociale) Perline Lombart (Étudiante en art dramatique) Gurman Alison (Ux designer) Lou Hebborn (Comédienne) Luc VINCENT (Désigner) Xavier Seron (Réalisateur - scénariste) Orphée LISEIN (Bassiste) Bruno Grollet (Saxophoniste) Anne Peeters (marionnettiste au sein du théâtre du N-ombr'île) Yves Schommer (Ingénieur du son) aurore latour (comédienne) Christophe JALLET (Architecte) Françoise Demey (Réalisatrice) Violette Schloesing (Commedienne) Jerome Dejean (Éclairagiste) Philip Depaepe (Manager) Michaël MEURANT (Gestionnaire de projets) Mohamed Benyaic (Enseignant) Kevin Tensi (Manager) Sylvia Sepulchre (Peintre-décorateur) Vincent Solheid (Plasticien/réalisateur) Andre Renaud (Retraité) Michel Lefebvre (Musicien, technicien) William Dunker (Artiste) fabrice dupuy (artiste) Zoé Lejeune (Comédienne) Karin Clercq (Chanteuse et Actrice) Johannes De Jong (Scientifique) GEORGES HOYOIS (COMPOSITEUR- ÉDITEUR-ARRANGEUR) Pascalia Papadimitriou (Professeur en E.S.A.) Chloé Gaugain (Chargée de production) priscilla beccari (plasticienne) Frédéric Masson (Film & motion design) Sarah de liamchine (Codirectrice association d’éducation permanente) Delphine Peraya (Comédienne) Christian Leroy (Réalisateur) Kylian Campbell (Danseur - chorégraphe) Annick Johnson (Comédienne) amandine mahieu (1ere Assistante camera) Frédérick Dubuisson (Roadie, régisseur lumière, régisseur plateau, organisateur d’evenement) Francois Heuse (comédien) Claire Dupont (assidue) Camille Thiry (Host accueil) Elisabetta La ferrara (Chanteuse -comédienne) Claude Vonin (Musicien, comédien et auteur) Linda Georges (Spectatrice) Pavé L'Enfant (Opposant à la marchandisation culturelle) Louise de Brabandère (doctorante) Ingrid De Waal (Enseignante / Auteure Interprète) Samy Wallens (Batteur et programmateur) Isabelle Darras (Comédienne) Ana-Clara Breeveld (Vendeuse ressort) Jean-Marc Pitance (Indépendant) Jonathan vanneste (ingénieur du son) Thierry Willems (Ex. Electro) Willy Pottier (Inkoopmanager) eve deroeck (realisatrice cinema d'animation) CAMILLE LANCELIN (Performer) Françoise Flamant (guide bénévole) Benoît Dumont (Aide familial) ADRIEN TSILOGIANNIS (violoncelliste, professeur) Sandrine Streef (Acrobate) Peter Dobbels (Venue Manager) Marie Goor (Médiatrice culturelle) Charlotte Mansion (Auteure compositeure interprète) Sylvain Finamore (Independant) Éric Adam (Travaille pour le théâtre Varia) Florie Emond (Chanteuse lyrique) Vandebroek Kurt (AB Sound Team) Julien Doneux (Graphiste) Hélène Beutin (Metteuse en scène/scénographe) Youri De Gussem (Danseur/chorégraphe) Claude Vedovato (Architecte) Mélusine Pirotte (Maquilleuse Illustratrice) Gerlinde Vervenne (Artist & maquilleur) Anick Xhrouet (Direction) Yves Glotz (Artiste) De Bruyne Charlotte (Comédienne) Tiffany Daspect (psychomotricienne, chanteuse et comédienne) Camille Henry (Development manager) Laurence COLLETTE (graphiste) François Paquay (Réalisateur) Martine Vanderheyden-Lundahl (Enseignante) Plastic Bertrand (Artiste) Natacha Nicora (Artiste) BJ SCOTT (chanteuse) Sarah Byczkowski (Animatrice en éducation permanente) Nancy Botman (Comédienne amatrice et spectatrice solidaire) Lili Hanotier (Bergère) Pieter Nys (AV technieker) Romane Uyttersprot (comédienne-marionnettiste) Oriane Stevart (Pédiatre) Pierre-Yves Jacquemart (Responsable) Aurélien Coquelet (Régisseur Général) Lucy Mattot (Comédienne) Vanessa Jacques (Vendeuse) Madeleine Maistriaux (Assistante réalisateur) Nora Houma (Bibliothécaire) Jean-Marc Onkelinx (Conférencier indépendant) Couline Laurent (Accessoiriste-costume, costumier, directeur artistique et producteur.) Jean-Marc Noël (Photographe amateur) Noël Fiora (Designer) Thomas Maillet (Guitariste) Ann Janssens (Chanteuse) David Lheureux (3d designer) Carole Savoie (Comédienne) Jacques Pirkin (Développement) Harmony-Hedwige Vercleyen (Etudiante) Tim Blaise (Marketing) Béatrice Bosschaert (Coordinatrice asbl éducation permanente) René Stock (Bassiste) Assy Jean-François (Musicien) Kritonas Anastasopoulos (Acrobate) Ingrid Pirard (Mutuelle) Claire Colette (Ecrivaine) koen vanderstraeten (Business Development Manager voor camera & licht bedrijf Eye-Lite) Philippe SAX (Coordinateur d'un espace culturel) Eva Cifuentes Suarez (Agent d'accueil) Marie-Cécile Henriquet (psychologue) Edith van der Kelen (Sans) Sylvie Perederejew (Comédienne) Raphael Esterhazy (Auteur compositeur interprète producteur) Patrick Hella (Casting manager) Alain Bonvin (Amateur) Laurent Seys (Batteur) Geraldine Leonard (Spectatrice) Dominique Pattuelli (Comedienne) BabyDoll Pearly (Aucune) Michel CHRISTELBACH (Photographe) Julie Maes (Actrice) Jean-Michel Uyttersprot (Délégué commercial) Marie Vanrossomme (Comédienne et animatrice) Anna Wawrzyniak (??) Adrien Lenoble (Directeur) Finet Nicolas (Ingénieur du Son) Marie Wuilleret (Enseignante) Loic De Radigues (Directeur technique) Jacques Tilly (Machiniste freelance) Gwenel Mathieu (Technicien du spectacle) Alice Roussel (Costumière) Claudine Maus (Scénographe, régisseur ...) Alicia Fitoria (Chanteuse, pianiste) Ruggero Munafo (Musicien producteur) Corentin Van Droogenbroek (Ingénieur du son) Jack Bioul (Directeur) Anne Marcq (Plasticienne) Kevin Cools (Billettiste) Nicolas Cheruy (Project & Sales Manager) Vanessa Maira (Graphiste) Miyaghi OSADA (Professeur de chant) Edurne Rubio (Artiste) Laurent Van Wetter (Acteur / Auteur) Melissa Gaty (Violoniste) Bruno Baudewyns (Musicien) Stephan De Broyer (Décorateur et photographe) Rita Santin (Technicienne-cinéma) Charlotte Marchand (Artiste) charlotte laitem (educateur spécialisé) Anne Leclercq (Animatrice socio culturelle) Verheest Niels (Zelfstandige) Cecile Dumortier (Magistrat) michael van malder (stage hands) Emilie Keller (Responsable) Christian Seradura (Régisseur Runner) Camille Decock (Comédienne) Angel-Jean Watté (Promoteur) Arieh Worthalter (Acteur) Korneel Muylle (Songwriter) Anicée Hicter (Animatrice arts plastiques) Michel Lambert (Artiste musicien) JOELLE LILET (cheffe) Ondine Simon (Altiste) Frédérique Guiot (Graphic designer) Cyrille Obermüller (Musicien) Florence Gilson (Assistante de réalisation) Marc FRAYLICH (Directeur artistique, artisan marionnettiste, metteur en scène) Charlotte Denis (Chargée de comm’ au Centre culturel et artiste complémentaire (RPI)) Philippe vanderschueren (Consultant) Matthys Josiane (Sans) Alice Godart (monteuse) Screame Dj (Ouvrier) eLisabeth Joachim (auteure-animatrice) Wouter Verbist (Ambtenaar) Lucien Fraipont (Musicien, compositeur) Florine Lambert (Enseignante) Fabian Coomans (pianiste-accompagnateur) Jacques Devleeshouwer (Monteur de scène / Roadies) Hélène Van Loo (Musicienne) Joel Van Audenhaege (Directeur artistique) Thierry Plas (Musicien- Producteur Artistique) Inge Gryseels (makeup artiest) Carpino Julie (Chanteuse) Christophe Lempereur (Technicien) Thomas Lejuste (Ingénieur du son) Quentin Connan (Ingénieur du son) Cristian Alejandro Tobar Gutierrez (Montage démontage de scène, son, lumière etc) Didier Swysen (scénariste) Mathieu Versini (Ingénieur du son) Sarah Sepulchre (Professeure (UCLouvain)) Martine Quintin (Juge) Silvia BERUTTI-RONELT (Traductrice littéraire, coordinatrice des Lundis en coulisse) John Mayard (InGson Live & Studio) Paul Prignot (Musicien) Gianni Anzaldi (Mécanicien) DELPHINE BOUGARD (artiste) Philippe Léonard (Responsable artistique FOULE Théâtre) Isabel Scheck (Régisseur lumière) Kadija Leclere (Directrice de casting/ Réalisatrice) Thibaut Ducarme (Professeur de français) Karin Van Swol (Pensioen) Maïté Dalle-Rive (Enseignante) Philine Debouver (Chanteuse auteure compositeure) François Chapelle (Preneur de son) Claudine TYCHON (Cheffe costumière) Valérie Duchêne (Enseignante) Anaïs Petry (Comédienne) florence plihon (architecte-scénographe) Jean-Yves Dutrieux (Responsable bio magasin) Lara Beyer (Comédienne et prof de théâtre) Antoine van den Berg (Musicien/ ingénieur du son) Maël Lagadec (Réalisateur) Valerie Marchat (Assistant) Minh Huynh Nguyen (caissier) Christophe Fumiere (Ouvrier) Pierre Van Craenenbroeck (Musicien/Interprète) Alexandre Aretz (Technicien son) Mouhammadou Sy (Réalisateur docu) Marco Gudanski (Ingénieur du son) Nicolas Keutgen (Directeur) jean-pierre lipit (membre de l'atilier de gravure Kasba) rien geypen (projectcoördinator cultuur) ANDY KIRK (Chanteur - compositeur - clavieriste - guitariste) Sarah Mathurin (Comedienne) Stephane Collin (compositeur arrangeur) Marie Demoustiez (Présence et Action Culturelle Mons-Borinage) Marc Weymaere (Musicien, batteur) Ludovic Sirtaine (Ingénieur du son) ANTHONY SCHOR (architecte) Virginie Cordier (Directrice de La Vénerie) Célia Chow Yuen (Assistante de production) Lola Hella (Chanteuse, production évènements culturel) Isabelle Verlaine (comédienne/metteure en scène) Mathilde Rault (actrice) Lutgard Janssens (Zelfstandige) Étienne Dombret (Pianiste) Etienne Vanden Dooren (Éditeur) Julien Sohier (Enseignant) Béatrice Van Coppenolle (Administration) Nys Sylvie (Metteure en scène, actrice, dramaturge, parolière) christel putman (Distri) martine hennico (enseignante) Constanza Guzman (Chanteuse) Flor Vandekerckhove (De Laatste Vuurtorenwachter) Raf Reyntjens (Realisateur) Evelyne Urbain (aide ménagère) nathalie sartiaux (Artiste - Cinéaste - Photographe etc) Diane Teuwen (Auteur, compositrice,interprète et enseignante) Marc Godfroid (Muzikant) Gilles Masson (Musicien/comedien) Valérie Dumont (Attachée de presse) DANIEL LOPEZ (HORN PLAYER) Gauthier FLEMAL (comédien) Philippe PETITJEAN (Photographe) Vanessa Pilatte (Commerciale) Thomas Durez (Instituteur primaire) David Evrard (Gérant d’entreprise) Corentin Blondiau (DJ/Producteur) Vandenbroucke Benjamin (Ingénieur du son) Marie-Cécile Bruylants (Chargée de communication) Victor Guaita (musicien) Famke Vehouni-Tjebbes (Grootmoeder) Aurore Grailet (Musicienne) Didier Jacquemotte (Régie Générale) Jean Baptiste Baele (Chorégraphe/Professeur/danseur) Karim Barras (Acteur) Matthieu Hendrick (Employé dans un ASBL qui donne des cours de musique) Myriam Serck-Dewaide (directeur général honoraire de l'Institut royal du patrimoine artistique) Pamela Severin (Facilitatrice artistique-philo) Thierry Wenes (Refuseur de soumission) Yves Honorez (Retraité) Miguel Rwubu (Attaché) Patrick Demoustier Duim (Sound engineer) Gauthier Claerhout (aucune) Marine Henin (Chargée de communication) Fanny Cavier (Étudiante en master en event management) Alysande Hocquet (référente artistique) Claire DELY (Responsable animations bibliothèques Seraing) Jodie Duck (Customer care administrator - export market) Ingrid Bravin (stagiaire) jack thysen (Musicien) Brigitte Goudaillier (Retraitée) Bénédicte Williot (Communication et programmation artistique) Nicolas Mispelaere (Comédien) Claudine Swann (Pensionnée) Camille Ledune (Animatrice socioculturelle) Gerard Pullicino (Réalisateur producteur) Emmanuelle Sterpin (diretrice de post-production) Julien Rommelaere (Professeur) Joseph Collard (Artiste) Nathan Dontaine (Graveur , musicien) Cristina Marchi (Artiste) Coralline Collignon (Coordinatrice artistique) Eric Pierard (DJ) Martin Symul (Gerant) Louise Kollmeier (Pianiste) Anne Niepold (musicienne) Patrick Spadrille (Comédien, co-directeur du théâtre l'Improviste) Jehanne BIQUET (pensionné) Vadzim Malneu (Contrebassiste) eric van de graaf (choriste) Gabriel Léonard (Electro) Xavier Pottillius (Animateur) Camille Meynard (Réalisateur) Gaston Struye (Directeur de la photographie) Isabelle Jans (Coordinatrice Aires Libres) Kienen Jeremie (Vendeur) Laurent Bonnet (Comédien) Julien Calande (Chef de projet) Marie Paluszkiewicz (Photographe) Salomé Corvalan (animatrice culturelle) Laura PERERA SAN MARTIN (Etalonneuse cinéma) Gaia Saitta (Comédienne/Metteuse en scène) Juliettd Moons (Enseignante) Domenico Solazzo (Gérant) Maxence Moyne (Régisseur général) Sophie Jaskulski (Comédienne) Nicolas Anspach (Editeur de bande-dessinées) Anne Goy (artiste designer) VERONIQUE VANNESTE (Gestion personnel entreprise insertion) Nathalie Bruzzese (Philosophie et musique) Yves Delvaux (Cameraman) Sarah Raiss (Chanteuse lyrique) Alice Bourgois (étudiante) anne-laure guégan (Productrice) Anu Junnonen (muzikant) Thomas Gomez (Enseignant) Bastien Paternotte (Coordinateur secteur santé mentale) Jean-laurent Simonis (Digital Marketing) Antoine Cartuyvels (Ingenieue) Luc Dumont (Auteur et metteur en scène) Kobe Dons (Geluidstechnicus) Clémence Agneessens (Médiatrice culturelle) nadette guilbert (logopède) olivier swyngedau (apprentissage des langues) Hélène Leclef (Psychologue) francois chevigne (professeur de piano) Yoann Blanc (Acteur) Fabio Zenoni (Comédien) Robert Glasby (Eclairagiste/ Project manager) Pablo Labigne (scénariste) Rakesh Madathin Purathil Sukeshbabu (Performer/Teacher /Choreographer) Morgane Banneux (Aide familiale) Jean Louis Lejeune (Independant) Peter Philips (Sound Engineer) jean battistoni (Éclairagiste) Thierry Springael (Sculpteur) Alain BOUSMANNE (responsable pédagogique) Hichame Alaouié (chef opérateur cinéma) Claire Halbardier (Agent de communication) Benjamin Dujardin (Guide-animateur) Annika Serong (comédienne) Laëtitia Jasserand (Performeuse/Comédienne) Quentin Jacques (Ingénieur du son, monteur son, producteur et réalisateur) Silvano Macaluso (Chanteur, musicien, ingénieur du son) Benoît Delvaux (Artiste lyrique) Renaud Deru (Musicien, producteur, DJ) Michael Pachen (Animateur producteur audiovisuel) Caroline Vervloet (Etudiante) Julie Antoine (créatrice) alexandra Walravens (Costumière) Yannis SADA (Regisseur General) Mélanie Isaac (chanteuse) Galy Anna (Comédienne - Réalisatrice) Frédéric d'Ursel (Chargé d'enseignement au conservatoire royal de Bruxelles; violoniste à l'ensemble Oxalys) Stéphane Olivier (Acteur, Metteur en scène.) Dominique Reding (Realisateur) Laurent Daners (Dj) marc gicquel (enseignant) Hervé Le Phuez (Directeur de la programmation FIFF Namur) Julie Dieu (Comédienne) Mariola Heslop (Coordinatrice de production) Victor Scholsem (Pensionné) Pierre Ottinger (Régisseur) Carine Donckers (Conteuse) Richard Joukovsky (Regisseur general) Jean-Luc Pire (Retraité) Caroline Gereduz (Costumiere) Patrice D'hautcourt (Ingénieur du son) Anne Casterman (Traductrice enseignante) Aude Droessaert (Comédienne) René BIZAC (comédien metteur en scène auteur) Reginald Washington (Professional Musician) Loïc Dumoulin (Musicien interprète) Marc Peters (Retraité) Amaury Delnatte (Technicien Audiovisuel) Manon Moemaers (Pianiste Compositrice) Marie Charette (Journaliste, auteur, réalisatrice) Dominique Cappelle (Retraité) Floriane Lissoir (Etudiante) Raphael Rastelli (ingénieur/réalisateur son, musicien) Charles Habib-Drouot (Scénariste, réalisateur) Catherine Chalon (Graphiste à Central) Alain Crepin (professeur émérite au conservatoire royal de Bruxelles) Stéphane Martini (musicien, compositeur, prof) Julie Gessemeter (Technische departement machinerie De Munt) Eléonore Hardenne (Comédienne) Gregory Grandhenry (Batteur) Raphael Hecht (Gerant) Geneviève Warichet (Enseignante) Vincent Mathieu (Informaticien) Rosario Amedeo (Comedien musicien) Anne Marie Evrard (choriste) Françoise Hardy (Peintre) Marc Doutrepont (Ingénieur du son) M Van de Velde (freelance BELICHTER - INSPICIËNT - OPERATOR - PODIUMTECHNICUS - CHAUFFEUR C) Jean-Pierre DAELMAN (musicien amateur) Delphine Cheverry (Metteuse en scène) Jérémie Verboomen (Auteur - Professeur - Chanteur - Ingénieur Son) quentin noel (Photographe) Benoît Litt (Chargé de production) SAM DE WILDE (ARCHITECTE) Damien De Dobbeleer (Acteur) Guillaume Stasse (Adjoint directeur technique) Michel Delville (musicien) Benjamin Vanslembrouck (Comédien, metteur en scène) Laetitia Dewilde (Maquilleuse) Samantha Noach (Chorégraphe) Denis Malschalck (Responsable marketing chez live nation belgium) Jean-Claude Javaux (Président Défi Libramont) Giacomo Manca (ONG) Jessica Chaumeret (Regie d’exterieur/assistante deco) Alizé Spillebeen (Art & Creative Director) Cedric Alen (Regisseur / Technicien de spectacle) Guillaume Vierset (Musicien) Tshiala de Wouters Françoise (Fonctionnaire) Bruno Borsu (Comédien) Colin Christiany (Régisseur) Arnaud Giroud (Gérant et musicien) Aristide KOBENAN (cameraman) Ayrton Heymans (Assitant Image - Monteur) Catherine d'Otreppe (Coordinatrice Maison des Cultures) Maud Carolo (Ouvrière) jo de cat (sociaal werker) Alice Spenle (régie son) Valérie Wery (Assistante réalisateur) Bellens Michel (artiste, musicien, producteur, compositeur, gérant) Coline Franceus (Conseillère service clientèle) Philippe Somville (Auteur) Pierre Delcourt (Marionnettiste, musicien regisseur video) Nicolas Monballiu (Ingénieur du son) gaëtan bergmans (Régisseur/Stagehand) elodie pulinckx (Responsable costumes Théâtre royal du Parc) claude schmitz (metteur en scene) Patrick Heselmans (Musicien) Céline Meurice (Directrice centre culturel) Tom Heene (film en televisieregisseur & regieassistent) Julie Liberatoscioli (Gestion asbl - danseuse - enseignante) Schlesser Stéphanie (Chanteuse danseuse comédienne) Allier Rémi (Réalisateur) Romain Waterlot (Monteur film) Emmanuel Texeraud (Metteur en scène- comédien) Florence Borgers (Musicienne) Nicole Debefve (Retraitee) Maxime Parmentier (Assistant Social et musicien semi-professionnel) Claude Schmidt (monteur, réalisateur etc) Aurélie Marchand (Chargée projets) Julian Trevisan (Chargé de communication / musicien) christian stenuit (concepteur lumière) Cyril Francq (Musicien) ALEXANDRE BOSMAN (CEO Coulisses Events SPRL, ingénieur du son) Vinciane Wey (Gérante production de concerts et d'événements) Isabelle Frere (Enseignante) Jean-Louis Danvoye (Artiste) Jochem Deflem (Geluidsingenieur) Pénélope DALOZE (Maquilleuse) Christian Dupont (Journaliste) Henri Couchard (Etudiant) Philippe Bonhomme (Auteur-metteur en scène- comédien) Salima Sarah Glamine (Comédienne/réalisatrice) Michaël Horevoets (Conservateur / Président) Fabien Defendini (Administrateur Studio Thor) Hélène Hubert (Employée d’Administration) Patrick Blazy (Head of DataCenter) Marie Vanhamme (Past presidente CIVA) Aniko Ozorai (Journaliste) Fabrice Denis (Demandeur d'emploi) Mouna Tekal (Coordinatrice-assistante sociale) petronile robert (étudiante) Silvanie Maghe (Dessinatrice - graveur) Vincent Venet (Compositeur, auteur, chanteur, ingénieur du son) Igor Gehenot (Pianiste) Delphine Gérard (Animatrice en écriture) Daniel Nysenholc (Consultant et musicien) Cécile Demanet (Psychologue) Christophe Vuylsteke (Réalisateur) Diego Higueras (Musicien) Maud Scaillet (Coordination Secu) Alexandre Balthazart (Stage manager, backliner,stagehand) Valerie Schumacher (schumacher.val@gmail.com) Joel Napolillo (Opérateur culturel) Aurélien Dony (Poète, metteur en scène) Javier Suárez (Danseur) Sebastien Taillieu (Gérant) Coralie Germeau (psychologue) Nathan Waroquier (Light) Alek Boff (musicien) Nathanaël Monfort (Kiné - ostéo - hypnothérapeute) Christophe Roth (Ingénieur du son) Julie Perin (Spectatrice auditrice) Clément Corrillon (comédien) Gery LIBOUTON (Cpas) Sefian benssalem (Gérant) Ines Degives (Étudiant) Roxane Haulot (Coordinatrice VFX) Jean Adam (Aucune) Jean-Christophe Cools (Animation d'événements oenologiques) Isabelle Orcel (administrative) Geraldine Capart (Ingénieur du son musique) Monique Simon (Permanente syndicale) christiane-Hortense BEDORET (néant) Claude Nobels (Producteur musical) Françoise Besonhé (pensionnée) Alexia de Visscher (artiste) jean François Guillin (Organisateur Ronquieres festival, scène sur Sambre, Un soir au Parc...) Cécile Barraud de Lagerie (illustratrice et designer) Nathalie Joiris (sculpteur) Véronique Duvivier (J'instruis mes enfants en famille) Dragana Todosijevic (painter) PHILIPPE PIRON (CAMERAMAN) Fred Sathal (Arts plastiques - arts de la scène - mode) nina hennart (masseuse) Dominique Dewind (Archiviste de théâtre) Karin Depicker (Fonctionnaire URBAN-CRMS) France Lamboray (Costumière) Anna-Lisa Cataldo (Journaliste) François de Callatay (Conservateur de patrimoines) Hélène Blesch (Violoncelliste) Roald Baudoux (----) Sophie Sommer (administration et logistique) Louise Duquesne (Étudiante) Martine Fabry (Manager) Pierre Six (Musicien) Colas Besnard (Assistant camera) Sébastien Walnier (Violoncelle solo) Nadège Leroy (Assistante sociale) Mathilde Cuvellier (Musicienne) Laure Berthold (Maquilleuse) Philippe Vizy (Machiniste) Christophe Smets (Photographe) Brigitte Skarpalezos (Actrice) Brigitte Ledune (Professeur d'écriture/création textuelle) Hasna Azzouz (Chargée de productions) Maxime Goffinet (Eclairagiste) Sophie Ivanova (Etudiante) Diane Fourdrignier (Enseignante Conservatoire de Bruxelles) Xavier Colas (régisseur) Nathalie Seressia (Animatrice) FREDERIQUE DEVILLEZ (cinéaste) Clément Michel (Étudiant) Marie Estelle Collin (Directrice) Camille Conreur (Sciences) Daniel Léopold Pierret (Free lance) Axelle Servais (Enseignante) Gilles DEMOSTHENE (Directeur des Ventes) Thibaut Fontenoy (Producteur audio-visuel) Christophe - AkirA Couly (Project Supervisor) Alexander Gurning (Pianiste) Zoe Vadim (Illustratrice) Benoit Thiry (aucune) Quentin Devillers (Directeur de la photographie) Gaëtan Herben (Ingénieur du son) Dolores Decamps (Enseignante) Michel Malet (comédien, metteur en scène) Lucie Dufays (Avocate) Astrid Jansen (Journaliste) Vincent Duperroy (Truquiste / DJ) Séverine Cayron (Musicienne et comédienne) José Paulo Dos Santos (Danseur) Coline Zimmer (Artiste engagée dans diverses compagnies et cec) Natacha Belova (scénographe) Gino INNOCENTE (Gérant d'entreprise (secteur événementiel)) Luna Lopes (Étudiante) Marianne Debauche (Independent) Céline Laffineur (Animatrice au secteur culture de la Province de Namur) Geneviève Mersch (réalisatrice) Christine Polis (Sculptrice/Marionnettiste) De keersmaeker Laurent (Gestionnaire) Frédéric Oulieu (Chef technique des expositions Bozar) Raphaël Rubbens (scénographe éclairagiste) Domenico Ferlisi-Greco (Musicien) Sylvia Hollander (Membre) marta bergman (réalisatrice) Mohamed Ben (Employé) henri barbier (inspecteur enseignement artistique communauté française) Jordi Grognard (Musicien, Compositeur) Thibaud Demey (artiste) Marie Godart (assistante sociale, chargées de projets) Jonathan De Neck (musicien) Colette Scheenaerts (N) sofia betz (metteure en scène) Philippe Vanderlinden (Musicien) Julien Dubourg (Décorateur) lieven Matthys (projectcoordinator televisiedecors) Kieran Fahy (Musicien) Dorothée Morel (En formation art-thérapie) Emmanuelle Pottier (Sociologue) Georgy Liebermann (Troubadour) Jean-Pierre Crenier (Comédien) Robert Ferrière (organiste-carillonneur) Cynthia Schenkels (Coördinator) vincent philippart (ingénieur du son) Najib GHALLALE (Metteur en scène) Mathilde Leroy (Artiste) Daniel Marcolungo (Musicien amateur) Jean-Marc Nicoletti (Ingénieur du son) Bernard Balteau (journaliste) Adrien Rigal (Régisseur de scene) Guy Delmote (Administrateur Délégué) Véronique Levêque ((.)) Matthieu Guilbert (Assistant de compagnie théâtrale) Dorian Louvet (Éclairagiste) Charline Raes (Assistante en mise en scène) Nina Tomas (peintre) Basile Basilavecchia (Expert-comptable) Robin Daloze (TD Pipeline) Baptiste Louis (Etudiant) Julie Lenain (Comedienne) Raphaële Green (Chanteuse Lyrique) Dominique Franquet (Monteur de chapiteaux évènementiel) Mathias Duché (Technicien de scène) Flavia Alves lima (Assistante de production) Joelle CHANET (Gestionnaire) Lucas Serruya (Ingénieur du son) Vérane Parmentier (Coordinatrice Comité évènements) Caroline Spiertz (étudiante) Nicolas Gilson (Technicien lumière, vidéo, plateau) Théo Delval (Etudiant) Pauline Serneels (Comédienne) Franfran de Gottal (Clown coach) Messaoudi Ikram (gérante de société) Lola Hislaire (Mise-en-scène, audiovisuel, montage vidéo) Amandine Degen (Biologiste) Jo Heijens (Podiumtechnieker) Quentin Hoogaert (Chanteur) Marie Van Puyvelde (Comédienne) Kenzo Virga (Comédien) Mounir Ben Bachir (Assistant réalisateur, régisseur) Fabrizio Gurrieri (Humoriste) ingrid visee (Technicienne déco) Jean Ronchaine (Animateur socio-culturel) Nicolas Bruno (Acteur - metteur en scène) Sebastien Courtoy (Mixeur régisseur technicien théâtre event) FREDDY BOZZO (directeur festivals de cinémas) Jean-Jacques LAMON (Enseignant) François Maetens (Régisseur / technicien de spectacle) Cécile Famery (Bibliothécaire) François Chenoy (-/) Catherine Gielissen (Aide ménagère) Diana Cavallero (étudiante à l'Académie de dessin et des arts visuels de Molenbeek) Timothy Doucet (Etudiant) Stéphane Bordignon (Évent Manager) Mathias Donnay (Cantine cinéma - Chef de plateau - Ass. réalisateur) Christophe Denaeyer (Concepteur Lumière. Regisseur de spectacle) Pascale Palmers (attachée de presse) Christine Lurquin (Chanteuse) Thomas Vielvoye (Technicien) Ans Cremers (Comedienne) Jean-Lou Bertin (consultant médias) Paul Dujardin (Directeur général et directeur artistique) PHILIPPE CLOES (Auteur, interprète, acteur) Ian Theves (Technicien de spectacle) Pauline Maréchal (Comédienne - illustratrice) George Tudorache (Musicien) Anne Pioge (Fan de culture) Valérie Dierickx (Sans) Noemi Cano (Coordinatrice MKT et Promoteur Événements Culturels) Vitalien Musin (Étudiant) Dominique Loreau (cinéaste écrivaine) Nicolas Jaumain (Booking agent) Cinzia Robbiati (Danseuse) Estelle Franco (Comédienne) Louis-Philippe Duquesne (Régisseur spectacle Art Vivant et Ingénieur du son) Roland Dacos (Auteur compositeur interprète) Violaine Alghisi (Artiste, photographe) Mille Lundt (Artiste) ksenia Szum (etudiante) Zacharia Vigneron (Acteur) Robert Suermondt (artiste peintre) Assia Sabri (Commercial) Isabelle De Beir (Comédienne - photographe de plateau) claude zylmans (libraire-conseil) Ariane Meurée (Cadre) Jean-Yves Bronckaert (Régisseur) Tom Deconinck (I.T.-medewerker) Cecile Baldwin (Médecin) silvia guerra (Comédienne et autrice) Pierre Duculot (Producteur) Marie-Aude Breyne (Animatrice) Muriel Verstraelen (Auxiliaire) Anne Burton (Employée) Ziggy Stardust (ICT) Pierre Huvelle (RH) Didier de Neck (Comédien) Julio Figana (Peintre - Musicien) Chiara Monteverde (danceuse-performer) Helene Koole (Event Curator) Babou Sanchez (Artiste) Audrey Jacot (Chargée de production) Julie Delhaye (IT Project Manager) Jean-Francois Saudoyez (Enseignant) Bruno Buidin (Gérant d’entreprise audio visuel) Fabienne Demeulenaere (Public) Lauryn Turquin (Comédienne/ouvreuse) Joëlle Winkel (Enseignante) Stefaan Angillis (Crewchief) Pirly Zurstrassen (Musicien, compositeur) Bernard Woltèche (Interprète et enseignant) David Epis (Animateur socio culturel) Brigitte De Spiegeleer (RH dans société d’affichage culturel) Gianluca Kegelaert Baccaro (Preneur de sons) Myriam KONIGS (Professeur de flûte traversière) Jeremy Trossat (Sonorisateur) Stephan Wintgens (Solution architect) Mélanie Rihoux (Musicienne) Beatriz Flores (Direction Pédagogique, Auteur) Bruno Degrave (Directeur de la photographie) Élisabeth Dumont (Citoyenne) Bertrand STEVENS (Éclairagiste) Jim Goffin (Manager) Jean-Philippe Feiss (Musicien) Hélène Honhon (Costumière) Sarah Scaillet (Juriste) Souria Cheurfi (Employée) Lucas Le Bart (Perchman) Valérie Marchant (comédienne) Benedicte Franck (Assistante manager) Marie Vandercammen (Education citoyenneté) Emilie Debus (Décoratrice cinéma) Christophe Georis (Enseignant) Maxime Kestemont (Opérateur vidéo evenementiel) Gauthier Dejace (Étudiant) joelle joelledecoster@yahoo.fr (maquilleuse) RENGINAR RASSIMOVA (Employée) Nathalie Vindevogel (Auteure réalisatrice) RADU-STEFAN POLEAC (Smart- interim) Herman Schueremans (organisator) Jeremy Moriau (humoriste) Ichraf Nasri (Sans emploie) Abdou Mekkaoui (Culture) Charly Mignolet (Chauffeur monteur de cène Deco) Nicolino Aufiero (Retraité) Barbara Abel (Romancière) Miranda Ummels (chanteuse) Benjamin Ramon (Comédien, scénariste) Geneviève de Montblanc (Consommatrice culturelle) Alexandre De Biolley (Ingénieur du son) Femke Gyselinck (Choreograaf) Juan Cuesta Barros (Pensionné) Victor Petit (Ingénieur du son) Loreta MANDER (Retraitée) Blandine Yernaux (coordinatrice pour LOWCO) Isabelle Maurau (Éducatrice spécialisée) Johnny Mousin (Cadre en secteur social) Catherine Warmoes (Enseignante) Sonja Bruyninckx (Danser) Fatima Sciascia (Horeca) Joao Prates (Tech video) Anne-Laure Dogot (Danseuse) Vincent Snappe (Enseignant) Morgan Le Grelle (musicien) Max Vandervorst (Administrateur délégué de l'asbl CurieuxTympan) Adrien Sail (Technicien polyvalent) Bernard Lange (Enseignant) Caroline Van Nespen (Journaliste/réalisatrice) Loïc Collignon (Mixeur) Thierry Van Eetvelde (Indépendant) Hubert Fiasse (Cinéaste) Bernard Maertens de Noordhout (Ingé son) Vincent Dallemagne (Comedien regisseur) paul Dubrowski (fonctionnaire) Serge Léonard (Projectionniste, régisseur vidéo) Lionel Paulus (Afficheur Culturel) Luc Francis Jacobs (Gerant) Maxime Pistorio (réalisateur et scénariste) Sophie Duqué (Constructrice de décors de cinéma) Déborah Vanhoutte (Secrétaire/Comptabilité) Ludovic Pieron (Ingénieur du son) Lou Mullier (Enseignante) Aurore Schottey Picavet (Comédienne) Pascale Vervloet (Costume) Carolane Pierre (Assistante de production) Tiom Gineyts (Chef opérateur) Catherine Struys (musicienne) Valentin Houssa (Light Technician) Alice Noël (Enseignante) Fabien Sant (Educateur) Louis Piette (étudiant) Johan Fostier (Musicien, professeur) Morgane Coljon (Chargée de production) Pierre DHERTE (Président de l'UNION DES ARTISTES DU SPECTACLE FWB) Simon Verschraege (Musicien) Bergamini Riccardo (Photographe) Cédric Manche (artiste/prof) ALBAN LAFFONT (Responsable logistiques et Vehicules Belgique) Sarah Vos (Chargée de communucation) David Picard (Musicien) Annick Deklerck (Employée administrative et magasin) BENJAMIN BAUWENS (Directeur commercial) Marie Mesters (Amateur d'arts) Emilie Dehez (Booker & Promoter) Ann Bryssinck (Psychiatre) Jean-Marc Tamignaux (constructeur cinema) Nathalie Uyttendaele (Avocate & Médiatrice) Christophe Leroy (Batteur) Alexia Saffery (Choriste) Smygol Dorphy (Chef constructeur décors Cinéma) Anne Meunier (Kinésithérapie) Lucie Knockaert (Assistante de production) frederic young (délégué général) Benoit Poncin (Musicien) Zoe Suliko Tabourdiot (Réalisatrice radio/création sonore et vidéaste) Gaelle Bedez (réalisatrice) Dominique Guelette (Réalisatrice) kevin Leclercq (Stagehand, stage builder, roadie) Pierre Sarazin (Producteur exécutif) Lucio Arisci (filmmaker) Sanja Maas (Chanteuse) Jean-Christophe Fernandez (Comedien) Alain Deval (Musicien) Guillaume Istace (Créateur sonore) Eric Mbuyamba (artistique) Jean-Louis Decoster (XR consultant & Creative director) Dominique Perne (Tecnhnicien) Emmanuelle Turbelin (Pianiste chef de chant) DE BOCK Jeanne (Étudiante  ) Safwane Kouach (Régisseur adjoint cinéma) Amandine Thiry (Réceptionniste au Théâtre royal de la Monnaie) Christel Barré (Assistante administrative) Coralie Dubois (Professeur de danse) Maxime Dautremont (Acrobate / Clown) Benoit Verhaert (Comédien metteur en scène) Emilie Dotheij (Ensembliere) Maelle Kalis (Artiste) Téo Crommen (Musicien, compositeur) Éric Naniot (Régisseur) Sébastien Spagnuolo (Machiniste) Virgil Leclercq (Chef opérateur) Pierre-Hugues Gerardy (Event Officer) Raphaël Truong-Han (Commercial) Maxime Muccin (Assistant a la realisation) magali mayenne-schoentjes (chanteuse lyrique) Frédéric Chantinne (Citoyen solidaire) Joëlle Honorez (Chanteuse) Mathias Ruttens (Vidéaste) eric marchal (architecte) Jasper Plaetinck (Facility Manager Ancienne Belgique) Monique Prignon (Artiste plasticienne) Rolland Westreich (Ecrivain) Valérie Dantinne (Neant) Soumaya Hallak (Chanteuse lyrique) Antoine Plaisant (Comédien) Catherine ELIAT (Pas) Laura Thomas (Professeur) Tom Bevernagie (Podiumbouwer) Noemi Biro (pianiste-accompagnatrice) Jeremie Dellicour (Gestionnaire de projets IT) Florine God (Artiste lyrique) Alice Willox (Coordinatrice sociopolitique) Camille De Bruyne (Chanteuse/compositrice) Vincent Coradossi (Philosophe) Natasha Henry (Danseur/comédien) Valene De Valck (Réalisatrice, cadreuse) Norbert Boudboule (Sympathisant) Clement Van den Berghe (Régisseur général (Festival de cinéma)) Bruno Dovifat (Projectionniste) olivier de Mascio (Employé) Simon Grunberger (Manager) Virginie Delannoy (Pianiste, professeur de piano et musicothérapeute) Laura Rodriguez (Regisseur Opera) Valentin Bouland (Musicien) Laurence Daffe (Enseignante) Michel Janssens (Spectateur) Didier Raoul (Chef travaux) Alexandre Cabanne (Assistant Camera) Pieter Decolvenaer (Violist) Pierre Vaiana (Self employed) Nancy Vilbajo (Ecrivain) Marylène Corro (Chanteuse- Auteur compositrice interprète) Bernard Garant (Réalisateur) Georgi Anichenko (Cello Solo Symphony Orchestra La Monnaie) Fivet Nicolas (Bediende) Valérie Lozet (programmatrice jeune public) Matthieu Goeury (Artistic coordinator) Pauline Thyrion (animatrice régionale) Wendy Ponitka (Chargée de prod/Admin) Justine Hock (Puéricultrice) Jade Daubresse (Barmaid) KOENIG Stéphane (Agent artistique) Laurent Vardaro (Gérant de La Table des Artistes) Louana Engels (Chargée de communication et gestionnaire du Knust festival) Francoise Ferauge (Professeur) Manon Huguenin (Sculpteure) sullivan martens (animateur) Emilienne Pastuszenko (Coordination & Animation) Françoise Housen (Musique) Emmanuelle Nieuland (Animatrice) Erik Lybeer (Production & Direction Technique) Gauthier Minne (Regie) fabrice dumont (auteur) Sophie Spillemaeckers (Filmmaker) Hélène Rase (Photographe et Chargée de projets) Laurent Roman (Auteur) Christophe Motte (Employé sncb) Nicodème de Renesse (Anthropologue et auteur) Alexandra de Behault (Coordinatrice centre art contemporain) Baptiste Moulart (Comedien) Sarah Vanel (Comédienne et Directrice Artistique) Anton Henne (réalisateur) Aurélie Elich (Maquilleuse /coiffeuse) Sylvie Bertaux (Choriste) Caroline Drugmand (Chomeuse) Martin Salemi (Musicien) Leslie Doumerc (Réalisatrice/programmatrice) Thomas Boulogne (Supervisor) Noémy Laloux (Technicienne) Samuel Ponceblanc (Créateur technologie audiovisuelle) Carl De Rijck (événementiel) Samantha Avalos de Viron (Avocate) Floriane Petit (Artiste lyrique) Olivier Agasse (Directeur des Productions) Stefan Van Reeth (Réalisateur) Jean-Julien Servais (Musiciens) Caroline LOUITON (Commerce) Christiane Waucquez (responsable des Amis des Musées royaux des Beaux-Arts de Belgique) Tamara Baggili (Architecte) Laureline Bombaert (Étudiante en gestion culturelle) Alexandre Furnelle (Contrebassiste, compositeur, chef de choeur) Celine Curvers (Metteuse en scène) Jérémie JUSSY (Technicien audiovisuel) Marie Camelbeeck (guide) Tom Boccara (Réalisateur) Marc Vrebos (Algemeen Directeur) Charlotte Gaumeton (Communication) Tatiana Bohm (Ouvrière de l art) Olivier Demaret (Sculpteur) lara van drooghenbroeck (Arts dramatiques) Roberto Romeo (Cinéaste) Joke Van Robbroeck (Musicalactrice, actrice, zangeres, entertainer, kunstenares) quentin smolders (plasticien) Lionel Sorce (Accessoiriste de plateau) Olivier Conrardy (audiovisuel) Béatrice Janssens (en tant que public) Victor Defoort (Musicien) Lorenzo Caròla (écrivain) Maxime Wathieu (Ingénieur du son / Musicien) Aurélie Clarembaux (Chargée de communication) Sonia Frey (Cadre) Frederic Baudoin (Artiste polyvalent) Evelyne Delfosse (Comédienne) Vincent Gallez (employé) Marc Guillaume (Photographe plasticien) Simon Van Winckel (Stage-hand) Aline Salvé (Artiste pluriel enseignante coach) Baines Ryan (Chef de cuisine) Steve Surin (Hôtellerie) Pauline Collard (Éclairagiste) David Block (Réalisateur) Xavier Dupire (Technicien son lumière vidéo) Julie Dumilieu (Musicienne) Pierre Malempre (Prof de musique) Christian Crahay (Comédien) Julien De smet (Régisseur) Cécile Quenum (Photographe) Brian Hartley (Musicien) Hélène Renier (Animatrice) Lucien DELCHAMBRE (Dirigeant culturel et sportif) Alexandra de Wilde (artisane) Christian Wouters (illustrateur BD) Cindy Pahaut (Réalisatrice, Monteuse & rédactrice) Matondo Waku (Chanteur compositeur) Carine Seront (Comédienne et professeur) Joséphine Mondry (Rédactrice, animatrice et conseillère) Arnould Massart (musicien) Gosia Kozlowska (Architect Intérieur) Eleanor Weber (Projets artistiques et rédactionnels) Etienne Debaisieux (Facteur d'orgues) Simon Raket (Directeur, acteur, Auteur) thomas van Zuylen (Scénariste réalisateur) Yann Renand (Marionnettiste et animateur) Christian Deloose (Passionné de culture) Véronique Van Den Borre (Attachée culturelle) BEATRICE SIBI (GUIDE TOURISTIQUE) Valerie Debaele (Musicien Professionnel Classique) Tom Van den Broeck (leerkracht) Laurent Hacourt (Technicien son et lumière) ward Schelfaut (head of project management) chantal benkoski (attachée de presse) Francois Cochet (Responsable d'expoitation) Nadine Smars (Retraitée) Francis ORVAL (Artiste - Professeur) Nancy Brasseur (Administratrice de production) Yves Baudhuin (Ingé son) Christophe Weigert (Acteur) Boutonnet Emilie (Compositing artist) Rachel Lecomte (Auteure compositrice Interprète) Christian Delvaux (Technicien audio visuel) Alex Thomas (Étudiant) Julie Leonard (Enseignante) Sébastien Dorval (Étudiant) Adélaïde Petit (ingénieure de gestion) Marc Angeli (artiste) Sébastien Lattuga (Artiste Musicien) Philippe Vincke (Batteur et organisateur de concert) Elise Abraham (Costumière) Guylène Olivares (actrice) Lara Lalman (éducation permanente) Louise Hanquet (Costumière / brodeuse / habilleuse) Mathias Varenne (Metteur en scène - Auteur) Odile Brée (Animatrice et Coordinatrice d'un CEC) gilles gheraille (chargé de projet égalité des chances) Paul Poelmans (Muzikant) Patrick Balzat (Dj animateur entertainer) Jean-Francois Hauwaert (Managing Partner MV STUDIO) Marie Bolly (Ex-enseignante) Ben Botha (stagehand) Julia Dyck (artist) Donat Mailleux (Cameraman) Cedric Bourgeois (Realisateur) Wim Embrechts (directeur) Matie-Beatrice Nickers (Concertiste) Alex Vizorek (fou du roi) Alex Denis (Bugle) Erika Matagne (artiste de cirque) Pablo Pacini (Réalisateur) Christophe DANAUX (Indépendant) Jimmy Van Meel (Chef decor) Anna Muchin (Artiste & traductrice) Olivier Servais (Professeur) Nathalie Roggeman (Assistante marketing & communication) François Vaiana (Chanteur, Auteur, Compositeur) CARTON Nicolas (Régisseur eclairagiste) Karin Debbaut (Guide-conférencière) Boule Olympia (Musicienne) Guillaume Jacobs (Comédien, marionnettiste) Kato Six (Visual artist) Patrice de Matos (Musicien) stephan cravillon (Prestataire technique) Barina Canpolat (Management d’événement) Philippe Kopp (Consultant pour Live Nation) Guillaume Gillain (Guitariste chanteur) Gauthier de Fauconval (Comédien) jean amoris (réalisateur) Zoubida Mouhssin (Indépendante) Chantal Delers (Sans) Albertine Libert (Guide) Didier Van Elderen (Autre (+ peintre)) Sanaz Azari (Auteure réalisatrice) Nixon Fernandes (Créateur lumière) Carmela Morici (Responsable de l’Action Culturelle et de la Communication) Bozzini Emanuele (Musicien) Nora Munoz Cortez (Peintre décors) Muriel Bruno (Chanteuse) Jean-Marc Vierset (Ingénieur du son) Hicham Chahidi (Compositeur) Pierre Molinghen (Photographe) Gaspard Sicx (Batteur) Simon Van buyten (Acteur) Michel Bero (compositeur, conférencier) Sebastian Strycharski (Vidéaste) Bastien Hidalgo Ruiz (Technicien son, musicien) Pierre-Alain Bernard (Musicien) Julien Quoirin (Cinéaste) Sean Schievers (programmateur/artiste) Korneel Van Neste (Zanger) Daniel Zaghet (Comédien) Frédéricq Bianchet (Réalisateur) Christof Carlier (chargé de mission) Jérôme Henry (médiathécaire/organisateur de concerts) Maxime Jennes (Chef opérateur) Gael Leininger (Régisseur) Lore Van laethem (Na) olivier falliet (chef de gare) Vincent Ricotta (Guitariste, bassiste) Anne-Catherine Gillet (Chanteuse lyrique) Jeanne De Visscher (Croix-Rouge, ADA - collaboratrice polyvalente) Ariane BONTEMPS (Conseil en entreprise) pierre schiffers (musicien) Othmane Moumen (Comédien) Manuel Roland (Musicien) Abdel Makoudi (Directeur administratif) Isabelle Dendal (Publique) Valerie Breithof (Événementiel) Sandrine Bastin (Comedienne) Lou Dossogne (Comédienne) Isabelle Libert (Maman musicien) Gérard Tournay (Retraité) Eric Kisteman (Professeur en académie) anne Sophie Michiels (Dirigeante entreprise) Shahab Mary (medecin) Catherine Pierloz (Conteuse) Marie Soufflet (Gérant) Monique Lemoine (Auteur-compositeurînterprète) hafid hantout (ORGANISTEUR DE BAL POPULAIRE) Camille Carton (Student) Muriel Moreau (technicienne de surface) Philippe Branckaert (programmateur de cinéma) René DUFOUR (guide touristique) Hélène Dubois (Chercheure) Eric IVENS (Musicien) Sam Versweyveld (Muzikant, leraar) Cedric Alessio (Gérant) Marianne Sluszny (Auteure.) Véronique Van der wielen (Artiste et thérapeute) Florine Lombaerd (Professeur de trompette - Musicienne) Jean-Luc WALRAFF (Peintre) Nancy Boudart (Xxx) Edith Van Malder (Actrice) Julie Goossens (Historienne de l'art) Yamina El Atlassi (Animatrice radio) César Hanssens (Technicien son) Sanne Verbruggen (Zeilenmaker podia) Camille De leu (Comédienne /réalisatrice) Fabrice Delbrouck (Animateur chanteur) Ilinca Neagu (Réalisatrice et productrice) Adrien Larock (Enseignant dans le secteur musical) Jean-Christophe Renault (musicien compositeur) Laurent Staudt (Comedien) Lara Cowez (Professeure) tadzio baudoux (musicien) Meva Fenitra-Leclercq (Runner) Barnabé Dekeyser (Comedien) Chloé Thielens (Employée) Nathalie Cooreman (Prof) Pablo Alvez Artinprocess (peformeur) Souchet Adrien (Musicien) Fraukje Van De WIele (Make-up Artsit) Van Cauwenberghe Bram (réalisateur) Luc SIRJACQUES (Trompettiste) Isabel Garcia moya (Chanteuse - maquilleuse) Caroline Balon (Illustratrice et graphiste) christophe mennicken (étudiant) Manuela Van de Reijt (Verpleegkundige) Thierry Lenoir (sans emploi) Marcin Krasowski (Etudiant) Benoît Weisgerber (Directeur photo) Bernard Hebette (Gerant) Simon Carlier (Musicien) Nicolas Stevens (Violon-claviers) Espour Sarah (Artiste) Philippe Gouzannet (Responsable de prod. Machinerie) Hélène Lacroux (Monteuse) Amandine Orban De Xivry (Conteuse) Dimitri Delvaux (Saxophoniste) Jacques Chelidonis (Musicien) Ofelia Nistorov (Artiste de cirque) Elliot Appart (Instituteur primaire) Sylvie Coulon (Professeur d'art) Fanny Ruwet (Humoriste) Monique Manceaux (Comédienne) Dries Laureyssens (Freelance Muzikant) Maco Meo (Chargée de projet en éducation permanente) Sun Lhonoré (Comédienne / Metteuse en scène) Emilie Renard (Risk officer) Lore Vrebosch (Vroedvrouw) Max Meunier (Moi) Dorine Voglaire (Scénographe - diffuseuse - plasticienne) Meulenbergh Marie (Chargée de projets) Maxime Andrien (Directeur artistique) Fany D'Hauwe (Photographe et documentaliste) Benoît Dagnelie (Ingénieur du son) Paul Thielen (Président d'association) Jacqueline Steiner (secrtaire administratrice d'un atelier de gravure) François Vincent (Ingénieur du son) Philippe Vancanneyt (Sans) Isabelle Urbain (Actrice et Professeure à l'ESACT) Benoit ROSE (Stagehand /runner) Olivier Godfroid (Psychologue- musicien - auteur) Veronique Thieme (Enseignante) François Wilmet (Ingénieur du Son) Corentin Jonckheere (Gérant) Denis Bakelants (Ceo) Sidney Custers (Coordinateur événementiel) Juliette Bruyndonck (Graphiste) Estelle Duchateau (Événementiel) Ludovic Jeanmart (producteur, musicien) Magali Pinglaut (comedienne,metteur en scène) Cécile Philippe (Directrice/Coordinatrice de production) Cypria Donato (Dessinateur d'animation 2D) Julien Mayné (Régisseur d'événements / création lumière) Nathan Bordarier (Régisseur) Coralie Louis (Professeur de Formation Musicale / Auteur Compositeur Interprète) Benjamin Maneyrol (Clarinettiste) Julien Campione (Musicien) Charlier Renaud (Machiniste) Marine Hérin (Educatrice interne) Isabelle Dumont (Actrice et conférencière) Luc COLINET (médecin/thérapeute familial) Versiglioni Elgi Wilfrido (Free lancer) Sylvie Stenuit (Chanteuse,professeur de chant) Julien Vanbreuseghem (Comédien) Hadrien Van Eerdewegh (Enseignant) fred clautier (coordinateur technique) Laurence Demoulin (peintre - déco biophile) Juliette Van Dormael (Chef opératrice) Pauline Berghman (psychomotricienne) Adam El meziani (Monteur) Véronique Binst (Comédienne musicienne, réalisatrice) Noémiee Carcaud (Comédienne, metteure en scène, autrice) Pierre Waterlot (Batteur) Nicolas PHILIPPE (Comédien - metteur en scène) Laure Mortiaux (Restauratrice de peintures) Vincent Hopchet (Independant) Yragael Gautier (Realisateur) Olivier Demoitié (Evénementiel) Mélanie Chalon (Invalide) Laurence Demaret (Cinéaste plasticienne)